• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7290-5
  • منبع خبر :
  • چاپ

هشدار هواشناسی در خصوص گسترش خشکسالی در البرز

خط خشکسالی از اشتهارد به سد کرج رسیده است

مدیرکل هواشناسی استان البرز ضمن ابراز نگرانی از عدم مدیریت منابع آب به خصوص در بخش کشاورزی و با بیان اینکه افزایش سطح زیر کشت، تبخیر را نیز به یک معضل تبدیل کرده است؛ گفت: پیش‌بینی می‌شود استان البرز امسال در خشکسالی ضعیف و متوسط باقی بماند.

منصور رحمانیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، با انتقاد از عدم مدیریت منابع آب گفت: 93 درصد منابع آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و همین باعث شده چاه‌هایی که تا سال 90،  75 متر عمق داشت الان به  عمق 300 متری برسد.

رحمانیان افزود: در چنین وضعیتی سوال اینجاست که چرا هنوز کشت غرق‌آبی انجام می‌شود و چرا کشاورزی به سمت کشت گلخانه‌ای نمی‌رود.

رحمانیان با بیان اینکه سه درصد منابع آب کشور در بخش شرب مصرف می‌شود خاطرنشان کرد: 38 درصد آب‌های شرب در شبکه توزیع هدر می‌رود.

وی ادامه داد: سه درصد منابع آب کشور در بخش صنعت مصرف می‌شود و یک درصد  نیز به بخش‌های متفرقه مربوط است.

مدیرکل هواشناسی استان البرز تصریح کرد: سال 90 خط خشکسالی دقیقاً بر روی پلنگ‌آباد اشتهارد قرار داشت اما امروز این خط بر روی تاج سد کرج قرار دارد.

رحمانیان اضافه کرد: این خشکسالی چند مرحله را طی کرده که به اینجا رسیده است؛ خشکسالی ابتدا با مرحله خشکسالی هواشناسی آغاز می‌شود سپس به مرحله هیدرولوژیک وارد می‌شود پس از آن به مرحله خشکسالی کشاورزی می‌رسد و بعد خشکسالی اقتصادی و اجتماعی نیز به دنبال دارد.

این مسئول در توضیح این مراحل خاطرنشان کرد: خشکسالی هواشناسی یعنی نرمال بارش در یک سال از نرمال 30 ساله کمتر باشد؛ خشکسالی هیدرولوژیک زمانی است که دیگر آب در پشت سدها وجود ندارد یا کم است و مجبور به جیره‌بندی آب می‌شویم.

وی ادامه داد: در این شرایط آبی برای کشاورزی نیز وجود ندارد و زمین‎های کشاورزی لم‌یزرع می‌شود که به آن خشکسالی کشاورزی گفته می‌شود؛ این وضعیت خشکسالی اقتصادی را نیز در پی دارد و بر اثر آن سطح زیر کشت، الگوی کشت، فرآوری محصولات توسط کارخانجات و ... دچار اختلال می‌شود.

رحمانیان افزود: در مرحله نهایی که از آن به عنوان خشکسالی اجتماعی یاد می‌شود؛ مردم دست به اعتراض می‌زنند که در هشتگرد هم شاهد چنین وضعیتی بودیم.

وی با بیان اینکه خشکسالی یک پدیده خزنده است و در کوتاه مدت رخ نمی‌دهد گفت: وضعیت امروز ما طی 20 سال رخ داده و اگر قرار باشد درست شود 20 سال طول می‌کشد.

رحمانیان تصریح کرد: ما در طول این سال‌ها همه چیز را خشک کردیم؛ با وجود کم‌آبی سطح زیر کشت را افزایش دادیم؛ بدون توجه به توسعه پایدار و توان اقلیمی به ساکن کردن جمعیت در مناطق اطراف پایتخت دست زدیم؛ منطقه 22 تهران یکی از نمونه‌های این وضعیت است.

این مسئول ادامه داد: تا چند سال پیش خشکسالی ما فقط براساس بارش بود اما امروز تبخیر و تعرق هم در حال بیچاره کردن ماست چون سطح زیر کشت را بدون توجه به روش‌های جدید بالا بردیم؛ هنوز در هوای آزاد به صورت غرق‌آبی گندم می‌کاریم؛ هر یک کیلوگرم هندوانه به 400 کیلوگرم آب نیاز دارد و ما بی توجه به این موضوع هندوانه می‌کاریم.

وی خاطرنشان کرد: از طرف دیگر به بازچرخانی آب هم توجهی نکرده‌ایم و در چنین وضعیتی فاضلاب ارزشمندی که می‌توان با تصفیه آن بخش زیادی از آب مورد نیاز برای کشاورزی و صنعت را تامین کرد از دست می‌رود.

مدیرکل هواشناسی البرز در پایان خاطرنشان کرد: با این تفاصیل، پیش‌بینی می‌شود استان البرز امسال در خشکسالی ضعیف و متوسط باقی بماند.


انتهای پیام