• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-4590-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

نقش هارپ در زلزله‌های ایران به یک طنز قرون وسطایی شبیه است

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز به شایعاتی که در خصوص نقش تکنولوژی هارپ در وقوع زلزله وجود دارد اشاره کرد و اعلام کرد: انرژی یک زلزله 6 ریشتری معادل انفجاریک میلیون تن تی.ان.تی یا یک بمب هسته‌ای بسیار قوی است، اینکه دستگاه‌های ناچیزی چون هارپ بتواند چنین انرژی را القا کند به یک طنز قرون وسطایی شبیه است.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، مهشید منزوی در ویژه برنامه «روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش آثار بلایای طبیعی» که سه‌‌شنبه پنجم دی ماه در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان البرز برگزار شد، با اشاره به موقعیت ایران و پتانسیل‌های لرزه خیزی قاره آسیا گفت: قاره آسیا بر خلاف اروپا قاره‌ای جوان است و هنوز در حال تغییر و تحول است.
منزوی با بیان اینکه چنین وضعیتی پتانسیل لرزه خیزی در این قاره را افزایش داده است، افزود: نکته دیگر این است که ایران علاوه بر اینکه در قاره آسیا واقع شده، بر روی کمربند لرزه‌خیزی نیز قرار دارد؛ بنابراین زلزله در ایران طبیعی است.
وی ادامه داد: ما قادر به جلوگیری از زلزله نیستیم و تنها کاری که باید انجام دهیم، ایمن کردن خود در برابر زلزله است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز خاطرنشان کرد: در این راستا و براساس سند چشم انداز 20 ساله در خصوص حوادث غیرمترقبه، دستورالعمل‌هایی برای گسترش آگاهی مردم به منظور یادگیری فرهنگ ایمنی، مطالعات علمی در مورد رخداد زلزله، برنامه‌های جامع برای بازتوانی روانی-اجتماعی برای آسیب‌دیدگان، کاهش آسیب‌پذیری کشور در برابر زلزله با محوریت حفظ جان مردم و تهیه اطلس خطرپذیری ملی در دستور کار قرار گرفت.
منزوی در ادامه با تاکید بر اینکه تاب‌آوری انسان‌ها در برابر مخاطرات طبیعی باید افزایش پیدا کند گفت: حال سوال اینجاست که زلزله چگونه به وجود می‌آید.
وی با اشاره به لایه‌های مختلف زمین خاطرنشان کرد: هر کدام از لایه‌های تشکیل دهنده زمین ویژگی‌های خاص خود را دارند و تراکم و نوع کانی‌های تشکیل دهنده آنها متفاوت است، بنابراین رفتار این لایه‌ها نیز در برابر نیروهای درونی زمین متفاوت می‌شود.
منزوی افزود: حرکت زلزله نیز با توجه به ویژگی‌های خاص هر لایه متفاوت است.
وی در ادامه با بیان اینکه سطح پوسته زمین یک لایه یکپارچه نیست و از صفحات متعدد تشکیل شده است گفت: این صفحات از هم جدا هستند  و حرکات آنها در کنار هم باعث ایجاد کوه، دره و ... شده است.
این کارشناس برنامه‌ریزی شهری به انواع مختلف گسل در پوسته زمین اشاره کرد و اظهار کرد: سه نوع گسل در پوسته زمین وجود دارد، نوع اول گسل‌های عرضی که کم عمق هستند، نوع دوم گسل‌های عمیق که معمولا در کوهستان‌ها وجود دارد و نوع سوم گسل‌های واگرا که عمق زیادی دارند.
وی ادامه داد: گسل‌های عرضی فراوان‌ترین گسل‌های سطح زمین هستند  و زلزله اخیر تهران و البرز نیز از همین نوع گسل رخ داد.
منزوی در خصوص گسل‌های واگرا نیز گفت: این نوع گسل‌ها در مناطقی که آتش‌فشان رخ می‌دهد وجود دارد.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز در ادامه با بیان اینکه ایران یک کشور بلاخیز محسوب می‌شود اظهار کرد: از 40 نوع بلای طبیعی که شناسایی شده است، احتمال وقوع 31 بلا در ایران وجود دارد.
وی در خصوص چرایی لرزه خیزی ایران با اشاره به فلات ایران گفت: این فلات از مرزهای سیاسی کشور امتداد بیشتری دارد و از جنوب تحت فشار شبه جزیره عربستان قرار دارد، این فشار در گذر زمان باعث شکل گرفتن رشته کوه زاگرس و خلیج فارس شده است.
منزوی افزود: یک صفحه دیگر از شمال به فلات ایران فشار وارد می‌کند، این صفحه اوراسیا نام دارد و باعث شکل گرفتن رشته کوه البرز و دریاچه خزر شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین زلزله‌ها در ایران در عمق کمتر از پنج کیلومتری رخ داده است گفت: در ایران 3 کمربند لرزه‌خیزی شناسایی شده است، نخست کمربند البرز جنوبی که در حاشیه جنوبی رشته کوه زاگرس قرار دارد، دوم کمربند هرات-ایرنشهر که از افغانستان تا سیستان و بلوچستان امتداد دارد و سوم کمربند زاگرس که در امتداد رشته کوه زاگرس گسترش یافته است.
منزوی اضافه کرد: البته یک کمربند خارج از ایران هم وجود دارد که ایران را تحت تاثیر قرار داده و تحت عنوان کمربند عشق آباد-ایروان شناخته می‌شود.
وی با بیان اینکه بیشترین زلزله در ایران ناشی از گسل‌های البرز و زاگرس اما با شدت کم بوده است گفت: در ایران زلزله ناشی از آتشفشان نداریم.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز با طرح این سوال که آیا می‌توان پس لرزه و یا پیش لرزه بودن یک لرزش را تشخیص داد بیان کرد: هیچ کس نمی‌تواند به این سوال پاسخ دهد اما معمولا عنوان می‌شود که زلزله‌های 5 ریشتر به بالا همان زلزله اصلی هستند ولی قطعی نیست.
منزوی در خصوص اینکه آیا یک لرزش می‌تواند باعث فعال شدن گسل شود، گفت: زلزله باعث تحریک گسل نمی‌شود بلکه آن را آرام می‌کند.
وی در ادامه با بیان اینکه معمولا ترس ما از گسل‌های ناشناخته است بیان کرد: گسل‌های غیرفعال هم باعث ایجاد چالش می‌شود البته این نکته را هم باید گفت که یک بار وقوع زلزله در یک منطقه باز هم باعث وقوع زلزله در آن منطقه خواهد شد.
منزوی ادامه داد: بنابراین وقوع زلزله در یک منطقه یعنی گسلی فعال در آن منطقه وجود دارد و به همین دلیل باید حرکات گسل‌ها برای آشنایی بیشتر بررسی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به شایعاتی که در خصوص نقش تکنولوژی هارپ در وقوع زلزله وجود دارد اشاره و اعلام کرد: انرژی یک زلزله 6 ریشتری معادل انفجار 1 میلیون تن تی.ان.تی یا یک بمب هسته‌ای بسیار قوی است، اینکه دستگاه‌های ناچیزی چون هارپ بتواند چنین انرژی را القا کند به یک طنز قرون وسطایی شبیه است.
منزوی اضافه کرد: هارپ یک تکنولوژی است که در لایه یونوسفر جو برای امواج رادیویی استفاده می‌شود، این تکنولوژی هنوز توانمندی آن را ندارد که موجب ایجاد چنین انرژی شود و با نفوذ به درون لایه زمین زلزله 5 یا 6 ریشتری ایجاد کند.
وی خاطرنشان کرد: در هر حال ما نباید ندانم‌کاری‌های خود را به یک تکنولوژی ارتباط دهیم.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز اظهار کرد: وقوع زلزله به تغییرات آب و هوایی مانند باران، سیل، سرما و گرما نیز ارتباطی ندارد و علم هنوز این موضوع را تایید نمی‌کند.
منزوی در ادامه به طرح تئوری جدید کاهش سرعت گردش زمین و نقش آن در وقوع زلزله اشاره و اعلام کرد: این تئوری در حال بررسی است و هنوز چیزی در مورد آن اثبات نشده است.
وی در خصوص وضعیت‌های هنگام وقوع زلزله نیز گفت: شیشه‌های ساختمان به احتمال بسیار قوی به صورت انفجاری می‌شکند، درها احتمالا در جای خود چفت می‌شوند، اجسام بلند مثل یخچال، کتابخانه و بوفه سقوط می‌کنند و اجسام ناپایدار مثل آینه نیز ممکن است پرتاب شوند.
منزوی ادامه داد: در هنگام زلزله، ترس از آوار مرگبارتر است بنابراین باید روی مهارت‌های کنترل استرس و مدیریت بحران کار کرد.
وی افزود: آمادگی در برابر زلزله از فرار موثرتر است بنابراین باید آموزش به دوستان و آشنایان را در دستور کار قرار داد.
منزوی خاطرنشان کرد: زلزله فرصت مدیریت تک تک اعضا خانواده را نمی‌دهد بنابراین باید همسر و فرزندان آموزش‌های لازم را دیده باشند.
وی تصریح کرد: شیر اصلی گاز و فیوز برق باید در دسترس فوری باشد و حداقل 3 نفر از نحوه قطع گاز و برق مطلع باشند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با تاکید بر داشتن کیف نجات خاطرنشان کرد: این کیف باید حاوی وسایلی چون آب، چراغ قوه، سوت، ماسک تنفس، کیت وسایل اولیه و ... باشد، کیف احتیاط نیز باید حاوی مدارک و اشیا گرانقیمت، پول نقد و ... باشد.
منزوی افزود: معمولا 30 درصد جراحات شدید هنگام فرار از زلزله رخ می‌دهد، البته سست‌ترین ساختمان‌ها هم توان تحمل زمین لرزه به مدت 2 دقیقه را دارا هستند.
وی اضافه کرد: در هنگام زلزله نباید فریاد کشید و به دیگران استرس وارد کرد، باید جدی بود و از شوخی پرهیز کرد، برای محافظت از خود نیز باید به پهلو یا جلو چمباتمه زد و سر را بین زانو گرفت و دست را پشت سر حائل کرد، قرار گرفتن در کنار ستون و دیوار اصلی نیز می‌تواند موثر باشد.
منزوی افزود: افرادی که در طبقه دوم و بالاتر ساکن هستند در هنگام زلزله نباید از ساختمان به بیرون فرار کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: