• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-693-5
  • خبرنگار : 58001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

بازدید دانشجویان دانشگاه خوارزمی از مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان

به همت مرکز گردشگری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی البرز، دانشجویان رشته زیست‌شناسی دانشگاه خوارزمی از مزرعه تحقیقاتی رویان واقع در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی بازدید کردند.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، در این بازدید، 30 دانشجوی رشته‌ زیست‌شناسی دانشگاه خوارزمی از آزمایشگاه‌ها و مزرعه تحقیقاتی پژوهشگاه رویان بازدید کردند.
رحمان فاخری، معاون فناوری مرکز رشد زیست فناوری رویان در این بازدید و در جمع دانشجویان گفت: مرکز رشد زیست فناوری رویان از سال 88 کار خود را آغاز کرده و اکنون با 5 شرکت با عناوین شرکت فناوری و تولید جنین دامی رویان، شرکت تولید حیوانات آزمایشگاهی رویان، شرکت تولید پروتئین‌های نوترکیب (رویان بیوتیک)، شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان و شرکت سل تک فارمد با تجهیز آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در حال فعالیت می‌باشد. 
فاخری سخنان خود را در سه محور سلول‌های بنیادی، روش‌های درمان ناباروری و شبیه‌سازی موجودات زنده تشریح کرد.
گفتنی است در ادامه این بازدید، دانشجویان با حضور در مزرعه پرورش حیوانات آزمایشگاهی رویان، از ادامه فرزندان بزهای شبیه‌سازی شده شنگول و منگول و همچنین نسل سوم بزغاله‌های شبیه‌سازی شده با فاکتور 9 انعقادی بازدید کردند. 

گفتنی است، پژوهشگاه رویان در سال 1370 با هدف ارائه خدمات درمانی، پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده ياد دكتر سعيد كاظمي آشتياني و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی تاسیس شد و توانست به یکی از معتبرترین مراکز ارائه خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی در دنیا تبدیل شود.
این پژوهشگاه قطب تحقیقاتی و فناوری است و در تراز بین المللی، پیشگام در توسعه علم، فناوری و نوآوری در علوم زیستی با مرجعیت در علوم سلول‌های بنیادی، تولید مثل، زیست فناوری، طب ترمیمی و موثر در ارتقاء سلامت جامعه می‌باشد و در راستای نقشه جامع علمی کشور و در چهارچوب برنامه توسعه جهاد دانشگاهی در چهار محور 1) پژوهش و توسعه علم و فناوری در زمینه‌های زیست‌شناسی و پزشکی تولید مثل، سلول‌های بنیادی و زیست فناوری 2) آموزش و ترویج یافته‌های علمی در سطح ملی و بین‌المللی 3) تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی برای ارایه خدمات و تولید محصولات زیستی به منظور رفع نیازهای علمی تخصصی کشور 4) درمان بیماران نابارور و صعب‌العلاج از طریق استفاده کارآمد از نتایج پژوهش، مشغول به فعالیت می‌باشد. 

نمونه‌هایی از فعالیت این پژوهشگاه از تولید علم تا کاربرد آن را می‌توان به مطالعات سلول‌های بنیادی و استفاده از آن‌ها در درمان بیماران واجد سکته قلبی، آسیب‌های قرنیه، ایسکمی اندام‌های تحتانی، ویتیلیگو و بهبود این بیماران اشاره نمود. همچنین در حوزه بیوتکنولوژی و پزشکی تولیدمثل به تولید بزهای همانندسازی شده و تراریخت (مولد فاکتور انعقادی 9و TPA)، بلوغ تخمک دام‌های اهلی (بز،گوسفند و گاو) در محیط آزمایشگاهی، انجام لقاح آزمایشگاهی، انجماد جنین‌ها و به دنبال آن انتقال به مادران رضاعی و تولید حیوانات سالم، ارائه خدمات درمان ناباروری به مردم کشورمان با بیش از 600 سیکل درمانی در ماه، ارائه خدمات تشخیص های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی به مردم کشور اشاره کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: