• پنجشنبه ۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-1590-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

/گزارش/

قطع 50 اصله درخت مثمر در کرج+عکس

پیگیری خبرگزاری ایسنا منطقه البرز در خصوص خبر قطع درختان یک باغ در منطقه 11 کرج از صحت این موضوع حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، امروز پنجشنبه(5 بهمن) خبرهایی غیر رسمی از  قطع درختان یک باغ در محدوده کلاک(شهرداری منطقه 11) توسط نمایندگی یکی از  مجموعه‌های خودروسازی منتشر شد.

گویا این نمایندگی برای توسعه فضای کاری خود اقدام به خرید باغ مجاور کرده و نسبت به حصارکشی و قطع درختان این باغ اقدام کرده بود.

این خبر پس از خبر قطع درختان منطقه‌ای در گرمدره و البته در این روزهای آلوده بسیار قابل توجه بود.

در همین راستا  خبرنگار ایسنا پس از تماس با حسین شریف‌کاظمی، شهردار منطقه 11 کرج صحت و سقم این موضوع را جویا شد.

شریف‌کاظمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز با تایید این خبر گفت: دیروز در این منطقه بین 40 تا 50 اصله درخت میوه و مثمر قطع شده است.

وی افزود: گزارش این اقدام جمع‌آوری و برای پیگیری قضایی به سازمان فضای سبز ارسال شده است.

پیش از این حسین عطایی، رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج به ایسنا گفته بود هنوز از این موضوع اطلاع ندارد اما اگر قطع درختی در منطقه 11 رخ داده باشد قطعا غیرقانونی است چون چنین موضوعی در کمیسیون ماده 7 قانون حفظ و گسترش فضای سبز مطرح نشده بود.

در ادامه حمیدرضا لشکری رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز  در خصوص آسیب‌شناسی قطع هر از مدت درختان در کرج گفت: در مورد قطع درختان درون محدوده شهری یک نکته وجود دارد و آن عدم عضویت محیط زیست در کمیسیون ماده 7 قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها است.

وی ادامه داد: طبق ماده 7 این قانون به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون و آیین نامه اجرایی آن و تشخیص باغات، کمیسیونی شامل یکی از اعضای شورای اسلامی شهر به انتخاب شورا،  یک نفر به انتخاب شهردار ترجیحاً معاون شهرسازی و یا معاون خدمات شهری شهرداری و مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز و در صورت عدم وجود سازمان پارک‌ها و فضای سبز در شهرداری مسئول فضای سبز شهرداری در هر شهرداری تشکیل می‌شود

این مسئول خاطرنشان کرد: این درخواست ما بوده که محیط زیست هم در این کمیسیون نقش داشته باشد، در حالی که هیچ نقشی نداریم اما همیشه پیگیر مساله قطع درخت بوده‌ایم.

لشکری تصریح کرد: بارها پیش آمده که تماس‌هایی از طرف مردم با محیط زیست برای گزارش قطع درخت گرفته می‌شود، پس از رسیدن این گزارش‌ها محیط زیست باید جویای این شود که آیا قطع درخت دارای حکم کمیسیون ماده 7 بوده یا خیر.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج با تاکید بر لزوم دخالت این نهاد در کمیسیون ماده 7 اظهار کرد: حداقل درخواست ما این است که آرا کمیسیون به محیط زیست ارسال شود تا ما بدانیم وقتی گزارشی از قطع درخت ارسال می‌شود پاسخ مردم را چه بدهیم.

وی افزود: در هر حال مردم در این مواقع محیط زیست را می‌شناسند و محیط زیست هم در کمیسیون ماده 7 عضویتی ندارد.

لشکری ادامه داد: البته ما می‌توانیم به عنوان متولی کیفیت هوا به این موضوع ورود پیدا کرده و شکایت قضایی کنیم ولی بحث بر سر شفافیت و روشن شدن موضوع است، چون فرضا ممکن است ما قطع درخت در منطقه‌ای را پیگیری قضایی کنیم و بعد مشخص شود قطع درخت با رای کمیسیون ماده 7 بوده است.

وی با تاکید بر لزوم سختگیری بیشتر در کمیسیون ماده 7 برای قطع درخت و عدم پذیرش هر درخواستی به منظور قطع درختان یک منطقه گفت:حتی اگر درختی با رای کمیسیون ماده 7 قطع شود باید در مورد آن به وسیله بنر یا پلاکارد اطلاع‌رسانی شود که دلیل چیست.

لشکری اضافه کرد: اطلاع‌رسانی هم باعث می‌شود که مردم از سوتفاهم خارج شوند و هم خیلی سریع و پیش از قطع درختان مشخص می‌شود که اقدام به قطع قانونی است یا خیر.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: