• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 974-1192-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

صیانت از آرای مردم مهمترین وظیفه شورای نگهبان است

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات البرز  با تاکید بر نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات گفت: این نوع نظارت صرفا مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکلی دیده می‌شود

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز،  سید رضا نورالهی در نشست خبری دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان البرز که امروز چهارشنبه ۲۰ تیرماه برگزار شد؛ اظهار کرد: طبق اصول قانون اساسی وظایفی برای شورای نگهبان تعیین شده که این رسالت و وظایف بسیار حساس هستند.

وی ادامه داد:  شورای نگهبان از ترکیب  شش حقوقدان و شش  فقیه تشکیل شده که هر کدام به مدت شش سال در این شورا فعالیت دارند.

وی افزود: تفسیر قانون اساسی، بررسی قوانین مجلس، بررسی اساسنامه شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی، نظارت بر انتخابات مجلس و ریاست جمهوری بخشی از وظایف گسترده شورای نگهبان است.

وی توضیح داد: برای اینکه شورای  شورای نگهبان دارای دو مجمع فقهی و حقوقی است تا بتواند در تطبیق تخصصی قوانین به خوبی عمل کند.

این مسئول با اشاره به فعالیت دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات  ابراز کرد: این دفاتر  بازوی قوی شورای نگهبان در استان‌های مختلف هستند که به در جریان انتخابات نقش حساسی ایفا می کنند.

نورالهی با تاکید بر نظارت استصوابی شورای نگهبان بر انتخابات گفت: این نوع نظارت صرفا مختص ایران نیست و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکلی دیده می‌شود.

وی اظهار کرد: در بررسی صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان با سه مفهوم رد صلاحیت، عدم احراز و تایید صلاحیت  مواجه هستیم.

وی ابراز کرد: عدم احراز صلاحیت با رد صلاحیت تفاوت زیادی دارد و نباید این تفاوت‌ها  را نادیده گرفت.

وی افزود: محکومیت کیفری، فعالیت بر علیه امنیت ملی، فعالیت در احزاب معاند و سابقه اعتیاد از جمله مواردی است که منجر به رد صلاحیت کاندیداها می‌شود.

این مسئول گفت: ولی مواردی چون عدم احراز مدرک دانشگاهی و آدرس درست و مستند از جمله مواردی است که باعث عدم احراز صلاحیت می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در تایید یا رد صلاحیت کاندیداها به هیچ وجه به حزب و جهت‌گیری سیاسی کاندیداها توجه نمی‌شود و بیشتر به تعهد آنان به نظام و آرمان‌های انقلاب توجه می‌شود.

رییس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان ادامه داد: ما امانتدار مردم هستیم و مهمترین وظیفه این دفتر صیانت از آرای مردم است.
 
وی با اشاره به برنامه‌های سالروز تشکیل شورای نگهبان اشاره کرد و گفت: از ۲۱ تیر تا ۲۸ تیر هر روز شاهد برگزاری یک همایش بصیرتی با محتوای شفاف‌سازی وظایف شورای نگهبان و برگزاری کلاس‌های بصیرتی خواهیم بود.

نورالهی گفت: دیدار با خانواده‌های شهدای مدافع حرم، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و غبارروبی مزار شهدا از دیگر برنامه‌های سالروز تاسیس شورای نگهبان است.

انتهای پیام