• پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1094-5
  • خبرنگار : 58001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

در نشست مسابقات مناظرات دانشجویی البرز مطرح شد:

درست حرف زدن و حرف درست زدن؛ هدف مهم مناظرات دانشجویی

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان البرز گفت: مسابقات مناظره دانشجویان فرصتی را فراهم می‌کند تا دانشجویان بتوانند در یک فضای صمیمانه اما استاندارد و شبه‌واقعی، مناظره و گفت‌وگوی متقابل را تمرین کنند.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، احمدرضا فیروزی در کارگاه توجیهی آموزشی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی استان البرز که با حضور دانشجویان در مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی در شهرستان فردیس برگزار شد، گفت: با وجود آن که قرآن کریم ما را به گفت‌وگو و جدال احسن دعوت کرده است، اما گفت‌وگو و شنیدن و تحمل عقاید مخالف برای ما چندان آسان نیست.
وی افزود: یکی از مهمترین مسائلی که جامعه ما به آن نیاز دارد گفت‌وگو است و هر زمان که از این ابزار برای پیشبرد امور استفاده کرده‌ایم موفق بوده‌ایم. 
فیروزی خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد مقدمات و اسباب برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی و نقد و مناظره را فراهم نماییم و مسابقات مناظرات دانشجویی یکی از تلاش‌های جدی جهاد دانشگاهی برای نهادینه کردن این فرهنگ است.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان البرز تصریح کرد: مسابقات مناظرات دانشجویی که امسال هفتمین تجربه خود را پشت سر می‌گذارد فرصتی را فراهم می‌کند تا دانشجویان بتوانند در یک فضای صمیمانه اما استاندارد و شبه‌واقعی، مناظره و گفت‌وگوی متقابل را تمرین کنند.
فیروزی یادآور شد: این مسابقات بیشتر یک تمرین است تا یاد بگیریم چگونه گفت و گو داشته باشیم و طرز برخورد درست با دیدگاه مخالف خود را تمرین کنیم.
وی افزود: از آنجایی که اگر قاعده و کنترلی برای مناظرات وجود نداشته باشد این مناظرات می‌تواند به انحراف کشیده شود، از این رو مناظرات دانشجویی به صورت مسابقه طراحی شده است تا تیم‌های دانشجویی مراقبت لازم را برای رعایت اصول و استانداردهای یک مناظره واقعی داشته باشند.
این مسئول خاطرنشان کرد: در هر مسابقه سه داور که از اعضای هیأت علمی دانشگاه هستند کار داوری مناظره را بر عهده دارند و تمامی گفتار و رفتارهای مناظره کنندگان را زیر نظر می‌گیرند؛ به همین دلیل دانشجویان نهایت تلاش خود را به کار می‌برند تا خلاف اصول مناظره رفتاری نداشته باشند.
فیروزی ادامه داد: در واقع یک هدف مهم مسابقات مناظره دانشجویان دستیابی به هنر درست حرف زدن و حرف درست زدن است. 
وی با اشاره به معیارهای داوری ادامه داد: "رعایت اصول و اخلاق مناظره"، "توجه و رعایت فرآیندهای علمی، منطقی و مستدل از طرح مساله تا نتیجه‌گیری"، "فن بیان و رعایت نکات دستوری"، "احاطه و اشراف نسبت به موضوع مورد بحث" و "خلاقیت در طرح مسأله، سؤالات، تعاریف و نتیجه‌گیری سخنرانی‌‌ها" مهمترین محورهای ارزیابی داوری این مسابقات است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: