• شنبه ۲۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-8190-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

طرح فضای سبز و پارک بازيافتی با استفاده از تجربه‌هاي جهاني

پژوهشگر و کارشناسی ارشد مدیریت شهری بر لزوم استفاده از طرح فضای سبز و پارک بازیافتی با استفاده از تجربه های جهانی تاکید کرد.

پویا پارسا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز،  با اشاره به اینکه استفاده از فضاهای ناکارآمد موجود شهر کرج می‌تواند در راستای گسترش فضای سبز شهری موثر باشد، گفت : حیات بخشی مجدد به بافت‌های ناکارآمد شهری با توسعه پارک‌ها و فضای سبز تشکیل شده از وسایل بازیافتی می تواند علاوه بر رفع مشکل کمبود فضای سبز به فضاهای متروک روح تازه ای ببخشد.

پژوهشگر و کارشناسی ارشد مدیریت شهری اظهار داشت: امروزه یکی از معضلات شهرهای بزرگ وجود مناطق و ساختمان‌های بزرگ صنعتی و کارگاهی رها شده، پل‌ها و ایستگاه‌های قدیمی و فضاهای ناکارآمد شهری است که به درستی از این فضاها و پتانسل آن استفاده نمی‌شود.

وی افزود : فضاهای متروک یا ناکارآمد شهری نوعی پتانسیلی دوگانه دارند، از طرفی می‌توانند موجب ایجاد گسستگی فضایی و ساختاری در بافت شهری شوند و از طرفی می‌توانند به مراکز و نقاطی برای تقویت ارتباطات اجتماعی، ایجاد فرصت‌های اقتصادی و مراکز خدمات رسانی به شهروندان مورد استفاده قرار گیرند.

کارشناس ارشد و پژوهشگر مدیریت شهری کرج با بیان اینکه استفاده خلاقانه از فضاهای متروک یا ناکارآمد شهری ملزم به اتخاذ رویکرد جامع بازآفرینی فضاهای ناکارآمد شهری است، گفت : این رویکرد می‌تواند علاوه بر تغییر فضاهای رها شده مستعد جرم و ناهنجاری‌های اجتماعی به فضاهای سرزنده و با حیات اقتصادی، از چندپارگی فضایی بافت شهری نیز جلوگیری کند.

پارسا با بیان اینکه طرح فضای سبز و پارک بازيافت با استفاده از تجربه‌هاي جهاني در مورد بازيافت شکل گرفته است، افزود: در شهرهای بزرگ دنیا مدیران شهری با استفاده از ایده‌ها و تفکرات خلاق خرابه‌های شهری را به پارک‌ها و مناظر تماشایی و دیدنی تبدیل نموده‌اند تا شهرها را برای ساکنانشان تبدیل به فضایی زیبا و جذاب کنند.

وی ادامه داد: می‌توانیم با الگو گیری از شهرهای بزرگ دنیا و استفاده از ایده دانشجویان توانمند شهرمان و استفاده از طراحی‌های هنری و بهره گیری از وسایل بازیافتی و به کارگیری محل‌های بلا استفاده فعلی که در اختیار مدیریت شهری است این طرح را بومی سازی کرد.

کارشناس ارشد و پژوهشگر مدیریت شهری با تاکید بر اینکه طرح ایجاد بوستان‌های بازیافت را می‌تواند در شهرکرج مورد برسی قرارداد، تصریح کرد: بوستان بازیافت با هدف بازآفرینی فضاهای متروک یا ناکارآمد شهری و گسترش فضاهای سبز عمومی و البته به منظور آشنایی هر چه بیشتر شهروندان با مفاهیم علمی و کاربردی بازیافت و استفاده بهینه از پسماندها و نهادینه شدن این فرهنگ در جامعه بسیار موثر و کاربردی است.

پارسا اظهار داشت: در حال حاضر فضاهای بلااستفاده در قسمت های بزرگ و کوچک در سطح برخی از محلات شهر کرج دیده می‌شود و لازم است حتی برای فضاهای بلااستفاده کوچک هم برنامه‌ریزی گردد و جهت ایجاد حس بهتر در شهروندان اقدام به ساخت پارک های بازیافتی گردد.

کارشناس ارشد و پژوهشگر مدیریت شهری در پایان با تأکید بر اینکه طراحی و خلاقیت به همراه ایده‌هایی روشن، یک فضای خالی را به فضایی کاربردی، پویا و جاذب مبدل می‌کند، گفت: هنگام کار بر روی یک پروژه، زمان گذاشتن برای فهم حقیقی نیازهای شهر و مردمی که در آن زندگی می‌کنند، بسیار مهم است، چراکه پروژه بزرگ باشد یا کوچک در هر صورت لازم است ذهنی باز در مورد آنچه در ناحیه‌ای که پروژه قرار است در آن احداث شود وجود داشته باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: