• شنبه ۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1593-5
  • خبرنگار : 58007
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

/رسانه‌های دیگر/

نمی‌توان گفت زلزله‌های ایران فقط در شب رخ می‌دهد/ زلزله بزرگ‌تر برای گسل اشتهارد متصور نیستیم

رئیس سابق پژوهشکده سوانح طبیعی گفت: حداکثر توان گسل اشتهارد همان 5.2 ریشتر بود که رخ داد و زلزله بزرگ‌تر برای این گسل متصور نیستیم.

به گزارش ایسنا منطقه البرز به نقل از میزان، محمود فاطمی عقدا اظهار کرد: زلزله ۴.۲ ریشتری اخیر، پس لرزه زمین لرزه 5.2 ریشتری هفته گذشته در منطقه ملارد بود. وقوع این پس لرزه‌ها پس از زلزله اصلی طبیعی است و جای نگرانی ندارد. ممکن است پس لرزه‌هایی بین 4 تا 4.5 ریشتر دراین منطقه رخ دهد. 

وی ادامه داد: اگر این زمین لرزه در نقطه‌ای کم‌جمعیت مانند شهرهای کویری رخ می داد از اهمیت آن‌چنانی در بین مردم و فضای مجازی برخوردار نمی‌شد. اما به دلیل اینکه تمرکز جمعیت، پایگاه اقتصادی و سیاسی کشور در تهران است وقوع پس لرزه ای با قدرت 4.2 ریشتر این میزان با اهمیت می شود. 

این استاد دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه شدت لرزش گسل اشتهارد همین میزان است و زلزله بزرگتر برای این گسل متصور نیستیم، تاکید کرد: پس لرزه‌ها با ریشترهای مختلف ادامه دارد و یک امر عادی تلقی می شود. موضوع مهم این است که گسل‌ها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و هر گسل فعالیت خود را دارد. اگر گسل اشتهارد فعال شده است نمی‌تواند تاثیری روی گسل شمال تهران داشته باشد. 

فاطمی عقدا در مورد چرایی وقوع زلزله های ایران در شب، با رد این موضوع گفت: وقوع زلزله در هر ساعت از شبانه روز امکان پذیر است و اینکه بگوییم زلزله‌های تهران تنها در شب رخ می‌دهد، صحیح نیست. اگرچه جذر و مد و فاصله ماه و خورشید تاثیر نسبی دارد. اما نمی‌توان گفت زلزله‌های ایران فقط در شب رخ می‌دهد. 

رئیس سابق پژوهشکده سوانح طبیعی در مورد چرایی وقوع زلزله های ایران در عمق کم، گفت: عمق وقوع زلزله در دنیا تابع زمین شناسی و زمین شناختی منطقه است که همین موضوع عمق زلزله را تعیین می کند. ضخامت و عمق پوسته زمین از علل دیگر تعیین سطح وقوع زلزله است. در ایران زلزله در عمق چند کیلومتری تا 32 کیلومتری رخ می دهد و این موضوع به شکستگی پوسته مربوط است. 

وی در مورد ادعای پیش بینی زمین لرزه گفت: اگر فردی ادعا می کند می تواند زمین لرزه ها را هرچند نسبی پیش بینی کند نباید این موضوع را به فضای مجازی بکشاند. این موضوع منجر به ایجاد تنش و بحران در بین مردم می شود. بسیاری پژوهشگر زلزله داریم که در این مورد تحقیق می کنند اما اطلاعات خود را در فضای مجازی منتشر نمی کنند. بهتر است اطلاعات در اختیار موسسه ژئو فیزیک قرار گیرد و پژوهشگران مطمئن باشند که اگر مسئولان احساس خطر کنند موضوع را با مردم درمیان می گذارند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: