• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1693-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

در دیدار رئیس جهاد دانشگاهی با استاندار البرز مطرح شد:

توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در خدمت توسعه البرز قرار می‌گیرد

رئیس جهاد دانشگاهی کشور با بیان اینکه زمینه خوبی برای همکاری جهاد دانشگاهی در استان البرز وجود دارد گفت: اگرچه تمرکز جهاد دانشگاهی البرز بیشتر بر حوزه علوم انسانی و اجتماعی است اما کل توانمندی‌های جهاد دانشگاهی کشور می‌تواند در خدمت توسعه استان البرز قرار گیرد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، سید حمیدرضا طیبی در نشست امروز یکشنبه (23 اردیبهشت) با استاندار البرز که با حضور رئیس جهاد دانشگاهی البرز، رئیس پارک علم و فناوری البرز، معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی و   رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی برگزار شد   گفت: فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در کرج قدمتی طولانی دارد، این فعالیت پس از تشکیل استان البرز از سال 91 به صورت مستقل ادامه داشته است.

طیبی با بیان اینکه زمینه خوبی برای همکاری جهاد دانشگاهی در استان البرز وجود دارد گفت: اگرچه تمرکز جهاد دانشگاهی البرز بیشتر بر حوزه علوم انسانی و اجتماعی است اما کل توانمندی‌های جهاد دانشگاهی کشور می‌تواند در خدمت توسعه استان البرز قرار گیرد.

وی از فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت و ادامه داد: علاوه بر حوزه علوم انسانی و آسیب‌های اجتماعی، جهاد دانشگاهی می‌تواند در حوزه‌هایی مانند پسماند و شیرابه‌های زباله، پزشکی به خصوص در زمینه سلول‌درمانی، سرطان پستان، زخم‌های بدخیم ناشی از دیابت و نازایی در استان البرز فعالیت داشته باشد.

 

جهاد دانشگاهی مرجع اثرگذاری در حوزه اجتماعی البرز می‌شود

دکتر سید علی اکبر هاشمی راد، رئیس جهاد دانشگاهی استان البرز نیز در این نشست با اشاره به توانمندی‌های جهاد دانشگاهی البرز در زمینه مسائل اجتماعی و علوم انسانی گفت: ما در این بخش سه گروه پژوهشی    مصوب در حوزه علوم شناختی، آسیب‌های اجتماعی و برنامه‌ریزی و توسعه شهری داریم.

هاشمی راد ادامه داد: با توجه به این پتانسیل درخواست راه‌اندازی پژوهشکده علوم انسانی و آسیب‌های اجتماعی داده شده و امیدواریم تا آخر امسال مجوز آن صادر شود.

وی از تجربه نیروهای متخصص جهاد دانشگاهی البرز در انجام طرح‌های ملی گفت و خاطرنشان کرد: بر اساس همین تجربه، جهاد دانشگاهی البرز طرح‌هایی همچون نظارت بر آمایش سرزمینی، ایجاد دفاتر توسعه اجتماعی محله محور، بررسی مولفه‌های شادکامی ایرانیان، خشونت خانگی علیه زنان و ... را بر عهده گرفته است.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز از برنامه این واحد برای تبدیل شدن به قطب علوم انسانی در البرز خبر داد و گفت: این برنامه در راستای اثرگذاری جهاد به عنوان یک مرجع در استان تدوین شده است.

این مسئول جهاد دانشگاهی در خصوص توانایی این نهاد در حوزه اشتغال نیز گفت: جهاد دانشگاهی البرز می‌تواند در حوزه اشتغال روستایی به عنوان یک رسته از کسب و کار از طریق آمایش محلی و ظرفیت‌سازی یک مدل از کسب و کار کمک کند و در این راستا طرحی را نیز به استان ارائه کرده است.

 

امکانات جهاد دانشگاهی می‌تواند در خدمت توسعه اشتغال روستایی البرز قرار گیرد

در ادامه این نشست دکتر ایرج فیضی رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی ضمن تشریح توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در حوزه علوم انسانی گفت: جهاد دانشگاهی در این بخش سابقه زیادی دارد و در حال حاضر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی از 40 گروه پژوهشی بهره‌مند است.

فیضی با اشاره به آسیب‌شناسی طرح‌های انجام شده توسط جهاد دانشگاهی در این بخش خاطرنشان کرد: پس از آسیب‌شناسی‌های مختلف، جهاد دانشگاهی به سمت تعریف طرح‌های ملی با جامعه آماری بالا رفت و در همین راستا طرح‌هایی چون طرح ملی گردشگری، فضای سرمایه‌گذاری در کشور، آسیب‌شناسی کسب و کارهای کوچک و بزرگ و طرح ملی پیمایش خانواده در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه طرح ملی پیمایش خانواده با توجه به آسیب‌هایی که امروزه خانواده ایرانی را تهدید می‌کند از اهمیت زیادی برخوردار است گفت: این کار که توسط جهاد دانشگاهی البرز انجام می شود در مرحله اجرا قرار گرفته و برای دقت در اجرای آن یک نرم‌افزار طراحی شده است.

این مسئول جهاد دانشگاهی افزود: چون این طرح توسط جهاد دانشگاهی البرز انجام می‌شود می‌توان نتایجی را برای استان به صورت ویژه به دست آورد.

فیضی در پایان از زمینه‌های دیگر همکاری بین جهاد دانشگاهی و استانداری البرز گفت و تصریح کرد: در بخش اشتغال روستایی امکانات جهاد دانشگاهی می‌تواند در خدمت البرز قرار گیرد، ما در بخش توسعه اشتغال روستایی با محوریت گردشگری پروژه آماده نیز داریم.

 

آینده خوبی پیش روی علم و فناوری البرز قرار دارد

در بخش دیگری از این نشست عطاالله ربانی، رئیس پارک علم و فناوری البرز با بیان اینکه فضای خوبی در حوزه علم و فناوری استان شکل گرفته است گفت: ما در این بخش دو حوزه تخصصی مانند دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و حوزه عمومی را هدفگذاری کرده‌ایم.

وی اظهار کرد: البرز در سرعت جذب شرکت‌های فناور جز استان‌های نخست کشور است و همین فرصت خوبی را در استان به وجود آورده است پس این ظرفیت باید در خدمت جامعه قرار گیرد.

ربانی با بیان اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان پارک علم و فناوری در سال گذشته موفق به ایجاد 140 شغل شدند گفت: تعداد شرکت‌های مستقر در پارک البرز تا سال 93 فقط هشت مورد بود اما این تعداد در حال حاضر به 110 شرکت رسیده است.

وی از وضعیت خوب فروش و اشتغال شرکت‌های دانش‌بنیان گفت و اظهار کرد: ما در سال 93 از هر 100 شرکت متقاضی برای حضور در پارک می‌توانستیم 50 شرکت را جذب کنیم اما در حال حاضر این رقم به 10 درصد رسیده است و باید در استان برای جذب 90 درصد دیگر برنامه‌ریزی شود.

ربانی در پایان با اشاره به جهت‌گیری البرز در راستای علم و فناوری تصریح کرد: این جهت‌گیری خوب است و آینده روشنی را پیش روی استان قرار داده است.

 

لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در استان البرز

در پایان این نشست محمدعلی نجفی استاندار البرز با تاکید بر لزوم بهره‌گیری بیشتر از فرصت‌های جهاد دانشگاهی اظهار کرد: اینکه البرز به عنوان قطب علم و فناوری نامگذاری شده است بار استان را سنگین کرده و باید در راستای تحقق این نامگذاری زیبا حرکت کرد.

نجفی در خصوص وضعیت استان البرز در حوزه آسیب‌های اجتماعی خاطرنشان کرد: البرز از نظر این آسیب‌ها جزء 10 استان اول کشور است و به همین دلیل به سرمایه‌گذاری بیشتری در این بخش نیاز دارد.

وی ضمن اعلام آمادگی برای همکاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: جهاد دانشگاهی در این بخش پتانسیل خوبی دارد و هر قدر که بتواند وارد شود ما آمادگی همکاری داریم.

استاندار البرز یکی از مسائل پیش روی استان را وجود چهار زندان ملی و استانی در البرز عنوان کرد و افزود: این یکی از مواردی است آسیب‌هایی جدی را برای استان به دنبال داشته است.

وی در خصوص اشتغال و به خصوص اشتغال روستایی نیز خاطرنشان کرد: ما در این بخش با توجه به ظرفیت خوب البرز برنامه وسیعی داریم.

نماینده عالی دولت در استان البرز تصریح کرد: در حوزه گردشگری نیز طرح جامع گردشگری استان در حال جمعبندی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: