• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-2091-5
  • خبرنگار : 58001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

برنامه اشتغال فراگير و اشتغال روستايي استان البرز تشريح شد

برنامه اشتغال فراگير و اشتغال روستايي در استان البرز با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي استان و مدير اشتغال وكارآفريني اداره كل تعاون،كار ورفاه اجتماعي استان و همچنین كارگزار و مشاور طرح تكاپو در البرز تشريح شد.
به گزار خبرنگار ایسنا منطقه البرز، مدير اشتغال وكارآفريني اداره كل تعاون ،كارورفاه اجتماعي استان البرز ضمن تشريح طرح اشتغال فراگير، هدف از برنامه اشتغال فراگیر را افزایش ایجاد شغل و پایداری و ماندگاری آن عنوان کرد و گفت: این برنامه برای صنوف و صنایع مختلف تبیین و اجرایی شده است.
ابراهيم شادمهر ادامه داد : برنامه اشتغال فراگیر دولت، در جلسه کارگروه اشتغال استان با حضور استاندار محترم البرز در سال 96، تبیین و وظایف دستگاه ها و بخش های مختلف در استان البرز مشخص شد وهمچنين اعتبارات استانی طرح اشتغال فراگیر استان‌ها نيز از سوی سازمان برنامه و بودجه به استانها ابلاغ گرديد.
این مسئول درخصوص روند اجراي اين طرح گفت: طرح‎های دارای میزان اشتغال بیشتر با توجه به رسته هاي تعيين شده در اولویت قرار می‎گیرند و سهم بانكها در طرح اشتغال فراگير نيز مشخص شده است.
وي افزود: مسئولان و مدیران مرتبط با حوزه اشتغال باید این فرصت را مغتنم شمرده و با آگاهی کامل از دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های اجرایی مرتبط با طرح اشتغال فراگیر از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.
مدير اشتغال وكارآفريني اداره كل تعاون،كارورفاه اجتماعي  با بيان اينكه برنامه اشتغال فراگیر به عنوان سند بالادستی و نقشه راه سیاستگذاری اشتغال کشور امسال به منظور اشتغال سالانه ۹۷۰ هزار نفر از سوی معاون اول رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد خاطرنشان كرد : یارانه سود تسهیلات توسط دولت در نظر گرفته شده که از نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به عنوان سهم دولت کسر می‌شود.
وي تصريح كرد :بر اساس شیوه نامه مربوطه، یارانه سود تسهیلات پرداختی به طرح‌های مصوب ۲ درصد تعیین شده است و برای طرح‌های اشتغالزا، دولت به منظور تعدیل نرخ سود تسهیلات برای متقاضی، ۲ درصد از این سود را به عنوان یارانه، پرداخت می‌کند .
شادمهر با بیان اینکه مجریان طرح‌هاي اشتغالزا در قالب طرح اشتغال فراگير وروستايي نيز باید تقاضای خود را به دستگاه اجرایی مربوطه ارائه دهند، تصریح کرد: طرح، پس از ارجاع به دبیرخانه كارگروه اشتغال استان ويا شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و در صورت تایید به بانک معرفی می‌‌شود.
وی ضمن بیان فرآیند اجرایی این طرح، با تشریح توزیع استانی تسهیلات بانکی مربوط به اشتغال فراگیر در سال جاری گفت: بانک‌های ملی، ملت، تجارت، توسعه تعاون، سپه، رفاه کارگران، صادرات و کشاورزی از جمله بانک‌های عامل به منظور اعطای تسهیلات بانکی در این زمینه معرفی شده‌اند.
مدیر اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در خصوص طرح تكاپو نيز توضيحاتي داد وگفت : فهرست رسته‌های شغلی اولویت دار استان البرز در 14 رسته بعنوان طرح تكاپو در قالب برنامه اشتغال فراگیر از محل تسهیلات بانکی اعلام شده است.
شادمهر ادامه داد: رسته های شغلی استان البرز در طرح تكاپو از حوزه های گردشگری وبوم گردي، فناوری اطلاعات (IT)، صنایع تبدیلی و تکمیلی، فرهنگی و هنری و ورزش و سلامت باید به عنوان اولویت اول در زنجیره ارزش و تخصیص تسهیلات تبصره 18 قانون بودجه و قوانين حمایت از اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مورد توجه جدی متقاضيان قرار گیرد و طرح هاي ارائه شده مي بايست در قالب اين 14 رسته ارائه گردند.
این مسئول همچنين در اين جلسه ضمن اشاره به ابلاغ قانون مربوط به اشتغال روستایی وعشایری از سوي وزات تعاون،كارورفاه اجتماعي به استانها گفت : دستورالعمل آیین نامه پرداخت وام اشتغال روستایی با هدف کاهش بیکاری و رونق اشتغال برای اجرا در مناطق روستایی، عشایر و شهرهای کمتر از ۱۰ هزار نفر از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته گذشته تحت عنوان «دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی» به استانداران سراسر کشور ابلاغ شد.
وي افزود :بر اساس این طرح قرار است معادل ریالی ۱.۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی نزد بانكهاي عامل کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری شود و با تلفیق منابع هر موسسه برابر با سهم صندوق توسعه ملی به متقاضیان پرداخت شود.
وي در پایان اظهار اميدواري كرد : با توجه به ساز و کارهای حمایتی تعریف شده برای بهبود اشتغال در مناطق روستایی بر اساس اين طرح ، بتوانيم با پيگيريهاي دستگاهها اجرايي استان البرز شاهد رونق اقتصادی واشتغال ورفع بيكاري در روستاهاي استان باشيم.
در ادامه اين جلسه همچنين بهزاد پورنقدي كارگزار طرح تكاپو استان البرز توضيحاتي درخصوص طرح تكاپو ورسته‌هاي شغلي اين طرح و تسهيلات مرتبط با آن براي اشتغالزايي در استان ارائه کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: