• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-14090-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

150 میلیون مترمکعب آب از دو سد طالقان و امیرکبیر به البرز اختصاص یابد


مسئول اجرای امور عمومی دولت در استان البرز، با اعلام اینکه سالانه 480 میلیون متر مکعب آب از دو سد  طالقان و امیرکبیر خارج می‌شود، خواستار اختصاص حداقل 150 میلیون متر مکعب به این استان شد.
به گزارش ایسنا منطقه البرز، سیدحمیدطهائی امروز دوشنبه(29 خرداد) در جلسه هماهنگی کارگروه‌های تخصصی مرتبط با محیط زیست استان که با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در سالن شهدای دولت برگزارشد، ضمن قدردانی از این سفرها بمنظور پیگیری مطالبات زیست محیطی استان گفت: یکی از عمده مطالبات در طول سه سال اخیر تعیین سهم حق آبه استان با امکان برداشت از دو سد طالقان و امیرکبیر بود.
طهائی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در وزارت نیرو افزود: حدود 12 متر مکعب در ثانیه از دو سد مذکور به تهران منتقل می‌شود که با درخواست بازگشت بخشی از پساب جهت استفاده در بخش صنعت و کشاورزی با 30 میلیون مترمکعب موافقت شد.
وی با اعلام اینکه سالانه 480 میلیون متر مکعب آب از دو سد  مذکور خارج می‌شود،خواستار اختصاص حداقل 150 میلیون متر مکعب به این استان شد.
 استاندار البرز با اشاره به افت آب در دشت‌ها تصریح کرد: پیش از این با حفر 70 متر امکان دسترسی به منابع آب بود اما امروز با 240 متر حفاری هم به سختی می‌توان به منابع آبی رسید.
طهائی تاکید کرد: اولویت بازگشت پساب با مبدا است بنابراین انتظار می‌رود سازمان محیط زیست نگاه ویژه ای به این استان داشته باشد.
استاندار البرز همچنین تغییر سوخت نیروگاه منتظر قائم را از اقدامات مهم در بهبود وضعیت کیفی هوای استان عنوان کرد.
نماینده عالی دولت در استان البرز همچنین موضوع حفظ و احیا باغ سیب کرج و  پیگیری‌های انجام شده برای ماندگاری این اثر تاریخی - طبیعی را نیز بعنوان خبری سبز اعلام کرد و گفت:  در جریان سفر ریاست جمهوری و پیشتر از آن به محضر مقام معظم رهبری نامه نوشتیم و پس از آن با پیگیری در شورای عالی شهرسازی کشور  موفق به حفظ این مجموعه شدیم.
وی با اشاره به ثبت ملی باغ سیب کرج افزود: در حال حاضر در مرحله احیا باغ سیب قرار داریم و با آبیاری قطره ای بخشی از اراضی نهال کاری شده است و بنوعی یادگاری ماندگاری از سفر رییس جمهور به استان البرز به جای ماند.
در جریان این نشست وضعیت پسماند و توسعه فضای سبز استان به رییس سازمان محیط زیست کشور گزارش داده شد.
 اقدامات حوزه پسماند، وضعیت حق آبه زیست محیطی رودخانه حفاظت شده کرج و طرح مطالعاتی آن، طرح زیستگاه‌های خطرپذیر استان تشریح شد.
سرپرست اداره کل محیط زیست استان نیز شرایط استان را در بخش های کنترل آلودگی هوا،مقابله با ریزگردها،مدیریت تصفیه پسماندصنایع،وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی و طرح جامع ترافیک، شرایط زیست محیطی و وضعیت کیفی هوای استان پس از توزیع بنزین یورو 4 ،وضعیت آلاینده ها، شرایط ایستگاه های پایش منابع آبی استان تشریح کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: