• دوشنبه ۲۷ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 969-1194-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

مرمت کاخ مروارید حدود 10 سال طول می‌کشد

سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز گفت: هزینه کردن برای مرمت کاخ مرواید تا قطعی نشدن وضعیت مالکیت آن منطقی نیست.
حسین امین افشار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: کاخ مروارید طی چند دهه آسیب‌های زیادی دیده و بخش‌های زیادی از آن تخریب شده است.
وی ادامه داد: شاید اگر اعتبار و امکانات لازم برای ساخت مجدد این کاخ وجود داشت، در نهایت این فرایند دو ساله به اتمام می رسید ولی برای مرمت آن بین پنج تا 10 سال زمان لازم است.
وی توضیح داد: البته باید گفت مرمت بناهای تاریخی تخریب شده در کل دنیا امری حساس و زمان بر است و تنها مختص کاخ مروارید نیست.
وی با اشاره به برخی موانع مرمت موجود در مسیر مرمت این کاخ ابراز کرد: به جز مشکلات اعتباری، هنوز تکلیف مالکیت این کاخ مشخص نیست و میراث فرهنگی طی سه سال‌گذشته تنها وظیفه نگهداری از این بنا را عهده دار شده است.
امین افشار توضیح داد: طی این مدت بیش از چهارمیلیارد تومان برای حفظ و جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا توسط میراث فرهنگی هزینه شده ولی واقعیت این است تا مشخص نشدن وضعیت مالکیت این کاخ، هزینه کردن برای مرمت آن منطقی نیست.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی البرز گفت: در حال حاضر میراثفرهنگی تلاش دارد وضعیت فعلی کاخ را به همین شکل نگه دارد و اجازه ندهد این بنا بیش از این تخریب و آسیب ببیند.
وی افزود: امید است به زودی تکلیف نهایی مالکیت این بنا مشخص شود تا میراث فرهنگی بداند برای حفاظت و مرمت این کاخ تا چه میزان می‌تواند قدم بردارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: