• دوشنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-8490-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

وجود بیش از 28 هزار معلول در البرز

مدیرکل بهزیستی البرز گفت: 10 هزار و 700 معلول در روستاهای استان شناسایی شده است.
به‌گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، داریوش بیات نژاد امروز در همایش «بزرگداشت روز جهانی معلولان» که در تالار میلاد کرج برگزار شد، اظهار کرد:‌ در حال حاضر 28 هزار و 391 معلول در استان شناسایی شده است.
وی گفت: از این تعداد هزار و ۱۴۸ معلول صوت و گفتار، ۳ هزار و ۹۱۱ معلول شنوایی، ۲ هزار ۶۲۴ معلول روانی، ۷ هزار و ۵۴ معلول ذهنی، ۱۱ هزار و ۳۶۷ معلول جسمی حرکتی و ۲ هزار و ۲۸۹ نفر معلول بینایی هستند.
بیات نژاد با اشاره به تعداد معلولان روستایی استان ادامه داد: از این تعداد، 10 هزار و 700 معلول در روستاهایی استان زندگی می‌کنند.
وی افزود: در حال حاضر ۷۰ مرکز اعم از مراکز نگهداری ذهنی، اعصاب و روان، سالمندان، مراکز روزانه توان‌بخشی در استان البرز وجود داردکه به این معلولان  خدمات رسانی می‌کند.
وی توضیح داد: امکانات و تجهیزات بهزیستی برای نگهداری از معلولان در سه حوزه پزشکی، توان‌بخشی و مراقبتی ارائه می‌شود.
این مسئولان با اشاره به خدمات بهزیستی به معلولان ابراز کرد: پرداخت مستمری ماهیانه، هزینه‌های پزشکی، درمانی، دارویی، کمک‌های مالی موردی و معیشتی تنها بخشی از خدماتی است که بهزیستی به این افراد ارائه می‌دهد.
 مدیرکل بهزیستی البرز خاطر نشان کرد: انجام پیگیری مربوط به مناسب‌سازی معابر و پرداخت کمک‌هزینه مناسب‌سازی منازل از دیگر خدمات بهزیستی به معلولان استان است.
وی درادامه با گلایه از اینکه معلولان استان از حقوق شهروندی مناسبی برخوردار نیستند، افزود: متاسفانه معلولان و توان‌خواهان استان از کمترین حقوق شهروندی برخوردار هستند که این امر جای تامل و نگرانی دارد.
این مسئول ابراز کرد: هرچند ردیف اعتباری در تمامی دستگاه‌ها برای مناسب‌سازی معابر برای معلولان در نظر گرفته‌شده ولی هنوز معلولان برای تردد در شهر با مشکلات زیادی مواجه هستند.
وی گفت: برای بهبود شرایط موجود باید تمام پروژه‌های شهری با رعایت اصول مناسب‌سازی اجرایی شود در غیر این صورت تائیدیه و پایان کار اخذ نخواهند کرد.
مدیرکل بهزیستی البرز با بیان اینکه  مشکلات اعتباری خدمات رسانی به معلولان را دشوار کرده، ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار معلول البرزی در صف انتظار اخذ خدمات هستند که نبود امکانات مالی سبب شده این امر به درازا بکشد.
وی افزود:‌ معلولان نیز باید مثل تمام شهروندان عادی از حقوق یکسانی برخوردار باشند و زمینه حضور آنان در اجتماع فراهم شود تا انگیز و امید به زندگی در آنان ارتقا یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: