• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-3591-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز
  • چاپ

پول و مغز با هم از ایران فرار می‌کنند

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: بسیاری از مردم کیفیت بالای کالاهای ایرانی را باور ندارند.

رحیم بنامولایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: طی سال‌های گذشته شاهد خروج استعدادهای علمی زیادی از کشور بوده‌ایم که این امر شکلی نگران کننده به خود گرفته است.

وی ادامه داد: بدون شک کشورهای دیگر از پذیرش مغزهایی که تا رسیدن به مرحله بازدهی هزینه‌هایشان در ایران تامین شده استقبال می‌کنند چون این افراد بهترین نیروی کار برای آنها محسوب شده و بازدهی بالایی دارند.

وی افزود: به جز فرار مغزها ایران با پدیده فرار سرمایه و پول نیز مواجه است که این روند طی ماه‌های گذشته شدت گرفته است.

این مسئول توضیح داد: با توجه به اوضاع نابسامان اقتصادی در ایران و نوسان روز به روز قیمت ارز و طلا در کشور بسیاری از سرمایه‌گذاران پول‌های خود را جمع کرده و به خارج از ایران انتقال داده‌اند تا بتوانند در این کشورها سرمایه‌گذاری و به سود مالی مناسبی دست یابند.

وی اظهار کرد: کم توجهی نسبت به ترغیب و تشویق "پول" و "مغز" برای ماندن در کشور بیانگر این واقعیت است که طی چهار دهه گذشته از اعمال مدیریت صحیح در منابع انسانی غافل بوده‌ایم.

بنا مولایی ابراز کرد: باید این چالش مهم جامعه را جدی بگیریم و ضمن عارضه یابی دراین زمینه راه‌کارهای مناسب برای نگه داشتن پول و سرمایه‌های انسانی کشور را اجرایی کنیم.

  وی تصریح کرد: برای تحقق این هدف باید در مرحله اول نگاه عموم جامعه به سرمایه‌گذار تغییر کند تا صاحبان سرمایه با عشق و علاقه و بدون دغدغه در عرصه کار آفرینی و ایجاد اشتغال وارد صحنه تولید شوند.

رییس اتاق بازرگانی البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود به رغبت مردم به مصرف کالاهای خارجی اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی و به خصوص در سال جاری که با عنوان سال حمایت از کالای ایرانی عنوان شده باید اقداماتی برای ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی اجرایی شود.

وی اظهار کرد: بدون اغراق باید گفت بسیاری از کالاهای تولید داخل از لحاظ کیفیت توان رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی خود را دارند ولی به دلیل اینکه مردم به این باور نرسیده‌اند ترجیح می‌دهند چند برابر هزنیه کنند ولی کالای ایرانی نخرند.

وی افزود: رسانه‌ها نقش بسزایی در معرفی کالای با کیفیت ایرانی و ترغیب مردم به مصرف تولیدات داخلی دارند.

 


انتهای پیام