• چهارشنبه ۲۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-1891-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

وجود دو باغ سالم مادری در کشور

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: دسترسی به والدین بذرهای هیبرید کار ساده ای نیست.

به‌ گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، نیره اعظم خوش خلق سیما در نشست مطبوعاتی امروز با اشاره به جایگاه ایران در زمینه تولید سیب، اظهار کرد: متاسفانه سطح کشت سیب در کشور با میزان تولید آن متناسب نیست.

وی ادامه داد: در بررسی انجام شده برای مقایسه سطح زیرکشت و میزان تولید سیب در برخی کشورهای جهان مشخص شده، بسیاری ازکشورها علی رغم این‌که به نسبت ایران سطح زیر کشت کمتری دارند ولی میزان تولید آنها بیشتر است.

وی افزود: به عنوان مثال ترکیه در هر هکتار 25 تن و اتریش 78 تن سیب برداشت می‌کند ولی در ایران از هر هکتار 5/13 تن سیب برداشت می‌شود.

این مسئول توضیح داد: باید برای افزایش تولید در سطح زیر کشت محصولات مختلف در کشور تلاش بیشتری صورت‌گیرد تا از این طریق هم سود بیشتری نصیب کشاورز شود و هم آب و نیروی کار و ... به هدر نرود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تلاش این پژوهشگاه برای تولید باغ مادری سالم اشاره‌کرد وگفت:  در کشورهای وجود باغ مادری سالم که باغداران و کشاورزان میتوانند از طریق آن نهال های سالمی تهیه کنند مرسوم است ولی در ایران تنها یک باغ مادری در اصفهان وجود دارد و یک باغ دیگر نیز در مشهد درحال تاسیس است.

خوش خلق سیما تاکید کرد: بدون شک نهال‌هایی که از این باغات تهیه می‌شود سالم هستند و بازدهی زیادی برای کشاورز خواهند داشت.

این مسئول در ادامه با گلایه از واردات بذرهای سبزیجات هیبرید به ایران افزود: در حال حاضر صد در صد بذرهای هیبرید مصرفی در ایران وارداتی است و این واردات سالانه 200 میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌کند.

وی اظهارکرد: با تلاش محققان این پژوهشگاه توانسته‌ایم در تولید بذرهای هیبرید گوجه و خیار تقریبا به خودکفایی برسیم.

وی با اشاره به مشکلات تولید بذرهای هیبرید توضیح داد: در تولید بذرهای هیبرید دسترسی به والدین بذور با دشواری مواجه است و به بازه زمانی 30 تا 40 ساله نیاز دارد.

رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: در حال این پژوهشگاه با استفاده از تکنولوژی های جدی توانسته به دانش تولید والدین برخی بذرها دست یابد.

وی اظهار کرد: تمام بذرهای هیبریدی که در این پژوهشگاه تولید می‌شوند با شرایط جغرافیایی و  محیط زیستی ایران همخوانی دارند.

وی ابرازکرد: برای تجاری سازی این بذور باید بخش خصوصی وارد میدان شود و سرمایه گذاری‌های لازم را صورت دهد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تلاش برای تولید برنج کم آب بر اشاره‌کرد و افزود: این نوع برنج در شرایط کم آبی شرایط رشد دارد و آب مصرفی آن از گندم هم کمتر است.

این مسئول ادامه داد: در تولید این نوع برنج به مهندسی ریشه توجه زیادی شده و پس از مرحله آزمایشگاهی به مرحله تولید مزرعه ای می رسد.

وی گفت: اگر همه چیز خوب پیش برود تا سال 1400  امکان توزیع بذر این نوع برنج در کشور فراهم می‌شود.

 

  

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: