• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7490-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

کارگروه سازگاری با کم‌آبی در البرز تشکیل شد

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری البرز از پیگیری جدی سیاست‌های کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در استان البرز خبر داد و گفت: کارگروه سازگاری با کم آبی در سطح استانی تشکیل شد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری البرز، خسرو ارتقائی در شورای حفاظت از منابع آب استان اظهار داشت: با توجه به مصوبه دولت مبنی بر برگزاری کارگروه سازگاری با کم آبی که وظایف و مسئولیت‌های آن کارگروه هم با کارگروه شورای حفاظت منابع آب استان تشکیل شد.

وی افزود: تدوین اصول و مبانی توزیع کمبود آب بین مصارف مختلف، برنامه‌ریزی و انجام هماهنگی‌های لازم برای انطباق الگوی کشت مناسب هر منطقه متناسب با شرایط کم‌آبی، گزارش‌گیری و نظارت بر عملکرد و پیشرفت برنامه‌ها در این کارگروه‌ از جمله اهداف تشکیل کارگروه یاد شده است.

ارتقائی تصریح کرد: کارگروه سازگاری با کم آبی محوری‌ترین بخش تصمیم گیری عملیاتی و اجرایی برای استفاده بهینه از آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، آب شرب و محیط زیست است.

وی افزود: در این راستا  جلسه قبل تصمیم گرفته شد دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های دستگاهی خود  را برای مقابله و سازگاری با کم آبی تدوین کرده و ارائه دهند.

 معاون استاندار تصریح کرد : براساس این تصمیم امروز 10 دستگاه اجرایی عمده  برنامه‌های دستگاهی خود را ارائه کردند که قرار شد دبیرخانه این برنامه‌ها را مدون کرده  و مواردی که مربوط به بحث سازگاری با کم آبی است در  جلسه آتی تصویب و عملیاتی شود.

وی افزود: طبق ماده 27 و 28 قانون توزیع عادلانه آب، ایجاد وحدت رویه در مراحل بررسی و تصمیم‌گیری در خصوص در خواست‌های تغییر نوع مصرف آب چاه‌های مورد بهره برداری، تغییر نوع مصرف آب چاه‌های مجاز و فعال کشاورزی برای تامین آب سایر مصارف از موارد ذکر شده است.

وی افزود: با توجه اینکه در حال حاضر شهرک‌های صنعتی در دو شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد مشکلات زیادی برای تامین آب دارند در این راستا اراضی کشاورزی که عملا تغییر کاربری پیدا کردند بتوانیم با تغییر کاربری و خریدی که خود متولیان صنعت انجام می‌دهند توسط شرکت آب منطقه‌ای از اراضی کشاورزی به صنعت واگذار شود.

معاون استاندار تصریح کرد: در این راستا اصلاح ساختار مصرف، ارتقاء بهره‌وری آب به ازای هر واحد آب مصرفی، ایجاد اشتغال مولد، ایجاد سهولت در تامین آب مورد نیاز مصارف صنعت و خدمات از اولویت‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: چاه غیرمجاز سبب افت چشمگیر سطح آب سفره‌های زیرزمینی شده که در صورت ادامه روند برداشت غیرمجاز آب این امر سبب افزایش خشکی و بحران جدی بی آبی در استان می شود.

معاون استاندار تصریح کرد: یکی از دشت‌های بحرانی در استان «دشت هشتگرد» است  که با توجه به افت سطح آب زیر زمینی در این دشت طی سال‌های گذشته بر اساس برداشت بی رویه چاه‌های مجاز و غیر مجاز بوده است.

وی افزود: تعداد چاه‌های ثبت نام شده در محدوده دشت هشتگرد حدود 1000 حلقه برآورد شده است که متوسط دبی لحظه‌ای این قبیل چاه های 3.5 لیتر در ثانیه با کارکرد سه هزار ساعت لحاظ شده است.

  وی گفت: خروجی این برنامه ریزی‌ها بر این است که بتوانیم در دوره یک ساله یا دو ساله از برداشت‌های غیر مجاز فراتر از توان سفره آب زیر زمینی را جلوگیری کنیم.


انتهای پیام