• سه شنبه ۲۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9611-9690-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی:

بسیج امکانات موسسه رازی برای کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت: تا کنون تمامی امکانات آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی برای شناسایی و بررسی نمونه‌های بیماری به کار گرفته شده و این روند ادامه دارد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مجتبی محرمی پیش از ظهر سه شنبه(24 بهمن) در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که با حضور مسئولان در موسسه رازی برگزار شد ضمن خیر مقدم به مدعوین با اشاره به گذشت بیش از 2 دهه از همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا اظهار کرد:این ویروس در سال 2004 با رسیدن به آمریکای شمالی باعث حذف بیش از 42 میلیون پرنده و تحمیل خسارات اقتصادی فراوان شد.

 وی گفت: ویروس آنفلوانزا در تاریخ معاصر باعث 4 پاندمی (همه گیری) بزرگ در دنیا شده و طی 2 دهه گذشته رفتار ویروس و راه‌های آلوده شدن انسان به آن همواره زیر نظر سازمان‌های مسئول جهانی بوده است.

دکتر محرمی با بیان اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال 1384  و پس از آن در سال های 1389، 1394، 1395 و 1396  وارد کشور ما شد، افزود: ورود این ویروس باعث همه گیری، تلفات و حذف گسترده به خصوص در پرندگان صنعتی شد و میلیون‌ها تومان خسارت به بار آورد.

وی تاکید کرد: این خسارت‌ها به رغم تلاش همه جانبه سازمان‌های ذیربط اتفاق افتاد و بررسی علل و عدم موفقیت در جلوگیری از بروز و انتشار این ویروس از اهداف برگزاری این همایش است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی در ادامه با اشاره به اینکه موسسه رازی در 15 سال گذشته در راستای وظایف ملی و حاکمیتی، تمامی امکانات خود را در جهت کمک به این امر اختصاص داده، یادآور شد: در اغلب موارد در این سال‌ها آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی به صورت شبانه روزی با سازمان دامپزشکی همکاری داشته و در طول پایش‌های فصلی و سالیانه، پذیرای هزاران نمونه بوده که نتایج آن را در اسرع وقت آماده و به سازمان ارسال کرده است.

دبیر علمی و اجرایی همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ورود و انتشار هر ساله این ویروس در کشور  در مقطع زمانی اخیر را نشان دهنده پیچیدگی مبارزه با این ویروس عنوان و تاکید کرد: این پیچیدگی به قدرت شگرف این ویروس در تغییرات و از طرف دیگر به پیچیدگی اکولوژیک زندگی پرندگان مرتبط است. البته در هسته اصلی این پیچیدگی‌ها، عامل انسانی بی شک نقش پررنگی دارد.

دکتر محرمی  با اشاره به نقش انسان در گسترش این بیماری گفت: آدمی از یک طرف با روش‌های مبارزه ناقص باعث فراهم آمدن شرایط انتخاب ویروس جدید می‌شود و از طرفی با تجاوز به مناطق زندگی پرندگان وحشی و انتشار این ویروس‌ها در جمعیت پرندگان، روند ابتلا به بیماری را تسریع و تسهیل می‌کند.


پرندگان وحشی عامل ابتلای پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد/ ضرورت پایش و آموزش مستمر

دکتر عبدالحمید شوشتری رئیس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی نیز، پرندگان وحشی را منبع اصلی ویروس‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نام برد و اظهار کرد: این ویروس‌ها با ورود به جمعیت ماکیان و پرندگان اهلی، به شدت دچار تغییر شده و از طریق مهاجرت پرندگان، منتقل می‌شوند.

 وی گفت: یکی از زیستگاه‌های اصلی پرندگان وحشی در زمستان‌ها، نواحی شمالی کشورمان است و به احتمال، ورود نخستین ویروس این بیماری در سال 1384 به کشور در این منطقه بوده با این حال، این امر نباید برنامه‌های ردیابی ویروس آنفلوانزا را به منطقه شمالی محدود کند زیرا این بیماری با مهاجرت پرندگان وحشی قابل انتقال است.

دکتر شوشتری پایش مستمر طیور وحشی و زیستگاه های پرندگان را برای مقابله با بیماری ضروری برشمرد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با مرکزیت و نظارت سازمان دامپزشکی می‌تواند نقش بسیار موثری در این خصوص ایفا کند.

 وی افزود: در کنار پایش مستمر، آموزش در تمام سطوح و اعمال نظارت‌های لازم بر آموزش از مهمترین راهکارهای مقابله با بیماری و جلوگیری از گسترش آن است.

 رئیس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی با تاکید بر اینکه بدون شناسایی مسیر حرکت پرندگان وحشی قادر به برنامه ریزی مناسب برای مقابله با بیماری نخواهیم بود، یادآور شد: برای ردیابی ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، زیستگاه پرندگان وحشی نخستین جایی است که باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از این موضوع غافل شد.

 دکتر شوشتری، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را یک بیماری همه گیر و با میزان تلفات بالا در ماکیان نام برد و گفت:  به احتمال زیاد، ویروس از یک جا وارد کشور نشده و پایش‌ها باید در تمام مناطق انجام شود.

عضو هیئت علمی موسسه رازی اضافه کرد: در صورت شیوع این بیماری در کشور باید سازمان دامپزشکی توان تصمیم گیری و توان اجرای تصمیمات را داشته و از پشتوانه قوی دولت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه منشاء تمام ویروس‌های جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از کشور چین است و از طریق پرندگان وحشی به کشورهای مختلف منتقل می‌شود، یادآور شد: 91 درصد واکسن‌های طیور در این کشور مصرف می‌شود اما آیا میزان ابتلا کاهش یافته است؟

  رئیس آزمایشگاه رفرانس آنفلوانزای پرندگان موسسه رازی افزود: تنها با واکسیناسیون نمی‌توانیم جلوی بیماری را بگیریم بلکه در کنار واکسیناسیون، باید اقدامات لازم لحاظ شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: