• سه شنبه ۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 969-4090-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

بیمارستان، مدرسه، پارک، سالن ورزشی و کتابخانه؛ اوجب واجبات فردیس

عضو شورای اسلامی شهر فردیس از بیمارستان، مدرسه، پارک، سالن ورزشی و کتابخانه به عنوان اوجب واجباتِ این شهر یاد کرد و اظهار کرد: بدون لحظه ای لغزش و با صدای رسا مشکلات و کاستی ها را مطالبه خواهم کرد و حرفی جز قانون برای گفتن ندارم نه یک کلمه کمتر نه یک کلمه بیشتر.
ملیحه اکبری در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، با بیان اینکه فقدان حتی یک تخت بیمارستانی به بُغضی در گلوی نیم میلیون نفر جمعیت فردیس تبدیل شده است، گفت: جای بسی تأسف است که پروژه احداث بیمارستان 160 تختخوابی در بلوار منظریه پس از سالها انتظار در مرحله دیوارکشی متوقف مانده و شاهدیم که اهتمام خاصی برای تکمیل آن وجود ندارد. ما در این رابطه از دانشگاه علوم پزشکی استان مطالبه گری می کنیم و به مسئولان دولتی متذکر می‌شویم که عدم دسترسی به امکانات و سرانه های بهداشتی و درمانی شرایط بسیار سختی را پیش روی مردم قرار داده است.

وی یکی از مطالبات جدی ساکنین منطقه اهری به منظور رهایی این منطقه پُرجمعیت از ترافیک و خروج از بن بست را اجرای طرح خیابان 20 متری اعلام و عنوان کرد: اراضی واقع در مسیر اجرای این طرح که به موجب آن خیابان اهری به خیابان نیروگاه متصل می شود، آزاد و خالی از هرگونه ساخت و ساز هستند و چنانچه شهرداری فردیس نسبت به مذاکره با مالکین و تملک اراضی مذکور اقدام نماید، شاهد حرکتی جهادی و بزرگ در راستای جلب رضایت شهروندان گرامی خواهیم بود.

این کارشناس مسائل شهری در ادامه با اشاره به رشد آسیب های فرهنگی و اجتماعی در فردیس، آن را بسیار نگران کننده توصیف کرد و ادامه داد: اکنون هیچ بستر مناسبی برای غنی سازی سالم اوقات فراغت خانوارها به ویژه جوانان و نوجوانان وجود ندارد و دسترسی مردم به سالن ورزشی، فرهنگسرا و کتابخانه بسیار محدود است و این معضل به ویژه در شهرک 110، اهری، پیک، وحدت، نگارستان، طالقانی، شهرک ناز، منظریه و... بسیار مشهود است و ما شرمنده مردم هستیم؛ توقع آنها از مسئولان شهری در حد تامین نیازهای اولیه است و هیچ دلیل و منطقی برای کوتاهی در خدمت به مردم پذیرفتنی نیست.


تاریکی معابر و پارکها در ساعات شب به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است

نماینده مردم در شورای اسلامی شهر فردیس در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از عملکرد ادارات آبفا و برق در خدمت رسانی به شهروندان بیان کرد: در حالی که مردم بهای نسبتاً سنگینی را برای تسویه قبوض آب و برق پرداخت می کنند اما شاهدیم که فردیس در فصل تشنگی به سر می برد و ضمن بی کیفیت بودن آب شرب مصرفی، همچنین فشار بسیار پایین آب نیز شهروندان را به سختی انداخته است و همچنین معابر و پارکها نیز در برخی محلات شهر در ساعات اولیه شب در تاریکی کامل به سر می برند و این مسئله تهدید جدی برای امنیت عمومی جامعه به شمار می رود.

اکبری همچنین از فقدان شبکه جامع فاضلاب شهری در فردیس به عنوان یکی از مشکلات دیرین منطقه یاد کرد و اذعان داشت: سرازیر شدن فاضلاب های خانگی به جوی ها یک آسیب و تهدید بهداشتی برای سلامتی شهروندان به شمار می رود و محیط زیست و منابع آبی را در معرض آلودگی قرار می دهد و در چنین شرایطی شرکت آب و فاضلاب استان البرز باید از تسهیلات خارجی برای انجام این طرح ملی و ساماندهی فاضلاب های خانگی و صنعتی استفاده نماید و آن را در بازه زمانی مشخص به انجام برساند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت اسفبار مدارس به ویژه در منطقه 2 فردیس اشاره و خاطر نشان کرد: در حال حاضر ساکنین مناطقی همچون اهری، پیک، منظریه، 110، وحدت، ناز، طالقانی و... به شدت با فقر فضای آموزشی دست و پنجه نرم می کنند و دانش آموزان در مدارس فرسوده و کلاس های شلوغ بعضاً 50 و 60 نفره در حال علم آموزی هستند و والدین برای اعزام فرزندان خود به مدارس در مناطقی دورتر از محل سکونت شان باید هزینه های گزاف و البته استرس و نگرانی را متحمل شوند و این موضوعات نیازمند رسیدگی ویژه است.


سرانه فضای سبز فردیس دهها پلکان با سرانه های استاندارد فاصله دارد

این چهره رسانه ای با بیان اینکه سرانه فضای سبز فردیس با حدود 35 سانتی مترمربع به ازای هر شهروند دهها پلکان با سرانه های استاندارد فاصله دارد، اظهار کرد: این رقم در شرایط نرمال باید حداقل 6 مترمربع باشد و این مهم نشانگر خیانت بزرگی است که طی سالهای گذشته در حق باغات و اراضی کشاورزی صورت گرفته و با تخریب و قطع عمدی درختان و ساخت و ساز بی رویه، در واقع ریه های تنفسی فردیس را فلج کرده است.

 «احداث کلانتری های جدید و تقویت نیروی انتظامی شهرستان فردیس» دیگر محور سخنان این عضو شورا بود؛ اکبری با تاکید بر اینکه امنیت از جان شب هم واجب تر است و ما از هیچ تلاشی برای تقویت امنیت اجتماعی جامعه و مقابله موثر با مظاهر ناامنی روانی فروگذار نخواهیم کرد، اظهار کرد: احداث کلانتری های جدید در محلات پُرجمعیت یکی از ضرورت های جدی فردیس به شمار می رود و مردم در بحث تقویت پلیس و مقابله با سرقت های خیابانی و جمع آوری معتادان متهاجر مطالبه گر و دغدغه مند هستند.

وی در بیان مشکلات و دغدغه های شهروندان به بحث فقدان گورستان در فردیس اشاره و اضافه کرد: اکنون این شهر نیم میلیون نفری در شرایطی فاقد گورستان است که مردم به معنی واقعی کلمه برای دفن اموات یا مراجعه به آرامستان های اطراف و پرداخت هزینه های بالا برای خرید قبر دچار استیصال و نگرانی شده اند. چگونه است که ملارد و مشکین دشت و محمدشهر و ماهدشت با جمعیت های زیر صد هزار نفر دارای آرامستان هستند اما فردیس نباید به دنبال ایجاد چنین فضایی باشد؟ این برای ما پذیرفتنی نیست و به دنبال چاره اندیشی اساسی در همین ارتباط هستیم.

افرادی که خود را بالاتر از مردم می پندارند، شایستگی مدیریت ندارند!

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر فردیس در ادامه با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی که تشکیل شوراها را در مسیر تحقق مردم سالاری دینی ترسیم فرموده اند، گفت: افرادی که خود را بالاتر از مردم می پندارند، شایستگی و لیاقت مدیریت ندارند و ما نمایندگان مردم چیزی برای خود نمی خواهیم و تحت هیچ شرایطی خواسته و مطالبه شخصی نداریم اما در صورتی که شاهد رفتار ناپسندیده با شهروندان یا ضعف و کم کاری در بدنه شهرداری فردیس باشیم، این یک خط قرمز برای ماست و ما با احدی تعارف نداریم و عهد اخوت نبسته ایم. رضایت مردم رضایت ماست و ما تنها صرفه و صلاح شهر و شهروندان و صیانت از حقوق مادی و معنوی فردیسِ فاطمی را پیگیری می کنیم.

به گفته این کارشناس مسائل شهری و اجتماعی، هیچ کس حق برخورد غیرفرهنگی و زورگویانه با دستفروشان را ندارد و در بحث رفع سد معبر باید الزامات قانونی و فرهنگی و اجتماعی را در یک امتداد و مسیر پیگیری نمود و باید توجه داشت که بخش قابل توجهی از پیاده روها توسط واحدهای صنفی و مغازه داران اِشغال می شود و آنها به حقوق و محدوده عابرین پیاده تجاوز می کنند اما در موقع حساب کشی، بیشترین برخوردها متوجه دستفروشان و وانت بارها می شود و این ها با عدالت اجتماعی در تناقض آشکار است و باید به دنبال ایجاد شب بازار و همچنین ساماندهی روز بازارها باشیم.

مردم از فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در رنج و عذاب هستند

اکبری در ادامه اذعان داشت: مردم از فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی در رنج و عذاب هستند و این یک مشکل و آسیب دو سویه است؛ از یکسو تاکسیرانانِ شریف و زحمتکش فاقد فضای استراحت یا نمازخانه هستند و رسیدگی خاصی به نیازهای رفاهی و معیشتی آنها صورت نمی پذیرد و همچنین شاهدیم که تعداد ناوگان ها و وضعیت ظاهری آنها با نیازهای شهروندان همخوانی ندارد. چنانچه مردم را به عدم استفاده از خودروهای شخصی و تک سرنشین دعوت می کنیم و خواستار ریشه کنی ترافیک هستیم، باید به توسعه پیاده محوری، ایجاد مسیرهای دوچرخه سواری، مکانیزه سازی ایستگاه های تاکسی و اتوبوس و استفاده از تجهیزات و ماشین آلات بروز و استاندارد بیندیشیم.

وی در ادامه خطاب به شهردار فردیس و مدیران زیرمجموعه وی گفت: امروز برخی معابر شهر برغم ترددهای بسیار بالا اما فاقد آسفالت، علایم راهنمایی و رانندگی و جدول مناسب هستند و شهروندان به ویژه در روزهای بارندگی با زحمت فراوان قادر به تردد هستند و این مهم خسارت هایی را نیز به خودروها وارد می سازد و انتظار داریم تا با شناسایی این دست معابر اقدامات لازم برای ساماندهی آنها صورت پذیرد و شورا آمادگی لازم برای تصویب بودجه های مناسب را نیز دارد.

این مسئول شهری همچنین خواستار تدبیراندیشی برای ساماندهی املاک و اراضی قولنامه ای و تسریع در صدور اسناد مالکیتی برای آنها همچنین صدور پروانه ساخت برای املاک قولنامه ای شد و آن را راهکار مناسبی برای مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز اعلام کرد. وی گفت: شهرداری و شورای اسلامی شهر فردیس باید امتیازات ویژه ای برای نوسازی بافت های فرسوده قائل شوند تا مالکین بناهای ریزدانه و ناپایدار برای تخریب و نوسازی آنها انگیزه مند شوند و در شرایط کنونی با وقوع یک زلزله چند ریشتری شاهد ایجاد بحرانی به مراتب شدیدتر از زلزله بم در فردیس خواهیم بود.

شهرداری کرج بداند که دیر یا زود ملزم به تحویل ثروت های فردیس خواهد شد

به گفته این کارشناس مسائل اجتماعی و شهری، در جریان استقلال مدیریت شهری فردیس بسیاری از ثروت ها، دارایی ها و اموال شهرمان نزد شهرداری کرج امانت مانده است که اگر عزیزان در پروسه عادی حاضر به تحویل و پرداخت آنها نشوند بی شک دستگاه قضا و دستگاه های نظارتی به قضاوت خواهند پرداخت. طبق آمار بیشترین درآمد مناطق 12 گانه شهرداری کرج طی سالهای گذشته متعلق به منطقه 3 یعنی منطقه یک فعلی شهرداری فردیس بوده است و ماهانه بیش از 50 درصد از درآمدهای شهر را نیز به حساب مرکز واریز کرده اند لذا امروز ما در سهام بانک شهر، هتل های مشهد و شمال، باغ های محمدشهر و مهرشهر و دارایی های مشابه سهامدار هستیم و آنها ملزم به عودت ثروت های مان می باشند.

این نماینده مردم افزود: در بحث تعیین حریم و محدوده فردیس نیز ظلم های بسیاری به مردم روا رفته است و آنها به نفع کرج و مشکین دشت ایفای نقش کرده اند که در این خصوص از استانداری البرز و وزارت کشور مطالبه گری خواهیم کرد و ضمن بازگوی مستندات فنی و کارشناسی، آنها را مجاب به اصلاح حریم شهر خواهیم نمود؛ چرا که در وضعیت کنونی می توان گفت که فردیس اصلاً حریم خاصی ندارد و هیچ افق توسعه ای برای شهر متصور نیست.
 
شهردار تحت تدابیر شدید نظارتی شورا فعالیت خواهد کرد

اکبری در ادامه با اشاره به صدور حکم منوچهر غفاری به عنوان شهردار فردیس از سوی وزیر محترم کشور، اذعان داشت: بنده انتظاری جز قانونمداری و حرکت جهادی و عملگرایی از ایشان نداشته و ندارم اما به صراحت اعلام می کنم که از کنار کوچک ترین تخطی از قانون، اتلاف بیت المال، ایجاد سمت و سوی سیاسی و باندی در شهرداری، ایجاد حاشیه امنیت برای برخی اصحاب زر و زور و بی توجهی نسبت به مطالبات و دغدغه های نمایندگان مردم نخواهم گذشت.

وی در پایان با بیان اینکه ما برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نهادینه سازی سنت های حسنه و اشاعه منویات نظام مقدس جمهوری اسلامی و حرکت در مسیر آرمان های شهداء و امام شهداء تلاش خواهیم کرد و ملاک عمل ما قانون و نقشه راه ما منویات رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت آیت ا... امام خامنه ای (مد ظله العالی) می باشد، اظهار کرد: برغم شایعات اما ما به دنبال قفل کارها نیستیم و از هر طرح و پروژه ای که بنیه کارشناسی داشته باشد و گره ای از مشکلات مردم بگشاید با تمام توان حمایت می کنیم و امیدواریم که در فضای تعاون و همکاری و با روحیه اقدام و عمل و تمسک به سیاست های اقتصاد مقاومتی بتوانیم آنگونه که شایسته است به مردم شهرمان خدمت کنیم و در آزمون خطیر خدمت رو سفید و سربلند باشیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: