• جمعه ۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-290-5
  • خبرنگار : 58007
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پاسخ به شایبه صدای زلزله و وقوع زلزله بزرگ‌تر در تهران و البرز

یک استاد دانشگاه و کارشناس زلزله با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد زلزله اخیر تهران زمین لرزه اصلی بوده است، گفت: وقوع لرزه‌های با قدرت کمتر پس از زلزله اخیر تهران نشان می‌دهد که زلزله چهارشنبه‌شب زلزله اصلی بوده است و نه یک پیش لرزه.

مازیار حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به شایبه‌های زلزله چهارشنبه‌شب ملارد که در تهران و البرز نیز احساس شد، با بیان این‌که با توجه به شدت زمین لرزه و عمق کانونی به نظر می‌رسد این زمین لرزه اصلی بوده است، گفت: اگر زلزله اخیر یک پیش لرزه بود می‌بایست در فاصله زمانی کوتاهی زلزله اصلی رخ می‌داد و این موضوع را ما در زلزله کرمانشاه نیز تجربه کردیم، ولی وقوع لرزه‌های با قدرت کمتر پس از زلزله اخیر تهران نشان می‌دهد که این زلزله، زلزله اصلی بوده است و نه یک پیش لرزه.

وی در ادامه در پاسخ به شایعات مطرح شده درباره عوامل غیرطبیعی در وقوع این لرزش‌ها و نقش آنها در زلزله اخیر پایتخت با رد این شایعات، اظهار کرد: در وهله اول نکته حائز اهمیت آن است که اگر عوامل غیرطبیعی در وقوع این لرزش نقش داشت نمی‌بایست پس لرزه‌های بعدی رخ می‌داد و از سویی دیگر نیز عوامل غیرطبیعی و یا انفجار که در برخی شایعات به عنوان عامل وقوع این زمین لرزه عنوان شده‌اند در سطح زمین رخ می‌دهند و این در حالی است که زلزله چهارشنبه‌شب تهران بر اساس اعلام مراکز لرزه‌نگاری کشورمان و سایر نقاط دنیا در اعماق زمین رخ داده است. از این‌رو می‌توان با قاطعیت بی‌اساس بودن این شایعات را اعلام کرد.

کارشناس لرزه‌نگاری و استاد دانشگاه در پاسخ به سوال دیگری درباره‌ی اعلام برخی اخبار مبنی بر شنیده‌ شدن صدای مهیب در مناطق مختلف پیش از وقوع زلزله، گفت: موج اولیه زمین لرزه موج موسوم به P است که با توجه به طولی بودن آن قابل شنیدن بوده و در بسیاری از زلزله‌های دیگر نیز صدای مهیب آن به گوش رسیده است، لذا این موضوع مساله غیرعادی نبوده و نگران‌کننده نیست.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقدند که گسل‌های تهران با زمین لرزه شب گذشته فعال شده است گفت: گسل های پایتخت و اطراف آن فعال هستند و تغییراتی هم دارند و نباید عنوان شود که فعالیتشان آغاز شده چراکه فعال هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: