• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۶
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-592-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

در گفت و گو با ایسنا مطرح شد:

پس از خروج آمریکا از برجام؛ فروش نفت ایران با مشکل مواجه نمی‌شود

یک کارشناس مسائل انرژی معتقد است خروج آمریکا از برجام ممکن است مراوده ایران با شرکت‌های بزرگ نفتی همچون توتال و انتقال پول حاصل از فروش نفت را با مشکل مواجه کند.

دکتر سعید میرترابی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز گفت: خروج آمریکا از برجام به احتمال زیاد مشکلی در فروش نفت ایران به وجود نخواهد آورد چون خریداران نفت ایران یعنی اروپا، چین و ... به حفظ برجام علی‌رغم خروج آمریکا تمایل دارند.

میرترابی در خصوص احتمال ایجاد شرایط مشابه پیش از برجام و کاهش فروش نفت توسط ایران خاطرنشان کرد: در آن زمان شرایط بین‌المللی به گونه‌ای علیه ایران پیش رفته بود که کشورهای خریدار نفت با آمریکا برای کاهش خرید از ایران همراهی کردند اما اکنون چنین شرایطی وجود ندارد.

وی افزود: با این حساب در شرایط فعلی کشورهای اروپایی، چین و ... نباید با آمریکا در این زمینه همراهی کنند زیرا در صورت همراهی دیگر توجیهی برای پایبندی ایران به برجام باقی نخواهد ماند.

این استاد دانشگاه خوارزمی در خصوص مشکلات احتمالی در انتقال پول حاصل از فروش نفت به کشور نیز گفت: اگرچه دولت معتقد است که اکنون در انتقال پول مشکلی وجود ندارد اما به نظر می‌آید ایران هنوز با محدودیت‌هایی مواجه است، به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها حتی در ارتباط با کشور چین هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه احتمالا بخشی از مشکلات ارزی کشور نیز به همین موضوع ارتباط دارد ادامه داد: با توجه به احتمال همراهی برخی از کشورهای منطقه با آمریکا، ممکن است محدودیت‌های ایران در جابجایی پول حاصل از فروش نفت پس از خروج آمریکا از برجام بیشتر شود.

میرترابی در خصوص مراودات ایران با شرکت‌های نفتی خارجی و بحث سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت نفت ایران نیز اظهار کرد: ایران برای عمل در این بخش توانایی زیادی برای چانه‌زنی ندارد، به همین دلیل ممکن است خروج آمریکا از برجام بر همکاری شرکت‌های بزرگی همچون توتال که با آمریکا نیز مراوده دارند اثر داشته باشد.

وی افزود: البته این موضوع می‌تواند جز درخواست‌های ایران از اروپا برای تضمین پایبندی به برجام باشد ولی در هر حال ایران در این زمینه توان زیادی برای چانه‌زنی ندارد.

این کارشناس مسائل انرژی در پایان اعلام کرد: بنابراین با خروج آمریکا از برجام ایران ممکن است در نقل و انتقال پول حاصل از فروش نفت و جذب سرمایه خارجی در صنایع نفت و گار با مشکل مواجه شود اما در زمینه فروش نفت مشکلی پیش نخواهد آمد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: