• شنبه ۳۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-3093-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی مقصر اصلی عقب‌ماندگی صنعت دارو در ایران

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پس از 5 سال فعالیت در وزارت بهداشت، نخستین مشکل صنعت دارو را حضور دولتی‌ها و شبه دولتی‌ها و محدود کردن بخش خصوصی می‌دانم، شرکت‌های دولتی علی رغم شرح وظایفی که بر حمایت تاکید دارد در عرصه دیگری حضور پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم رونمایی از داروی ضد سرطان نئوفوز که امروز شنبه(30 دی ماه) با حضور معاون اول رییس جمهور صورت گرفت گفت: بازار دارویی ایران بین 12 تا 16 هزار میلیارد است که 50 درصد آن صرف واردات مواد اولیه و باقی صرف تولید محصول نهایی می‌شود .

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه با بیان اینکه شرکت‌های داخلی انتظار دارند از روش‌های مختلف برای آنان بازار فروش ایجاد شود افزود: این موضوع امکان‌پذیر نیست.

وی در خصوص پوشش بیمه‌ای داروها نیز خاطرنشان کرد: امکان اینکه تمامی داروها تحت پوشش بیمه قرار گیرد وجود ندارد چون میزان اعتبارات محدود است و قطعا اولویت‌ها بازنگری خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه نمی‌توان برای برخی داروها رانت ایجاد کرد گفت: فقط می‌توان مسیر را هموار کرد، البته با برجام بخشی از معضلات حل شد اما دولت برای جلب بازارهای جهانی به سمت محصولات ایرانی از بخش خصوصی پیشی گرفته، در صورتی که بخش خصوصی باید در این امر پیشقدم شود.

وی افزود: پس از 5 سال فعالیت در وزارت بهداشت، نخستین مشکل را حضور دولتی‌ها و شبه دولتی‌ها و محدود کردن بخش خصوصی می‌دانم، شرکت‌های دولتی علی رغم شرح وظایفی که بر حمایت تاکید دارد در عرصه دیگری حضور پیدا کرده‌اند.

وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: در ایران با عقب‌ماندگی صنعت دارو مواجه هستیم چون این صنعت به دست دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها افتاده است.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: می‌توان با گسترش صنعت دارو در داخل ایجاد اشتغال کرد، در غیر این صورت ما رقبای بسیار قدرتمندی داریم که به شرکت های مادر وصل هستند، همچنین وارد کنندگانی داریم که مستقیم به شرکت‌های مادر وصل نیستند، این مساله قیمت‌ها را افزایش داده و به نفع ما نخواهد بود .

وی با تاکید بر لزوم ورود تولیدگران متعدد و ایجاد رقابت در تولید دارو اظهار کرد: دوره‌ای که با فشار دارویی را وارد لیست بیمه کنیم گذشته است، ما باید به دنبال بازارهای خارجی و صادرات باشیم.

وزیر بهداشت در پایان اعلام کرد: اگر کیفیت داروی تولیدی ارتقا یابد دیگر نیازی به فشار بر دولت نبست زیرا در این صورت داروی تولید شده در داخل و خارج مورد توجه قرار می‌گیرد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: