• چهارشنبه ۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-193-5
  • خبرنگار : 58007
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

از سوی جهاد دانشگاهی البرز؛

کتاب «مرجع مهندسی هسته‌ای» منتشر شد

کتاب «مرجع مهندسی هسته‌ای» از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز روانه بازار نشر شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، کتاب «مرجع مهندسی هسته‌ای» با ترجمه و تدوین دکتر احد قائمی، استادیار گروه طراحی فرآیند دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران، استادیار پیشین پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و کارشناس پیشین معاونت سوخت هسته‌ای در سازمان انرژی اتمی ایران و مهندس نوید معافیان کارشناسی ارشد مهندسی شیمی گرایش طراحی، کنترل و شبیه‌سازی فرآیندها از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز منتشر شد.
هدف از این کتاب ارائه مقدمه‌ای بر راکتورهای قدرت، چرخه سوخت هسته‌ای و ابزار تحلیلی مربوطه برای طیف گسترده‌ای از مهندسان، دانشجویان مهندسی، اساتید و مربیان، روزنامه‌نگاران علم و صنعت و عموم علاقه‌مندان می‌باشد. مهندسی هسته‌ای دربرگیرنده تمام رشته‌های مهندسی به‌کار رفته در طراحی، تهیه دانش فنی، ساخت و عملیات راکتورهای هسته‌ای، نیروگاه‌های هسته‌ای، تأسیسات چرخه سوخت هسته‌ای و درنهایت آلایه‌زدائی و تعطیل کردن تأسیسات در انتهای عمر فعالیت مفید آن‌ها می‌باشد.
قابل ذکر است؛ این کتاب تمامی موارد ذکر شده را در سه بخش شامل «راکتورهای قدرت هسته¬ای»، «تأسیسات و فرآیندهای چرخه سوخت هسته‌ای» و «کاربردهای تحلیلی و مهندسی» بررسی می‌کند.
گفتنی است؛ بخش اول کتاب به راکتورهای قدرت هسته‌ای اختصاص یافته است. این بخش از منظر تاریخچه‌ای شروع شده و به توسعه مفاهیم راکتور از طریق راکتور تحقیقاتی و آزمایشی و ساخت آن به‌عنوان یک ایستگاه قدرت کوچک می‌پردازد. در حال حاضر این راکتورها از تاریخچه حذف شده ولی مفاهیم این راکتورها در برنامه‌های تحقیقات جدید مهندسی مجدد شده‌اند. بعضی مواقع این راکتورها به‌عنوان راکتورهای نسل اول منتسب می‌شوند. فصل‌های بعد در مورد راکتورهایی است که در حال حاضر فعالیت می‌کنند و یا در حال شروع به فعالیت می‌باشند که به راکتورهای نسل دو و نسل سه معروف‌اند. فصل آخر این بخش مفاهیم راکتورهای نسل چهار را ارائه می‌کند.
کتاب «مرجع مهندسی هسته‌ای» در  1058 صفحه از سوی مرکز انتشارات جهاد دانشگاهی واحد استان البرز به چاپ رسیده است و علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب میتوانند با شماره تلفن 02177503824 و 02634505151 تماس حاصل نمایند. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: