• جمعه ۱۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 969-992-5
  • خبرنگار : 58007
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

ایده یک استاد دانشگاه برای ساختار استان‌های کشور

استاد جغرافیای سیاسی و ژئوپولیتیک دانشگاه خوارزمی معتقد است: یکی از زیربناهای نوسازی ایران، برقراری فدرالیسم سبک ایرانی است که ایرانیان خود نخستین بنیادگرانش بوده‌اند.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، از نگاه یدالله (کاوه) کریمی‌پور، ایران ظرفیت داشتن ۷۲ استان را دارد که یکی از این استان‌ها می‌تواند «لکستان» باشد. 

  در بخشی از یادداشت دکتر کریمی‌پور که در کانال این عضو هیأت علمی جغرافیای سیاسی و ژئوپولیتیک دانشگاه خوارزمی درج شده، آمده است:

«۲۴ سال است درباره‌ی ساختار تقسیمات کشوری قلم می‌زنم؛ دو جلد کتاب، چند مقاله و چند پژوهش رسمی را در کارنامه‌ام دارم. 

دستکم در ۳۰ سال اخیر، همواره باورمند بوده و نوشته‌ام که یکی از زیربناهای نوسازی ایران، برقراری فدرالیسم سبک ایرانی است که ایرانیان خود نخستین بنیادگرانش بوده‌اند. 

از سوی دیگر، بارها گفته‌ام که، مفهومی به نام فدرالیسم زبانی در جهان وجود ندارد و یا دستکم من نمی‌شناسم. 

از آن مهم‌تر این است که، با در نظر گرفتن همه آیتم‌های شناخته شده در تقسیم سیاسی فضا، همان گونه که بارها اعلام کرده‌ام، ایران می‌بایست دارای ۷۲ استان باشد. 

البته بر عکس قوانین کنونی، این استان‌ها خواهند بود که به یاری همه جانبه دولت مرکزی خواهند آمد. بگذریم، این رشته سر دراز دارد، که در فرصت مناسب به آن خواهم پرداخت. ولی تا برقراری ساختار مطلوب تقسیمات کشوری، شکل گیری ۴۱ استان دیگر، دستکم برای کوچکتر کردن حوزه‌ی مدیریتی و کاهش فساد، ضروری است؛ «لکستان» یکی از این استان‌ها است.»

وی بافت و ساخت فرهنگی متفاوت و غنی لک‌ها و ضرورت پاسداری از این میراث فرهنگی رو به خطر، داشتن خاطرات مشترک تاریخی_ قومی و به ویژه ایلی و  ضرورت حفظ آن‌ها، و کاهش فشار بر مدیریت استان‌های لرستان، کرمانشاه، ایلام و همدان را از جمله دلایل مد نظر برای پیشنهاد اخیر خود مطرح می‌کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: