• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-8090-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

با مشارکت جهاد دانشگاهی، محیط زیست، نظام مهندسی کشاورزی و شهرک‌های صنعتی؛

تفاهم‌نامه چهارجانبه برای اجرای قانون هوای پاک در البرز امضا شد

جهاد دانشگاهی استان البرز، شرکت شهرک‌های صنعتی البرز، اداره کل حفاظت محیط زیست استان و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی البرز در راستای قانون هوای پاک یک تفاهم‌نامه چهارجانبه امضا کردند.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، امروز سه‌شنبه (22 اسفند) جهاد دانشگاهی استان البرز، شرکت شهرک‌های صنعتی البرز، اداره کل حفاظت محیط زیست استان و سازمان نظام مهندسی کشاورزی البرز به منظور امضای یک تفاهم‌نامه چهار جانبه در راستای اجرایی شدن قانون هوای پاک به میزبانی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی گرد هم آمدند.

 |

جهاد دانشگاهی می‌تواند بازویی برای حفظ محیط زیست باشد

دکتر سیدعلی‌اکبر هاشمی‌راد رییس جهاد دانشگاهی استان البرز ،  در این مراسم با اشاره به ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی برای اجرای قانون هوای پاک به صورت پایلوت در استان البرز گفت: جهاد دانشگاهی هم در بخش آموزش و هم در بخش پژوهش و فرهنگی آمادگی همراهی و همکاری در حوزه محیط زیست را دارد.

هاشمی‌راد با تاکید بر توان جهاد دانشگاهی برای انجام پژوهش‌های لازم در حوزه محیط زیست و هوای پاک تصریح کرد: جهاد دانشگاهی علاوه بر ارتباط با قشر دانشجو و دانشگاهی با در اختیار داشتن دو خبرگزاری ایسنا و ایکنا می‌تواند با جامعه نیز در ارتباط باشد و به بازویی برای حفظ محیط زیست تبدیل شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز خاطرنشان کرد: خبرگزاری ایکنا یک خبرگزاری قرآنی است و هوای پاک و طبیعت نیز قطعا در بینش اسلامی ما جای دارد، ایسنا نیز یک خبرگزاری دانشجویی است و می‌تواند در ارتباط با جامعه در خدمت این تفاهم‌نامه باشد.

وی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی سعی کرده همواره در این امور پیشقدم باشد؛ بنابراین تاکید ما بر این است که این تفاهم‌نامه با یک برنامه‌ریزی دقیق و تشکیل یک کارگروه عملی شود.

|

هاشمی‌راد با بیان اینکه کار فرهنگی به زمینه‌سازی در زمانی طولانی نیاز دارد افزود: بنابراین این کار باید با سعه صدر انجام شود؛ زیرا تا فرهنگ‌سازی نکنیم هوای پاکی هم نخواهیم داشت.

 

حال محیط زیست البرز خوب نیست

در ادامه فردین حکیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به تفاهم چهارجانبه‌ای که در راستای اجرای قانون هوای پاک امروز منعقد شد نیز گفت: از اینکه چنین ظرفیت قانونی برای به کار گرفتن دانش‌آموختگان محیط زیست که جزء بیکارترین گروه‌ها در بین دانش‌آموختگان هستند ایجاد شده خرسند هستیم.

|

حکیمی با بیان اینکه محیط زیست استان البرز شرایط خوبی ندارد، افزود: شاید با امضای این تفاهم‌نامه و ورود دانش‌آموختگان محیط زیست به بازار کار و شهرک‌های صنعتی، صدا و دغدغه‌های زیست محیطی ما به گوش برسد.

وی خاطرنشان کرد: وقتی یک دانش‌آموخته محیط زیست در صنعت باشد حساسیت‌های لازم را ایجاد خواهد کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعیت شهرک‌های صنعتی اشتهارد و نظرآباد اصلا خوب نیست و مدیران عامل به خود اجازه نمی‌دهند درصدی از هزینه‌ها را در بخش محیط زیست هزینه کنند، اگر به این موضوع توجه نشود خسارت آن به همه ما باز خواهد گشت.

 

تفاهم چهارجانبه قانون هوای پاک به یک سند اجرایی تبدیل شود

نصرالله شمس‌آذر رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز نیز در این مراسم ضمن اشاره به حسن نیتی که در این تفاهم چهارجانبه برای اجرای قانون هوای پاک وجود دارد گفت: امیداوریم این تفاهم به یک سند اجرایی تبدیل شود؛ زیرا در کشور تفاهم‌نامه‌های زیادی در حوزه‌های مختلف امضا می‌شود اما ممکن است برخی آن نتیجه لازم را به دنبال نداشته باشد.

|

شمس آذر افزود: بنابراین با توجه به این تفاهم باید تلاش کنیم از ظرفیت‌های موجود بهره برده و به نتایج خوبی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان البرز با توجه به امکانات فنی، محتوایی و زیرساختی بالا آمادگی همکاری با جهاد دانشگاهی برای برگزاری دوره‌های MBA کشاورزی را دارد و سرفصل‌هایی را نیز برای آن تدوین کرده است.

 |

گفتنی است مدت این تفاهم‌نامه 2 ساله است و قرار است بر اساس آن بین نهادهای حاضر یافته‌های علمی در راستای توسعه پایدار و حفظ منابع مبادله و واحدهای با 50 پرسنل به بالا  در این مدت کنترل و پایش شوند.

 


انتهای پیام