• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-892-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

احزاب کجای معادلات اجتماعی البرز قرار دارند؟

در حال حاضر در ایران 247 حزب و تشکل سیاسی با گرایش‌های مختلف از وزارت کشور مجوز گرفته‌اند؛ این احزاب در طول سال‌های گذشته با فراز و فرودهایی مواجه شده‌اند اما با وجود همه مسائل احزاب به عنوان رابط بین جامعه و قدرت در کشور ما به حالتی دچار شده‌اند که در زمان انتخابات برپا و بعد از فروکش کردن تب و تاب آن نیز ناپدید می‌شوند.
اگرچه در این سال‌های کم فروغ و سرد سیاسی، احزابی بوده‌اند که فعال‌تر از بقیه خود را در معرض دید قرار داده‌اند اما برد فعالیت اکثر آنان به چیزی بیش از جوامع خاص نرسیده و به معنای واقعی نتوانسته‌اند در جامعه راهی برای خود باز کنند.
درخت مریض و معیوب تحزب در ایران شاید ریشه‌اش در ناگواری‌های پس از مشروطه، تمامیت‌خواهی رضاخانی و استبداد محمدرضا شاهی باشد اما اگر دغدغه‌ای برای اصلاح آن وجود می‌داشت شاید 40 سال پس از انقلاب زمان کمی نبود برای پیوند جدیدی بر این جسم معیوب تا میوه‌هایش را همگان نصیب شوند.
در هر حال از همه این موضوعات که بگذریم سوال اینجاست که به راستی احزاب سیاسی در استان البرز چه کار می‌کنند؛ غیر از ایام انتخابات آیا فعالیت دیگری از خود نشان می‌دهند؛ آیا در راستای ماهیت وجودی خود گامی بر می‌دارند و در کل احزاب در البرز کجای معادلات اجتماعی ایستاده‌اند، آیا برای آلودگی هوا، کودکان کار، اعتیاد، فقر و ... راهکارهایی می‌دهند؟ سوال‌هایی که شاید بهترین پاسخ دهنده آن خود همین احزابی باشند که در البرز مجوز فعالیت دارند.

جدا از همه این مسائل، آخرین وضعیت احزاب در البرز را از مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری البرز جویا شدیم.

خیرالله ترخانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز گفت: تا چندی پیش 28 حزب با مجوزهای کشوری، استانی و شعب فرعی در استان البرز حضور داشت که با دو مجوز جدید تعداد این احزاب به 30 حزب رسید.
ترخانی در خصوص گرایش‌های سیاسی این احزاب نیز گفت: به همراه حزب اعتدال و توسعه، 25 حزب دیگر دارای گرایش سیاسی اصلاح‌طلبانه و 4 حزب نیز دارای گرایش اصولگرایی هستند.
وی در پاسخ به اینکه این احزاب جز در زمان انتخابات آیا در دیگر ایام سال هم فعالیتی از خود نشان می‌دهند یا خیر، گفت: نمی‌توان گفت که در ایام غیر از انتخابات فعالیتی ندارند؛ برخی از این احزاب فعالیتشان در زمان انتخابات پررنگ‌تر می‌شود.
مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری البرز افزود: احزابی همچون اعتدال و توسعه، اتحاد ملت، همبستگی و ... در طول سال فعالیت دارند اما برخی دیگر فعالیت آن‌چنانی ندارند.
ترخانی در پاسخ به اینکه آیا در قانون الزامی برای فعالیت احزابی که دارای مجوز رسمی هستند وجود دارد یا خیر، گفت: در جایی از قانون در این خصوص الزامی وجود ندارد اما کارهای روتینی همچون کنگره‌های سالانه در ارزیابی احزاب تاثیرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: در کل به دلیل اینکه احزاب از 12 سال پیش تاکنون از دولت یارانه‌ای دریافت نمی‌کنند بر آنان نظارت می‌شود اما الزامی برای فعالیت ندارند.
این مسئول در خصوص آخرین وضعیت تشکیل خانه احزاب در استان البرز نیز گفت: خانه احزاب یک تشکل صنفی است؛ بر همین اساس باید از طرف خود احزاب درخواستی به ما ارسال شود ولی هنوز این درخواست به بنده داده نشده است.
وی در پایان اعلام کرد: در صورت ارسال درخواست توسط احزاب، همکاری لازم با آنان برای تاسیس خانه احزاب در استان البرز صورت خواهد گرفت.


انتهای پیام