• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-7390-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

توزیع 9 هزار نهال مثمر و غیرمثمر در فردیس

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر فردیس بر استفاده از گیاهان مقاوم به کم آبی و آفات برای توسعه فضای سبز تاکید کرد و گفت: درختکاری باید مطابق با اصول شهرسازی و معماری صورت پذیرد و همچنین انتخاب گونه و نوع درختان با شرایط زیست محیطی و میزان دسترسی به منابع آبی همخوانی داشته باشد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، ملیحه اکبری در مراسم هفته منابع طبیعی با بیان اینکه شهرداری فردیس مراسم روز درختکاری را با تأخیر برگزار کرد که نوعی کج سلیقگی است، اظهار داشت: زیبنده بود این مراسم همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی که به عنوان «روز درختکاری» نامگذاری شده، برگزار می شد اما در مجموع حدود 500 اصله نهال در ضلع جنوبی پارک تندرستی کاشته شد و 9 هزار اصله انواع نهال‌های مثمر و غیرمثمر نیز در بین شهروندان و ارگان‌های دولتی و غیردولتی توزیع گردید.

وی افزود: خداوند متعال در سوره الرحمن به سجده درختان اشاره می‌کند و این نشانگر وجود روح و شعور در گیاهان است بنابراین باید با استفاده از اهرم‌های بازدارنده مانع از تخریب عرصه‌های فضای سبز شد. واقعیت آن است که بخش اعظم آلودگی هوا و چالش های زیست محیطی ریشه در تخریب باغات و جنگل‌ها دارد و ما بیشتر از «درختکاری» به «درختداری» نیاز داریم.

عوارض قطع اشجار برای توسعه فضای سبز هزینه نمی‌شود

عضو کمیسیون ماده 7 قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهرداری فردیس با تأکید بر اینکه درختکاری در زندگی شلوغ شهرنشینی باید مطابق با اصول شهرسازی و معماری صورت پذیرد و همچون گذشته اراضی گسترده برای ایجاد کمربندی سبز در اختیار نداریم، تصریح کرد: از آنجا که مرز و حریم بین فردیس و شهرهای همسایه (اندیشه، ملارد، کرج و مشکین دشت) عمدتاً بافت مسکونی است و ما زمین خالی برای جنگلکاری در اختیار نداریم لذا کارشناسان بایستی ایجاد دیوارهای سبز، درختکاری عمودی و ایجاد باغ بام را بررسی کرده و زمینه‌های اجرای آن را فراهم آورند.

 این مسئول شهری در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری قرار گرفتن شهر پُرجمعیت فردیس در فصل تشنگی و کمبود آب، خواستار کاشت گیاهان و درختان مقام به کم آبی و آفات در سطح محلات شد و ادامه داد: بکارگیری شیوه‌های نوین آبیاری و استفاده از آب خام برای سیراب کردن درختان و فضای سبز مطالبه ای جدی است، ضمن آنکه شهرداری‌ها در اقدامی غیرکارشناسانه اقدام به کاشت نهال‌های مثمر در بلوارها و میادین می‌کنند که با تشدید ترافیک، احتمال تصادف خودروها با عابرین پیاده را افزایش می‌دهد.

اکبری با تأکید بر اینکه عوارض قطع اشجار به نسبت سایر کشورهای جهان بسیار ناچیز بوده و از بازدارندگی لازم برخوردار نیست، اذعان داشت: متاسفانه عوارض حاصله نیز در راستای حفظ و گسترش باغات و فضای سبز هزینه نمی شود و زنجیره ای از عوامل و سهل انگاری ها موجب شده تا فردیس به عنوان بخشی از باغشهر کرج در گذشته، هویتِ سبز خود را در معرض نابودی ببیند و امروز شهر مملو از ساختمانها و جمعیت و خودروها شده و آلودگی روز افزون هوا سلامتی شهروندان را به خطر انداخته است. ما با درختکاری مأنوس هستیم اما هنوز فرهنگِ درختداری در جامعه نهادینه نشده است.

نماینده مردم فردیس در شورای اسلامی شهر همچنین گفت: درختان با قدرت بالای جذب دی اکسید کربن و تولید اکسیژن مفرح ذات و عامل ادامه حیات هستند و با توسعه فضای سبز در سطح شهرها می توان از گرمای آزار دهنده هوا کاست و از فرسایش بی رویه خاک نیز جلوگیری کرد. درختان با ایجاد سایه فضای مناسبی برای غنی سازی اوقات فراغت خانوارها ایجاد می کنند و با ارتقاء سیما و منظر شهری، آرامش و زیبایی را به چهره شهرها هدیه می نمایند.

این عضو پارلمان شهری فردیس در تشریح نقش درختکاری بر تقویت اقتصاد سبز و اشتغالزایی عنوان کرد: در صورت حمایت‌های لازم می توان زمینه فعالیت شرکت‌های فعال در حوزه تولید کود، نهال و محصولات باغی و کشاورزی در شهر را فراهم آورد و ضمن ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان به ویژه دانش آموختگان کشاورزی، همچنین برای احیای باغات متروکه و بوستان‌های در حال تخریب انگیزه اقتصادی ایجاد کرد و در نهایت هزینه‌های شهرداری برای توسعه فضای سبز را هم کاهش داد.

وی در پایان اضافه کرد: نهالِ نوپایی که امروز کاشته می‌شود همچون نوزاد نیازمند نگهداری و مراقبت است و اینکه بعضاً در مراسم هایی همچون روز درختکاری میلیاردها ریال از اعتبارات دولتی و شهری هزینه کرده و برای پُررنگ کردن کارنامه عملکرد از کاشت ده‌ها و هزاران اصله نهال سخن بگوییم اما کارگران شهرداری 6 ماه بعد نسبت به جمع آوری نهال‌های خشکیده شده اقدام کنند، راه به جایی نمی‌برد.


انتهای پیام