• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-10590-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

سه حرکت حیاتی هنگام زلزله 

رییس انجمن علمی ارتقاء سلامت ایران گفت: هنگام زلزله این سه حرکت را انجام دهید تا از حوادث احتمالی در امان بمانید. بنشین، پناه بگیر، سفت بچسب.   

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز ، محمد حسین تقدیسی در همایش حمایت های روانی اجتماعی در بلایای طبیعی که به همت معاونت اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کرج در دانشکده فنی حصارک کرج برگزار شد، گفت: مسئله اساسی در رابطه با زلزله، آمادگی قبلی است. 

وی با بیان اینکه مسئولان ما در همه این سال ها از موضوع مهمی بنام آموزش غافل بوده اند، بیان کرد: با آموزش مداوم و مستمر و انجام چند کار ساده می شود  جان خودمان و اطرافیان را در هنگام زلزله نجات داد. 

رییس انجمن علمی ارتقاء سلامت ایران افزود: اینکه چه کارهایی باید انجام بدهیم و چه کارهایی را نباید انجام بدهیم با چند آموزش ساده قابل یادگیری است. با آموزش می توان از بروز بحران هایِ فاجعه بار جلوگیری کرد. 

تقدیسی خاطر نشان کرد: کاری که در هنگام زلزله اخیر انجام دادم را می خواهم به شما بگویم. نقاط امن خانه را از قبل شناسایی کنید و از به بیرون دویدن هنگام زلزله نیز جدا خودداری کنید. 

وی با بیان اینکه در هنگام زلزله از قرار گرفتن در مجاورت پنجره و لوستر و کتابخانه ها و فضاهایی که از سقف کاذب برخوردار است باید جدا خودداری کنیم، تاکید کرد: یکی دیگر از مکان های نا امن هر خانه ای، آشپزخانه است. 

تقدیسی با بیان این که بحران یعنی آماده نبودن در مقابل بلایای طبیعی، گفت: زلزله چند ثانیه (۵ ثانیه)  بیشتر طول نمی کشد و این می طلبد قبل از وقوع آن تصمیمات و تمرین های لازم را انجام داده باشیم چرا که در فرصت محدودی که داریم هیچ آموزشی را نمی شود داد. 

رییس انجمن علمی ارتقاء سلامت ایران یادآور شد: در ۵ ثانیه ای که زلزله اتفاق می افتد تنها چند حرکت می شود انجام داد که از شما می خواهم به خانواده و دوستان تان هم این ها را آموزش بدهید.  در جای امنی که از قبل شناسایی کرده اید بنشینید، پناه بگیرید و سر و گردن را با دو دست سفت بچسبید. 

وی با اشاره به اینکه باید خودمان را برای اتفاقات جهان هستی آماده کنیم، گفت: مهمترین مسئله در بحران، مدیریت بحران است و این نکته را باید به یاد داشت که امروزه همه ی بحران ها "مترقبه" یعنی قابل پیش بینی و سیاست گذاری است و نمی شود عنوانِ "غیر مترقبه" را دیگر برای حوادث و بلایای طبیعی بکار برد. 

تقدیسی آموزشِ هدفمند و مستمر را سبب آگاهی و تقویت آمادگی شهروندان دانست و یادآور شد: ایران جزء ۱۰ کشور سانحه خیز دنیاست و این می طلبد موضوعِ آموزش را بیش از گذشته مورد توجه قرار داد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: