• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-997-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

برای اولین بار در البرز،

برداشت زیره از مزارع نظرآباد آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظر آباد از آغاز برداشت زیره سبز در  38 هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد.

ایرج الماسی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، گفت: با توجه به سیاست سازمان جهاد کشاورزی استان البرز مبنی بر توسعه کشت گیاهان دارویی، شهرستان نظرآباد اقدام به ترویج کشت این گیاهان نمود و موفق به کشت 38 هکتار زیره در سال زراعی 96-97 شد که پیش بینی می‌شود از  این اراضی کشت شده 30 تن زیره برداشت گردد.

الماسی افزود : گیاه زیره از خانواده چتریان و دارای طبع گرم و خشک بوده و دارای خواص درمانی فراوان و حاوی آنتی اکسیدان  است.

وی ادامه داد: محدوده دمایی رشد زیره سبز  بین 30-9 درجه سانتیگراد بوده و در خاک‌های شنی لومی درصد بالای سبز شدن را داراست.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نظر آباد بیان کرد: این گیاه بر خلاف عملکرد نسبتاً کم، دارای ارزش اقتصادی بالایی است؛ به نحوی که هر کیلوگرم زیره سبز بوجاری شده حدود 28 هزار تومان به فروش می‌رسد و با توجه به اینکه در زمین‌های آیش بصورت دیم کاشت می‌شود ، می‌تواند کمک حال معیشت کشاورزان در منطقه باشد.

این مسئول ادامه داد: همچنین، علاوه بر ارزآوری، این محصول از جهت اشتغال زایی نیز حائز اهمیت است.

وی افزود: گیاه زیره به علت ویژگی‌های خاصی همچون نیاز آبی کم، فصل رشد نسبتاً کوتاه و ایجاد تعادل در توزیع زمانی کار زارعین و ماشین آلات کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و از آنجایی که گیاهی صادراتی است کمتر دچار نوسان قیمت می‌شود.

لازم به ذکر است کشت زیره در استان البرز برای اولین بار انجام گردیده است.


انتهای پیام