• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-9190-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

سودجویان به تاغزارهای بیابان هم رحم نمی‌کنند

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: دست اندازی سودجویان به تاغزارها جرایم سنگین نقدی و زندان در پی دارد.

حامد فرضی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: طی دهه‌های قبل شاهد گسترش خشک سالی و توسعه بیابان در اکثر مناطق کشور بوده‌ایم.

وی ادامه داد: بهره برداری بی مورد از منابع آبی و سفره‌های زیر زمینی، قطع درختان به واسطه گسترش واحدهای مسکونی و تجاری تنها بخشی از عوامل گسترش بیابان ها هستند.

وی افزود: برای کاهش سرعت توسعه بیابان در کشور از چند دهه قبل طرح‌هایی در حال اجرا است که یکی از آنها کاشت تاغ در مناطف خشک  و نیمه خشک است.

این مسئول توضیح داد: جنگل‌های تاغ که سنواتی بوده و از حدود 30 سال پیش ایجاد شده دارای ارزش بسیار خوبی از نظر تامین زغال برای بعضی از افراد سودجو است که به دنبال منافع شخصی خودشان هستند.

مدیرکل منمابع طبیعی البرز ابرازکرد: تاغ یک عنصر حیاتی بسیار خوب برای بیابان است و به‌شدت ریزگردها را کنترل و از توسعه بیابان‌ها جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: به منظور برخورد و جلوگیری از فعالیت افراد سودجود در طول یکیدو ماه گذشته حدود شش  نفر ازاین افراد دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرضی گفت: اکنون اهمیت  تاغ برای دستگاه قضا نیز محرز شده و در جلسات متعدد به نقش این گیاه در اکوسیستم منطقه تاکید شده و اگر متخلفی در این زمینه دستگیر شود، جرایم سنگین و زندان خواهد داشت.


انتهای پیام