• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2291-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

رئیس اتاق بازرگانی البرز:

مردم به خارجی‌خری و خارجی‌خوری عادت کرده‌اند

رییس اتاق بازرگانی البرز گفت: فرهنگ مصرف کالای ایرانی در مردم نهادینه نشده است.

رحیم بنا مولایی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری    امسال را با عنوان حمایت از کالای ایرانی نام گذاری کرده اند ، همه مردم و مسئولین باید نسبت به تحقق این شعار احساس وظیفه کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلایلی فرهنگ مصرف کالای ایرانی در مردم نهادینه نشده و ملت به خارجی‌خری و خارجی‌خوری عادت کرده اند.

وی افزود: بسیاری فکر می‌کنند حتی کیفیت کالاهای درجه سه و چهار خارجی از کالاهای ایرانی    بهتر است این در حالی است که به جرئت می‌توان گفت کیفیت برخی از کالاهای ایرانی به مراتب بهتر از نمونه‌های مشابه خارجی است.

وی توضیح داد: متاسفانه مردم اعتماد چندانی به کالاهای ایرانی ندارند و حاضرند چند برابر پول بدهند و جنس بی کیفیت خارجی بخرند ولی برند ایرانی در خانه نداشته باشند.

رییس اتاق بازرگانی البرز ابراز کرد: مقصر این قضیه در وهله اول رسانه‌ها و ابراز اطلاع رسانی هستند که برای اجناس داخلی ارزش قائل نبوده و به تریبونی برای تبلیغ کالاهای خارجی تبدیل شده اند.

بنا مولایی اظهار کرد: علاوه براین نباید نقش تولید کننده‌ها را نیز در این جریان ندید گرفت چون برخی با تولید کالای بی کیفیت وعرضه آن به بازار با عنوان کالای مرغوب زمینه بی اعتمادی مردم را فراهم کرده اند.

این مسئول خاطر نشان کرد: برای اینکه  اعتماد مردم نسبت به کالاهای داخلی بازگردد در وهله اول باید سیستم درجه بندی کالاها در کشور ایجاد شود و هر کس متناسب با درآمد خود کالای مورد نظر خود با کیفیت a  تا c را خریداری کند.

وی ادامه داد: بعد از آن باید تلاش کنیم فرهنگ مصرف کالای ایرانی را از دوران کودکی و از مدرسه در افراد نهادینه کنیم تا کودکان یاد بگیرند به کالایی که در کشورشان تولید شده احترام بگذارند و برای حمایت از تولیدکننده هم که شده کمتر جنس خارجی بخرند.

وی گفت: تولیدکنندگان نیز باید با تولید کالای با کیفیت و رقابت سالم با دیگر هم صنفان خود بازار را به دست بگیرند و اجازه ندهند کالاهای خارجی بازار را قبضه کنند.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: