• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2193-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

آمادگی موسسه رازی برای تولید واکسن فلج اطفال تزریقی

رئیس موسسه سرم سازی رازی گفت: در سرم سازی اعتقاد ما بر توسعه بخش غیردولتی استوار است اما خود را موظف می دانیم که توان کافی برای تولید واکسن های استراتژیک در مواقع ضروری را داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز ، مسعود هاشم زاده در نشست خبری که چهارشنبه ۱۳ دی ماه در سرم سازی رازی برگزار شد با اشاره به وجود رقابت در عرصه تجارت گفت: اما واکسن در این حوزه یک استثنا است و این حوزه تجارت پذیر نیست.

هاشم زاده خاطرنشان کرد: حوزه واکسن بیشتر باید برنامه محور باشد یعنی برای کنترل یک عامل باید آن را خوب شناسایی و پس از طراحی از فیلترهای ملی و بین المللی عبور داد و با کیفیت ثابتی تولید کرد.

وی ادامه داد: پس چه در حوزه پزشکی و چه دامپزشکی واکسن مساله تجارت نیست بلکه مساله کنترل و ریشه کنی بیماری است.

رئیس موسسه سرم سازی رازی با انتقاد از وجود رقابت در بخش واکسن های دامپزشکی افزود: متاسفانه در این بخش با واکسن به عنوان یک عامل تجاری برخورد می شود که این موضوع خطرناک است.

وی خاطرنشان کرد: در صنعت طیور این موضوع وجود دارد و انواع واکسن که دستخوش تبلیغات نیز قرار می گیرد و حتی مصرف نادرست نیز القا می شود در بازار وجود دارد.

هاشم زاده تصریح کرد: ما باید با دامپزشکی در این زمینه تعامل بیشتری کنیم تا با یک هدف مشترک فعالیت کنیم.

وی در ادامه از  برنامه سرم سازی برای ساخت ۳ مجتمع واکسن سازی با همکاری بخش غیردولتی در موسسه سرم سازی رازی خبر داد و افزود: اگر تا پایان سال مراحل عقد قرارداد به پایان برسد تا پایان سال ۹۷ کلنگ این ۳ موسسه زمین زده می شود و طی ۳ سال ساخته می شود.

رئیس موسسه سرم سازی رازی با بیان اینکه ساختارهای موسسه در خدمت این سه مجتمع قرار خواهد گرفت گفت: تکنولوژی موسسه به این مجتمع ها منتقل می شود.

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما بر توسعه بخش غیردولتی استوار است اما خود را موظف می دانیم که توان کافی برای تولید واکسن های استراتژیک در مواقع ضروری را داشته باشیم.

هاشم زاده در ادامه به رشد ارتباطات بین المللی و تغییرات اقلیمی و نقش آن در بروز بیماری های  مختلف اشاره و اعلام کرد: به همین دلیل نگرش دنیا به سمت تولید واکسن های جدید است.

وی افزود: بر همین اساس تا سال ۲۰۲۵ حدود ۶۰ واکسن در کشورهای در حال توسعه باید در چرخه مصرف قرار گیرد.

این مسئول ادامه داد: ما با این جایگاه توان چنین کاری را نداریم بنابر‌این باید این توان را در تولید واکسن های انسانی و دامی ایجاد کنیم، بنابراین موسسه رازی باید بیش از گذشته توسعه پیدا کند.

وی افزود: ما در دورانی هستیم که اگر حرکت محکم و رو به جلو نداشته باشیم ممکن است در این حوزه با آسیب هایی مواجه شویم.

هاشم زاده تصریح کرد: موسسه رازی جایگاه خود را پیدا کند و با حمایت های اولیه رشد کند.

وی با بیان اینکه ما می توانستیم ۷ سال پیش واکسن آنفلوآنزا را تولید کنیم گفت: اما به دلیل سیاست های نادرست الان مجبوریم با قیمت بالا این واکسن را وارد کنیم.

هاشم زاده برای تولید واکسن فلج اطفال تزریقی اعلام آمادگی کرد و گفت: اما اگر این سوگیری ها ادامه داشته باشد تا ۱۰ سال آینده هم نمی توانیم این کار را انجام دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: