• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۳
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-2092-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

یک استاد روابط بین‌الملل:

ایران در کنار قطر اما به دنبال کاهش اختلاف‌ها خواهد بود


یک استاد روابط بین‌الملل معتقد است: اختلاف اخیر میان کشورهای عربی اگرچه فرصتی برای ایران به منظور یارگیری مناسب از بین این کشورها است اما سیاست اصولی ایران بر محور جلوگیری از افزایش اختلاف میان کشورهای منطقه قرار دارد زیرا افزایش اختلاف به تقویت حضور آمریکا منجر خواهد شد.
دکتر غلامرضا کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، با اشاره به اختلاف چندین ساله میان عربستان و قطر گفت: یکی از ریشه‌های این اختلاف به حمایت قطر از اخوان‌المسلمین باز می‌گردد.
وی  افزود: این اختلاف در جریان تحولات مصر و حمایت قطر از محمد مرسی شدت گرفت زیرا در آن مقطع عربستان بر خلاف قطر به دنبال حذف مرسی بود و در نهایت با کودتای ژنرال سیسی اختلاف دو کشور افزایش یافت.
وی در ادامه با بیان اینکه علی رغم همه این اختلافات، وجود منافع مشترک در برخی امور لزوم ادامه همکاری میان دو کشور را اجتناب ناپذیر می‌کرد گفت: منافع مشترک سرپوشی بر اختلافات موجود در لایه‌های پنهان بود اما با سفر اخیر ترامپ به منطقه، برجسته شدن نقش عربستان در معادلات کشورهای خلیج فارس و کاهش نقش قطر در این معادلات باعث شد تا قطر سیاست نزدیک شدن به ایران و روسیه را در پیش گیرد.
این استاد روابط بین‌الملل به شاخص‌های تغییر در سیاست خارجی قطر اشاره و خاطرنشان کرد: مصاحبه امیر قطر مبنی بر نقش سازنده ایران در منطقه که بعد تکذیب شد و همچنین تبریک وی به دکتر حسن روحانی پس از انتخاب مجدد را می‌توان از این شاخص‌ها دانست که باعث شد اختلاف عربستان با قطر علنی شود.
کریمی یکی از دلایل اقدمات یکجانبه عربستان برای قطع روابط با قطر را سفر ترامپ به این کشور عنوان و تصریح کرد: عربستان به پشتوانه قراردادی که اخیرا با ایالات متحده به امضا رسانده است در صدد فشار بر قطر است که این وضعیت شرایط را برای قطر دشوار کرده است.
وی این وضعیت را فرصتی برای ایران در جهت تضعیف اتحاد سوری ایجاد شده توسط ترامپ میان کشورهای عربی دانست و اظهار کرد: قطع روابط دو کشور باعث شکست طرح ناتوعربی شد.
این استاد روابط بین‌الملل با بیان اینکه ادامه چنین وضعیتی اختلاف میان کشورهای عربی را در روزهای آینده بیشتر خواهد کرد گفت: موقعیت مناسبی برای ایران در جهت یارگیری از میان کشورهای عربی و ایجاد امنیت پایدار و بدون حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای فراهم شده است.
وی به اقدامات کوتاه مدت ایران برای کمک به قطر اشاره و اظهار کرد: ایران اعلام کرده است که تمامی نیازهای غذایی قطر را تامین خواهد کرد و آسمان ایران نیز برای انجام روزانه 200 پرواز از قطر در اختیار این کشور قرار گرفته است.
کریمی اضافه کرد: همه اینها نشانگر این است که ایران در این بحران به حمایت از قطر می‌پردازد و در کنار این کشور خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست بلندمدت ایران در قبال این مساله اشاره و تصریح کرد: با وجود همه این فرصت‌ها، سیاست اصولی ایران حول این محور است که هرگونه افزایش اختلاف بین کشورهای منطقه باعث تقویت حضور قدرت‌های فرامنطقه‌ای به ویژه آمریکا در خلیج فارس خواهد شد.
این استاد روابط بین‌الملل از تاکید دستگاه دیپلماسی ایران بر لزوم تامین امنیت منطقه توسط خود کشورهای خاورمیانه گفت و خاطرنشان کرد: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران از افزایش اختلاف میان این کشورها حمایت نخواهد کرد.
کریمی  در پاسخ به اینکه این وضعیت تا چه زمانی ادامه پیدا خواهد کرد و چقدر جدی است گفت: شاید این فشارها نوعی زهر چشم گرفتن سعودی‌ها از مقامات قطری برای خودداری از بلندپروازی باشد و البته شدت عمل  عربستان هم نشان می‌دهد که احتمال دارد این وضعیت کوتاه مدت باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: