• پنجشنبه ۲۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-1494-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

عضو شورای شهر کرج:

با تلویزیون و تلگرام امکان اندیشه‌ورز شدن وجود ندارد

عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت: امروزه رسانه‌های جدید دانش و اطلاعات را سطحی کرده‌اند و با تلویزیون و تلگرام امکان اندیشه‌ورز شدن وجود ندارد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، رحیم خستو در رویداد فرهنگی اجتماعی "گپ" با اشاره به دسته‌بندی دو نوع ژانر ادبی دیالوگ (گفت‌وگو) و مونولوگ(تک‌گویی) از سوی باختین متفکر و ادیب روس، اظهار کرد: در دیالوگ دو نفر با هم سخن می‌گویند هم هنر گفتن دارند و هم هنر شنیدن. و اندیشه در تعامل شکل می‌گیرد. در حالی ‌که در مونولوگ یکی می‌اندیشد و سخن می‌گوید و برای طرف مقابل فردیتی قائل نیست و طرف مقابل نیز صرفا سراپا گوش است.

وی در این مراسم که به همت کانون رشد خلاق سازمان فرهنگی شهرداری روز چهارشنبه ۲۴ آبان در سالن ابن سینا تشکیل شد، ادامه داد: در این مدل از لحاظ تیپ‌های روان‌شناسی رابطه غالب و کودک به ذهن متبادر می‌شود. در تاریخ ادبیات ما بیشتر سنت روایت، تک‌گویی و قصه رواج داشته در حالی‌که تئاتر و نمایشنامه سنت ادبی یونان را تشکیل می‌داد. ''گپ'' با دیالوگ نسبت دارد و این اتفاق خوبی است.

 خستو خاطر نشان کرد: نکته‌ای که سعی کردم انتخاب کنم و تا با روز کتاب و کتابخوانی نسبت داشته باشد معرفی کتاب است.

استاد دانشگاه و عضو شورای اسلامی شهر کرج افزود: تمام ادیان الهی با کلمه آغاز شدند و معجره پیامبر اسلام(ص) هم کتاب است و با ''اقراء'' آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: امروزه رسانه‌های جدید در حال فتح ذهن هستند؛ نقد کارگردان شهیر فرانسه  ترفو در فیلم فارنهایت451 از نسبت بزرگ‌تر و همه‌گیر شدن تلویزیون و محدودیت کتاب سخن می‌گوید. امروزه رسانه‌های جدید دانش و اطلاعات را سطحی کرده‌اند. با تلویزیون و تلگرام امکان اندیشه‌ورز شدن وجود ندارد.

عضو شورای شهر کرج سپس به معرفی کتاب ''تنهایی پرهیاهو'' اثر نویسنده اهل کشور چک  هرابال پرداخت و گفت: این کتاب تمثیلی از نظام کمونیستی است و روایت زندگی فردی است که در زیر زمینی نمور کتاب‌ها را برای خمیر کردن پرس می‌کند و به او امر شده که: مثل جلاد باش و به کتاب‌ها نگاه نکن. اما روزی به صورت تصادفی چشمش به صفحه کتابی برمی‌خورد و شروع به خواندن می‌کند و حکایت جدیدی آغاز می‌شود و شیفته کتاب می‌شود و از آن پس تنها انگیزه بقا در آن زیرزمین، مطالعه کتاب است و کتاب تنها مجرای تنفس.

خستو در ادامه به معرفی فیلم '' کتاب‌دزد'' پرداخت و اظهار کرد: کتاب‌دزد اقتباس از کتابی است تحت همین عنوان به قلم مارکوس زوساک که توسط پرسیوال  کارگردانی شده است. داستان در دهه 1930رخ می‌دهد و حکایت دختر نوجوانی است که کتاب نیمه‌سوخته‌ای را در جشن کتاب سوزی نازی‌ها می‌رباید واین سرآغاز این اثر زیباست.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: