• دوشنبه ۲ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-890-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

منتظر چالش جدی آب در البرز باشیم/خشکسالی شدید دامن البرز را گرفته است

استاندار البرز میزان آب مصرفی استان را یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان 23 درصد معادل 266 میلیون مترمکعب در بخش شرب، 3 درصد معادل 36 میلیون مترمکعب در بخش صنعت و بالاترین میزان مصرف در کشاورزی با 74 درصد معادل 900 میلیون مکعب تعلق دارد

به گزارش ایسنا منطقه البرز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری البرز، محمدعلی نجفی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب که بعد از ظهر دوشنبه(دوم بهمن) برگزار شد با اشاره به اینکه شرایط استان عادی نیست و نگرانی‌هایی در بحث تامین آب وجود دارد افزود: جای تاسف دارد که باید اعلام کنیم استان البرز در خشکسالی و کمبارشی شدید و تنش آبی مزمن قرار گرفته است.

وی میزان آب مصرفی استان را یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان 23 درصد معادل 266 میلیون مترمکعب در بخش شرب، 3 درصد معادل 36 میلیون مترمکعب در بخش صنعت و بالاترین میزان مصرف در کشاورزی با 74 درصد معادل 900 میلیون مکعب تعلق دارد.

دکتر نجفی گفت: سرانه مصرف آب در استان و کشور نسبت به متوسط دنیا بسیار بالا است ولی در مقابل میزان بارندگی‌های ایران 4 برابر کمتر و 250 میلی متر است که شاهد کاهش چشمگیر بارندگی‌ها در البرز بودیم.

وی افزود: سرانه مصرف آب در کشور ما و بخصوص استان مهاجرپذیر و پرجمعیت البرز بسیار بالا بوده و ادامه این روند استان را با چالش‌های جدی مواج خواهد کرد.

استاندار البرز با تاکید بر لزوم تغییر الگوی مصرف آب در خانواده ها اضافه کرد: بر این اساس باید آموزش های لازم در دستور کار قرار گرفته و از ظرفیت کارشناسان در این خصوص بهره برد تا با مدیریت و برنامه ریزی صحیح این بحران را پشت سر بگذاریم.

وی گفت: در جلسه شورای اداری استان که با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد یکی از درخواست های مطرح شده افزایش حق آبه استان از سدهای امیرکبیر و طالقان بود که در این راستا اهتمام و پیگیری ویژه ای خواهیم داشت.

نجفی افزود: البرز دارای شرایط و ویژگی های خاصی است که ضرورت دارد مورد توجه و عنایت ویژه در سطوح ملی قرار گیرد که موضوع تامین آب یکی از اهم این موضوعات محسوب می شود.

وی خاطرنشان کرد: درصدد کاهش مصارف کشاورزی از منابع آبی استان و اختصاص این سهم به بخش شرب هستیم که در این خصوص جلساتی در اسرع وقت برگزار خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: