• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-2491-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

تشکیل تعاونی‌های صنایع دستی و گیاهان دارویی در کشور

معاون امور تعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر هزار و 300 تعاونی در بخش منابع طبیعی فعالیت دارند.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، سید   حمید کلانتری    صبح امروز سه‌شنبه (18 اردیبهشت) در هفتمین همایش ملی مرتع و مرتعداری ایران اظهار کرد: در حال حاضر بیش از هزار و 300 تعاونی در بخش منابع طبیعی فعالیت دارند که از این تعداد تعاونی 610 تعاونی در حوزه مرتع فعال هستند.

وی ادامه داد: مراتع از موهبت‌های خدادادی هستند که همگی نسبت به حفظ و حراست و جلوگیری از بهره برداری بی رویه از آنها مسئولیت داریم.

وی افزود: مردم به ویژه دامداران بهره برداران اصلی مراتع هستند    بنابراین وظیفه آنها در قبل صیانت از این نعمت خدادادی سنگین‌تر است و نباید با چرای بی رویه دام‌ها حیات آینده مراتع را به خطر بیندازند.

وی توضیح داد: در این میان سازمان جنگل‌ها هم با نقش هدایتگری و نظارتی خود اجازه سوء استفاده برخی از مراتع را نداده و بدون شک با متخلفین برخورد می‌کند.

این مسئول با تاکید بر ضرورت مشارکت همگانی برای حفاظت از منابع طبیعی ابراز کرد: بدون شک برای دستیابی به اهداف پیش بینی شده در این بخش هیچ چیز مثل مشارکت مردمی جوابگو نیست.

کلانتری اضافه کرد: بدیهی است با استفاده از دانش بومی و تخصصی و با مشارکت جمعی می‌توان موانع را راحت تر پشت سر گذاشت و صیانت جامع‌تری از منابع طبیعی صورت داد.

معاون امورتعاون وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه وضعیت مراتع کشور خوب نیست، گفت: امروز بخش زیادی از مراتع کشور دچار آسیب شده و باید فکری به حال وضعیت آنها کرد.

وی اظهار کرد: برای جبران بخشی از این آسیب دیدگی‌ها ، از چندی پیش طرح‌هایی در بخش آبخیزداری و منابع طبیعی توسط تعاونی‌ها تعریف و در حال اجرا است.

کلانتری ادامه داد: در حال حاضر17 تعاونی در جنگل‌های شمال کشور در زمینه گیاهان دارویی، زراعت چوب و تولید نهال با سابقه بیش از 15 سال فعالیت کار می‌کنند که نمونه‌های خوبی از مشارکت مردم در بخش جنگل‌ها و مراتع محسوب می‌شوند.

این مسئول با تاکید بر ضرورت تقویت تعاونی‌ها ابراز کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تقویت تعاونی‌ها در بخش مراتع وجنگل‌ها به دنبال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور است تا بتوان از این طریق شاکله تعاونی‌های فعال در این حوزه را تقویت کند.

وی ادامه داد: بسیاری از تعاونی‌های فعال در این حوزه توانسته اند با اشتغالزایی بخشی از مشکل بیکاری روستاییان را حل کنند بنابراین به دنبال تشکیل تعاونی‌های صنایع دستی و گیاهان دارویی برای رونق بیشتر اشتغال هستیم.

کلانتری گفت: امروز تسهیلات خوبی از سوی دولت و مجلس برای اشتغاالزایی روستایی ارائه شده که   سود پیش بینی شده بین چهار تا شش درصد است و بازپرداخت آن نیز 9 ساله است.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: