• یکشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 963-894-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

گلیم قدیمی‌ترین صنایع دستی البرز


معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز از فعالیت دو هزارو 500 واحد صنایع دستی در استان خبر داد.
سعید امینی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهارکرد: در حال حاضر دو هزار و 500 واحد صنایع دستی در البرز فعالیت دارند.
وی ادامه داد: از این واحدها دو هزارو 200 مورد انفرادی و 300 واحد نیز کارگاهی هستند و در هریک از آنها بین سه تا پنج نفر فعالیت دارند.
وی با اشاره به پررونق ترین رشته‌های صنایع دستی در استان توضیح داد: درحال حاضر صنایع چوب بیشترین طرفدار را در بین هنرمندان دارد و پس از آن بیشترین هنرمندان البرزی در رشته‌های سفال و سرامیک،گروه فلز گروه چرم وگلیم بافی فعالیت دارند.
وی ابرازکرد: با توجه به اینکه البرز استانی مهاجر پذیر است اکثر رشته‌های هنری‌آن به جز گلیم بافی‌که از قدیم الایام در روستاهای استان رونق داشته، قدمت چندانی ندارند.
امینی اظهارکرد: به عنوان مثال بعد از گلیم قدیمی‌ترین رشته‌صنایع دستی استان چوب است‌که قدمت آن به 70 سال گذشته می‌رسد.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی البرز افزود: رشته‌هایی مثل چوب وارداتی به استان هستند و همزمان با ورود مهاجرانی از همدان و لرستان رونق‌گرفته اند.
این مسئول با اشاره به جایگاه صنایع دستی البرز در کشورگفت: واقعیت این است صنایع دستی البرز در مقایسه با برخی استان‌ها مثل اصفهان و شیراز حرف‌های جدی ای برای‌گفتن ندارد چون وضعیت صنایع دستی در این استانها هم از لحاظ قدمت و هم تعداد هنرمند بسیار خوب است.
وی‌گفت: با این اوصاف هنرمندان البرزی با تکیه بر دستان توانمند و خلاقیت خود توانسته اند در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی به جایگاه مطلوبی برسندکه این موفقیت کمی نیست .
امینی توضیح داد: بدون شک با حمایت مادی و معنوی بیشتر از این هنرمندان طی سالهای‌آتی شاهد رونق بیشتر صنایع دستی دراستان خواهیم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: