• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1591-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

ورود زود هنگام دام به مراتع کرج ممنوع است

رییس اداره منابع طبیعی کرج گفت: مدیریت چرا در اراضی مرتعی شهرستان باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

سیاوش ذاکری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، اظهار کرد: با توجه به اینکه به فضل چرای امسال نزدیک می‌شویم این اداره برای بهره‌برداری بهتر از مراتع برنامه‌های مختلفی اجرایی می‌کند.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین برنامه‌ها برگزاری نشست‌های آموزشی ترویجی مدیریت چرا و کنترل دام ویژه مرتعداران، مجریان و بهره برداران، اعضای شوراها و دهیاران است.

وی افزود: این نشست‌ها با هدف ایجاد تعادل بین دام و مرتع، رعایت زمان ورود و خروج دام به مرتع و حفظ و توسعه اصلاح و بهره برداری بهینه از مراتع برگزار می‌شود.

وی    با اشاره به اینکه تا کنون 16 جلسه در این مورد برگزار شده، توضیح داد: در این نشست‌ها مواردی در خصوص طرح مدیریت چرا با هدف جلوگیری از روند تخریب مراتع و بهره‌ برداری اصولی و بهینه ، مشارکت همه جانبه دامداران دارای پروانه چرا و مجریان طرح‌های مرتعداری برای جلوگیری از چرای زودرس و کنترل ورود و خروج دام به مراتع توضیحاتی توسط کارشناسان    ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد وجود گونه‌های گیاهی خاص در مراتع کرج هستیم ، ابراز کرد: با توجه به وجود   گونه‌های کمیاب گیاهان دارویی و گونه نایاب در مراتع کرج    خواستار حفظ و پرورش این گیاهان به جهت بالا بردن معیشت اقتصادی مرتعداران و مجریان و بهره برداران هستیم.

  این مسئول با تاکید بر ضرورت کنترل ورود دام به مراتع اضافه کرد: تغییر کاربری و حضور دام مازاد در مراتع روند بیابان‌زایی را تشدید می‌کند به همین دلیل باید حساسیت‌ها در این خصوص افزایش یابد.

ذاکری ابراز کرد: با توجه به وجود مراتع سرسبز در کرج شاهد چرای زودهنگام و حضور دام مازاد در مراتع بوده که در این راستا باید طرح مدیریت چرا در اراضی مرتعی با جدیت اجرایی شود.

  رییس اداره منابع طبیعی کرج گفت: در راستای اجرای طرح مدیریت چرا در کرج از ورود    زودهنگام و دام مازاد بر ظرفیت به اراضی مرتعی شهرستان جلوگیری می‌شود.

وی افزود: علاوه براین برگزاری کلاس‌های آموزشی، ترویجی برای افزایش آگاهی و جلب مشارکت بهره‌ برداران ادامه خواهد داشت.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: