• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7790-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

با ادامه روند مهاجرت به استان؛

البرز در سال 1405 با کمبود 100 میلیون مترمکعبی آب مواجه می‌شود

مدیرکل آبفای شهری استان البرز گفت: باروند فعلی مهاجرت به استان البرز، تا سال 1405 شمسی، این استان با کمبود آب شرب به میزان 100 میلیون مترمکعب درسال مواجه می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، غلامرضا رضایی‌فر در نشستی با حضور مدیران آب منطقه‌ای، آبفای روستایی، توزیع نیروی برق، نیروگاه منتظر قائم و مدیرکل مدیریت بحران استانداری برگزار شد؛ اظهارداشت: در حالی که از تمام ظرفیت‌های آب زیرزمینی و سطحی در البرز برای شرب مردم استفاده می شود؛ هم اکنون تولید و مصرف آب در نقطه سر به سر است و در صورت بروز مشکل غیرمتعارف برای تاسیسات، بلافاصله خدمت‌رسانی به مردم دچار وقفه خواهد شد.

وی افزود: در روزهای اخیر به دنبال قطع ناخواسته برق درمناطق مختلف استان و از آنجا که کارکرد تاسیسات چاه، ایستگاه‌های پمپاژ و... وابسته به نیروی برق هستند؛ توزیع آب دچار وقفه شده و قطع آب در برخی مناطق بوجودآمد.

وی بیان داشت: طی سال‌های اخیر در حالی که در بخش ساخت و ساز شاهد رکود بودیم، سالانه بیش از 50 هزار واحد جدید متقاضی انشعاب آب بودند و این یعنی با وجود محدودیت در منابع آب، هرروز شاهد رشد متقاضی آب هستیم و هر قدر برای ایجاد تاسیسات جدید تلاش می‌کنیم باز هم از روند رشد جمعیت و نیازهای آبی عقب هستیم.

در ادامه ناصر اسکندری مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هم اظهارداشت: در اولین روز جابجایی ساعت کار ادارات، صرفه جویی قابل توجهی در حدود 40 مگاوات در مصرف برق به ثبت رسید که پیشنهاد ادامه این روند به استاندار البرز داده شد.

وی افزود: تلاش می‌کنیم با انجام مانورهای منطقه‌ای برروی شبکه توزیع برق، مناطقی که با قطع برق تاثیر پذیری بیشتری از نظر قطع آب دارند را از قطعی خارج کنیم تا مردم بی آب نشوند و در این بین از شهروندان توقع داریم در زمان اوج مصرف حداقل 10 درصد صرفه جویی کنند که اگر این چنین شود؛ تابستان رابدون مشکل سپری خواهیم کرد.

مهدی مهرور مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز هم دراین نشست اظهار داشت :باید به سمت استفاده از انرژی خورشیدی رفت و در دستور عمل پدافند غیرعامل نیز تاکید برجایگزینی با انرژی پاک است.

وی با اشاره به اینکه برای تغییر رفتار مصرفی مردم باید سیاست تشویقی اعمال شود و ابزار و لوازم کاهنده مصرف را با یارانه مناسب در اختیار مردم گذاشت؛گفت: بخشی از مشکلات بوجود آمده ناشی از انشعاب‌های غیرقانونی و غیرمجاز آب و برق عنوان است و باید این انشعاب‌ها درسطح استان شناسایی و قطع  شوند.

 

 

 


انتهای پیام