خط داغ

 • از ابتدای سال تا کنون:

  چند فیلم در البرز مجوز ساخت گرفته‌اند؟

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز از برگزاری جشنواره داستان‌های بومی و ایرانی استان خبر داد.

 • مصدق هنوز هم اینجاست...

  جسدش بر خلاف وصیتش که گفته بود در کنار شهدای 30 تیر در ابن بابویه دفن شود در احمدآباد  نظرآباد به امانت سپرده شد چون شاه گفته بود «زنده و مرده‌اش در احمدآباد»، حال بیش از نیم قرن گذشته و مصدق هنوز هم در خانه‌اش در احمدآباد است.

 • کاخ سلیمانیه در ایام نوروز میزبان گردشگران است

  معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز  از توزیع کتابچه و نقشه گردشگری استان در بین مسافران نوروزی خبر داد.

 • البرز دیدنی‌ست(بخش دوم)

  فاصله‌ای نزدیک میان پیست اسکی و کویر رنگی

  همیشه گفته شده که ایران یک کشور چهارفصل است، تنوع آب و هوا در سرزمین پهناور ایران آنقدر هم تعجب‌برانگیز نیست این قضیه زمانی شگفت‌آور است که چهارفصل را بتوان در یک زمان آن هم در سرزمینی یافت که ابتدا و انتهایش را بتوان در دو ساعت پیمود، البرز چنین جایی است و لقب ایران کوچک فقط برازنده آن است.

 • مرمت کاخ مروارید در حال انجام است

  معاون میراث فرهنگی البرز گفت: به علت انجام عملیات مرمتی، امکان بازدید گردشگران از کاخ مروارید از در ایام نوروز وجود ندارد.

 • البرز؛ سرزمینی با جاذبه‌های گردشگری ناشناخته(بخش اول)

  از رد پای نخستین فرمانروایان آریایی تا باقیمانده‌های کاخ ناصری

  البرز یکی از استان‌هایی است که با وجود داشتن جاذبه‌های بسیار، از دید گردشگران مخفی مانده است، جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی این استان تا حدی ناشناخته‌اند که حتی بخش زیادی از البرزنشینان نیز از وجود آن‌ها بی‌خبرند، در دل البرز که تکه‌ای از سرزمین پارس قدیم محسوب می‌شود، آثار تاریخی و طبیعی زیادی وجود دارد؛ آثاری زیبا که دل هر مسافر و گردشگری را می‌رباید.

 • پنجم اسفند، روزی برای عشق؛

  ما خودمان سپندارمذگان داریم

  یک استاد تاریخ دانشگاه خوارزمی با اشاره به روز پنجم اسفند که مصادف با جشن سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی است گفت: سپندارمذ نام فرشته‌ای است که موکل زمین، درخت‌ها و جنگل‌هاست و در نوشته‌های تاریخی پیشینیان از آن به عنوان فرشته نگهبان زمین و زنان یاد شده است.

 • امیدی به پیدا شدن اموال غارت شده کاخ مروارید نیست!

  مهرشهر کرج یکی از آثار معماری ارزشمند کشور را در خود جای داده است، سازه‌ای به نام کاخ مروارید که در سال 1347 برای شمس پهلوی ساخته و در اسفند 1357 مصادره شد، این اثر ملی تاکنون روزهای اسف‌باری را پشت سر گذاشته است، از غارت اموال ارزشمند داخل آن گرفته تا از بین رفتن بنای کاخ .

 • هنر نمی‌خرد ایام و غیر از اینم نیست...

  جوری از دوران کودکی و کوچه باغ‌های روستای زادگاهش که تا شش سالگی در آن زندگی کرده تعریف می‌کند که حس میکنی تو هم پا به پایش درآن کوچه باغ‌ها دویده‌ای، از بوی گل‌های روییده در حیاط خانه پدری اش سرمست شده ای و از صدای پرستوهای مهاجری که لای درختان انبوه روستا آمدن  و رفتن بهار را جار می‌زدند به وجد آمده و غمگین شده‌ای.

 • کشف شی چند هزار ساله از محموله پستی در البرز

  فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی البرز از کشف یک شی تاریخی  متعلق به هزاره اول پیش از میلاد که احتمال می‌رود از زیورآلات زنانه باشد در محموله پستی خبر داد.

 • درهای کاخ مروارید به روی مردم باز می‌شود

  معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز گفت: بازارچه‌های نوروزی آینه توانمندی‌های هر استان در بخش صنایع دستی است به همین دلیل سعی شده در بازارچه‌های نوروزی البرز صرفاً صنایع دستی البرز و در نهایت تهران عرضه شود.

 • مهمترین مشکلات هنرمندان صنایع دستی البرز چیست؟

  معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز گفت: از ابتدای سال تا کنون به 300 هنرمند صنایع دستی استان وام مشاغل خانگی داده شده است.

 • فاز اول باغ موزه دفاع مقدس 4 اسفند تکمیل می‌شود

  مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان البرز از تکمیل فاز اول باغ موزه دفاع مقدس خبر داد.

 • نوای موسیقی در البرز طنین انداز می‌شود

  رئیس گروه هنری سینمایی و سمعی بصری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز از برگزاری چهارمین جشنواره موسیقی فجر در استان خبر داد.

 • میراث فرهنگی تلاش می‌کند تصویری واقعی از ایران به جهان ارائه کند

  معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با توجه به تفاوت نرخ ارز سفر به ایران برای گردشگران خارجی بسیار مقرون به صرفه است اما   از دست دادن پروازهای مستقیم به دلیل به وجود آمدن شرایط تحریم مشکلاتی را ایجاد کرده است که این به ضرر صنعت گردشگری کشور تمام می‌شود.

 • بنا و اسناد خانه مصدق حفظ می‌شود

  مدیرکل میراث فرهنگی البرز به بازسازی و حفظ بنای خانه مصدق اشاره کرد و گفت: چند ماه اخیر و همزمان با سفر وزیر اطلاعات این موضوع مطرح و مقرر شد برای بازسازی این مکان و حفظ اسناد موجود، سازمان میراث فرهنگی اقدامات لازم را انجام دهد.

 • البرز برای میزبانی از گردشگران نوروزی آماده می‌شود

  معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی البرز از افزایش اقامتگاه‌های بومگردی البرز تا پایان سال خبرداد.