• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1993-5
  • خبرنگار : 58007
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پژوهشگر برتر کشور:

قوانین و مقررات اداری باعث محدودیت پژوهشگران می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به ظرفیت دانشگاهیان برای انجام فعالیت‌های پژوهشی، گفت: مهمترین چالش در زمینه‌ پژوهش‌های دانشگاهی، قوانین و مقررات اداری است که بسیاری از اوقات باعث محدودیت پژوهشگران می‌شود.

دکتر بهلول علیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا وضعیت پژوهش در دانشگاه‌های کشور را مطلوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: فعالیت در زمینه‌های پژوهش در دانشگاه‌ها زیاد است و از نظر توان علمی دانشگاهیان نیز وضع مطلوب است، اما مشکلاتی از نوع اداری در زمینه پژوهش وجود دارد که اگر این مشکلات حل شود می‌توان شاهد توسعه‌ای بیش از وضعیت فعلی در پژوهش بود .

وی درباره چالش‌های پژوهش در دانشگاه‌ها اظهار کرد: مشکلات اداری ای همچون روابط بین دانشگاه با نهادها و ادارات دیگر وجود دارد، زیرا در این خصوص این‌ها قوانینی وجود دارد که باعت ایجاد محدودیت در فعالیت‌های پژوهشی استادان دانشگاه‌ها می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: به عنوان مدیر قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی در دانشگاه خوارزمی شاهد آن بوده‌ام که بعضی از قوانین و مقررات برای فعالیت‌های پژوهشی ایجاد محدودیت می‌کنند، برای مثال به هر اداره و یا واحد دولتی که مراجعه کرده و درخواست طرح پژوهشی می‌دهیم، با مقرراتی مواجه می‌شویم مبنی بر آنکه در خواست باید از سوی شرکت‌های پژوهشی ای ارائه شود که در سازمان برنامه گرید دارند و مستقیما از سوی دانشگاه نمی‌توان اقدام کرد که این مسئله باعث ایجاد محدودیت می‌شود.

علیجانی تصریح کرد: چنین مسائلی تا حدی ایجاد محدودیت می‌کند، اما اگرحل شوند مسیرهایی موجود برای انجام پژوهش،  مسیرهای خوبی است و ظرفیت‌های زیادی برای انجام پژوهش در دانشگاه‌ها وجود دارد.

وی درباره آخرین فعالیت‌ پژوهشی خود گفت: با توجه به اهمیت کنونی مسئله گرمای شهر و جزیره گرمایشی، برای شهرداری تهران با استفاده از سنجش از دور، طرحی راجع به سنجش جزیره گرمایی شهر تهران انجام داده‌ایم.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی درباره جزئیات این طرح خاطرنشان کرد: برای سنجش جزیره گرمایی، باید اطلاعات و داده‌های فراوان داشته باشیم، اما به علت محدودیت ایستگاه‌های زمینی در تهران، برای جمع آوری داده‌ها باید سراغ منابع اطلاعاتی دیگری مانند تصاویر ماهواره‌ای برویم

علیجانی که در هجدهمین جشنواره ملی پژوهش و فناوری به عنوان یکی از پژوهشگران برتر معرفی شد، در پایان اظهار کرد: در حال حاضر  تصاویر ماهواره‌ای روز به روز توسعه می‌یابد و با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌توان پیکسل به پیکسل دماها را سنجید و ما نیز برای جمع‌آوری داده‌ها از این تصاویر استفاده کرده و توانستیم جزیره گرمایی و مناطق گرمایش تهران را مشخص کرده و متوجه شویم که نقش کاربری‌ها در این تولید گرما چقدر است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: