• دوشنبه ۱۸ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-13490-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

پسماند معضل نیست سرمایه‌ست

استاندار البرز در دیدار شورای اسلامی کرج گفت: همه باید با کمک یکدیگر تلاش کنیم تا امیدهای مردم به خدمت مناسب به بار بنشیند.
به گزارش ایسنا منطقه البرز به نقل از  پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، محمدعلی نجفی در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر کرج، ضمن اشاره به جایگاه اعضای شورای اسلامی در ایجاد بسترهای مناسب شهری و به بار نشستن روحیه امید در جامعه گفت:« همه تلاش ما این باشد که در مسیر و‌حدت و همدلی و با در کنار هم بودن فضای  امید آفرینی در جامعه برای خدمت به مردم فراهم شود.
استاندار البرز با بیان اینکه نگاه امید مردم به برگزیدگان شان است،تصریح کرد:مردم به شوراهای اسلامی امید بسته اند و تمام تلاش‌ها نیز باید به بار نشستن امیدهای مردم باشد.
وی افزود: کلانشهر کرج، پیشانی و نماد استان است و استانداری از اقدامات شورای شهر و شهرداری کرج برای خدمت به مردم حمایت می‌کند.
استاندار البرز در ادامه با قدردانی از اهتمام شورای اسلامی و شهرداری برای توسعه شهر خاطر نشان کرد: پروژه بزرگراه شمالی استان که با پیش بینی بودجه هزار میلیارد تومانی آغاز شده در حالی که کل بودجه شهرداری دو هزار میلیارد تومان است این خود حرکت بزرگ و کاری سنگین محسوب می‌شود و ارزشمند است.
استاندار در ادامه پیگیری مسائل زیست محیطی  و رفع آلودگی هوا را دغدغه جدی استان برشمرد و عنوان کرد: از بدو ورود به استان در بحث آلودگی هوای کلانشهر کرج و استان البرز با مسئولان ملی مذاکرات لازم را انجام داده‌ام و برون رفت از این شرایط در دستور کار قرار دارد.
نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه رفع دغدغه زیست محیطی اهتمام دولت است، ادامه داد: شخص رئیس‌جمهور در این رابطه تاکید دارند که مشکل پسماند کلانشهرها باید رفع شود.
وی افزود: حمایت بانک مرکزی برای پروژه های مرتبط نیز مصداق همین امر است.
نجفی در خصوص مدیریت پسماند شهری نیز با اشاره به نگاه کشورهای توسعه یافته در این زمینه یادآور شد: امروز پسماند دیگر یک معضل نیست،پسماند می‌تواند یک سرمایه باشد، حتی شاهد این هستیم که کشورها زباله را وارد می‌کنند تا از زمینه های اقتصادی آن برای توسعه شهرها استفاده کنند،این نگاه نیز باید وجود داشته باشد که از پسماند سود اقتصادی حاصل شود که البته این موضوع با فرهنگسازی در جامعه تسری یافته و نهادینه می شود.
استاندار البرز حمایت از سرمایه گذاران و بخش خصوصی در حوزه مدیریت شهری و پسماند را نیز مورد تاکید قرار داد. وی بیان کرد: بر این باور هستم که باید در جذب سرمایه گذاران تلاش ویژه ای صورت گیرد تا حرکت به سمت رونق اقتصادی با روند مطلوب تری طی شود.
نجفی در ادامه توصیه هایی نیز به پارلمان نشینان شهری داشت. استاندار گفت: نگاه ویژه بر مناطق مختلف و محلات، برگزاری سلسله نشست‌ها با مردم در مناطق حاشیه نشین و کم برخوردار بسیار مهم است.
نماینده عالی دولت در استان با اشاره به حمایت و تعامل مثبت استانداری و شهرداری تصریح کرد: فرصت خوبی در این استان با ترکیب اعضای شورا برای خدمت مناسب به مردم وجود دارد که باید از آن بهره مند شد.
حفاظت از منابع آبی و تشکیل نشست های مستمر در این زمینه از دیگر توصیه‌های استاندار در دیدار با پارلمان نشینان شهری بود.
نجفی در رابطه با بهبود بافت شهری و کاهش حاشیه نشینی و تبعات آن نیز گفت: در خصوص ساماندهی ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور بسترهای مناسبی را پیش بینی کرده و اعتباری نیز برای استان‌های هدف دیده است که البرز هم از جمله آنهاست،از این ظرفیت نیز شوراها می توانند استفاده کنند.
رییس شورای اسلامی شهر کرج در این دیدار ضمن معرفی اعضا و ارائه گزارشی از روند انتخابات، خاطرنشان کرد: شورای پنجم از ابتدا با مشکلات و چالش‌های فراوانی که عمدتا میراث گذشته بود، مواجه شد.
نبیونی با بیان اینکه شهرداری کرج در اسرع وقت تعیین تکلیف شد و تنها یک ماه با سرپرستی اداره شد گفت: با توجه به این امر اقدامات و برنامه ریزی‌های لازم در جهت رفاه شهروندان و توسعه شهری تحت نظارت شورا صورت گرفت.
وی افزود: اراضی واگذار شده از سوی شهرداری در دوره قبل به عناوین مختلف یکی از معضلات کنونی است.
توسعه زیرساخت‌های شهر هوشمند،پیگیری قطار شهری و..از دیگر نکاتی بود که در دیدار استاندار با اعضای شورای اسلامی شهر مطرح شد.
استاندار البرز گفت:«فضا و آینده روشنی را برای کلانشهر کرج و استان البرز متصور هستم.
در ادامه این دیدار جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر کرج عمده مسائل اولویت دار شهری و برنامه‌های پیش رو را تشریح کردند.
استاندار البرز افزود: همه باید تلاش کنیم تا شرایط دو سال آینده کرج با امروز متفاوت باشد.
وی تاکید کرد: مراقب باشیم تا سال بعد نگوییم چه کارهایی انجام خواهیم داد بلکه به مردم بگوییم چه کارهایی انجام داده ایم.
نجفی افزود: باید وحدت و هوشیاری خود را حفظ کنیم تا روند خدمت به مردم تسهیل شود.

اصغر نصیری شهردار کرج نیز در ادامه، گزارش کار صد روزه داد و گفت: موضوع قطار شهری کرج را بعنوان عمده دغدغه در بدو آغاز بکار در جلسات کارشناسی پیگیری کردیم و با تامین منابع مالی از دو هفته آینده عملیات اجرایی را شروع خواهیم کرد.
وی افزود: زیر ساخت های  هوشمندسازی شهر را در دستور کار قرار داده‌ایم و  استقرار سیستم‌های حمل و نقل هوشمند و راه‌اندازی مرکز کنترل ترافیک شهری انجام شده و به موازات آن اصلاح شبکه های معابر شهری و ساماندهی و زیباسازی مسیر اتوبان تهران - کرج در ورودی شهر صورت گرفته است.

ترافیک، توسعه حمل و نقل عمومی و معابر شهری، پیگیری امتداد خط 6 مترو تهران، چند خطه شدن راه آهن، توسعه شبکه ایستگاه راه آهن، ساماندهی حلقه دره، ورود بخش خصوصی در حوزه خدمات شهری، کاهش آلودگی هوا، طرح های گردشگری و توسعه شهری، درآمدهای پایدار شهری، زدودن چهره شهر از مناطق حاشیه نشین و توجه به محیط زیست، از جمله موضوعات طرح شده اعضای شورای شهر بود.


انتهای پیام