• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1894-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

/گزارش/

سکانس ناتمام سینما سپنتا !

سینما دریچه‌ای برای آشتی مردم با دنیای رنگ، تصویر و حرکت است؛ از طریق هنر هفتم است که می‌توان پیچیده‌ترین مفاهیم   اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی را به مخاطبان منتقل کرد و آنان را به سمت و سوی دلخواه سوق داد.

امروزه غول‌های سینمایی توانسته‌اند فرهنگ، سبک زندگی، نگرش و حتی شیوه تفکر مردم در اقصی نقاط جهان را به سمت و سوی مورد نظر خود هدایت کنند و به نوعی جامعه جهانی را به دست بگیرند.

اینکه مردم به جایی برسند که برای دیدن فیلم‌های روز ذوق و انگیزه داشته باشند به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین آنها تعداد سینماها و وضعیت دسترسی به سالن‌های اکران است؛ کرج با بیش از دو میلیون نفر جمعیت تنها سه‌ سینمای فعال دارد و بدیهی است تعداد صندلی‌های آنها نمی‌تواند پاسخگوی نیاز فیلم دوستان این شهرستان باشد.

برای ارتقای زیرساخت‌های این حوزه از چند سال پیش کلنگ سینما سپنتا توسط بخش خصوصی به زمین زده شد ولی به دلیل برخی مشکلات این سینما هنوز تکمیل نشده و تقریبا به حال خود رها شده است؛ بدون شک عدم تکمیل به موقع این پروژه در نهایت به ضرر مردم تمام می‌شود؛ به همین دلیل مسئولان باید هرچه سریع تر نسبت به تعیین و تکلیف وضعیت این سینما اقدام کنندتا درآینده‌ای نزدیک شاهد گشایش چهارمین سینمای کرج باشیم.

تعداد سینماهای کرج پاسخگوی جمعیت نیست

یکی از فیلم دوستان کرجی با گلایه از تعداد محدود سینماهای این شهرستان می‌گوید:  واقعا جای تعجب دارد کرجی که عنوان مرکز استان را به یدک می‌کشد تا این حد در بخش زیرساخت‌های فرهنگی و هنری ضعیف باشد.

مریم جلالی ابراز می‌کند: از میان سینماهای کرج تنها می‌توان روی سینما پرشین و ساویز حساب کرد چون سینما هجرت هم از لحاظ مکانی در جای نامناسبی از شهر قرار گرفته و هم تجهیزات و امکانات به روزی ندارد و مخاطب با ورود به این سینما خیال می‌کنند قرار است در سالن 20 سال قبل فیلم ببیند.

وی ادامه می دهد: علاوه براین، پراکندگی سینماهای کرج به گونه‌ای است که آدم فکر می‌کند تنها ساکنان مناطق مرفه نشین و با سطح زندگی متوسط به بالای کرج حق فیلم دیدن دارند و ساکنان سایر مناطق باید خود را به شکل دیگری سرگرم کنند. هم سینما ساویز و هم سینما پرشین در بهترین جای شهر واقع شده اند و دسترسی به آنها برای ساکنان مناطق حاشیه ای کرج چندان ساده نیست.

عدالت در جانمایی سینماها رعایت نشده است

این فیلم دوست کرجی توضیح می‌دهد: باید در توزیع امکانات و سرانه‌های فرهنگی و هنری عدالت رعایت شود تا شهروندان حس کنند مسئولان لااقل در جانمایی سینماها به چیزی جز درآمد زایی فکر می‌کنند.

وی اظهار می کند: بدیهی است وقتی امکان دسترسی آسان همه به سالن های سینما وجود نداشته باشد به جای صف‌های طولانی سینما شاهد مراجعه مردم به دستفروش‌های کنار خیابان برای خرید فیلم خواهیم بود.

جلالی درادامه با اشاره به پروژه‌های ناتمام سینما سپنتا اشاره کرده و می‌گوید: با کلنگ زنی سینما سپنتا امیدی در دل کرجی‌ها برای افتتاح یکی از پیشرفته‌ترین سینماهای کشور ایجاد شد ولی طولی نکشید که این امید به ناامیدی تبدیل شد؛ حالا چند سال از آغاز این پروژه می‌گذرد ولی  گویا قرار نیست روز افتتاح آن فرا برسد.

وی ابراز می‌کند: هرچند بخش خصوصی مسئولیت ساخت این سینما را به عهده گرفته ولی به نظر می‌رسد بدون حمایت دولت ربان این پروژه قیچی نخواهد شد.

وی ابراز می‌کند: در حال حاضر بخشی از فیلم دوستان کرجی برای دیدن فیلم‌های مورد علاقه خود به تهران می‌روند و این باعث  هدر رقت زمان و هزینه آنها می‌شود؛ بدیهی است اگر تعداد سینماهای این شهرستان افزایش یابد بخشی از مشکلات موجود مرتفع خواهد شد.

سینما سپنتا داستانی که ناتمام مانده است

سرپرست معاونت هنری سینمایی اداره کل ارشاد البرز می گوید: پروژه سینما سپنتا از آغاز تا کنون با مشکلاتی مواجه بود که بخشی از آن تا کنون مرتفع نشده  و همین باعث تاخیر در تکمیل و افتتاح آن شده است.

شمس الزمان فولادوند توضیح می‌دهد: بدیهی است  اگر  سینما سپنتا تا کنون به بهره برداری می‌رسید، شاهد جهش قابل توجهی در تعداد سالن و صندلی‌های کرج بودیم.

وی با اشاره به مهمترین مشکل این پروژه ادامه می دهد: متاسفانه صاحب این سینما با مشکلات مالی مواجه شده و در حال حاضر توان  تامین هزینه های تکمیل آن را ندارد.

برای ساخت سینما بودجه استانی تعریف نشده است

وی اظهار می‌کند: تا کنون چندین بار به استانداری و وزارت ارشاد مکاتبه شده ولی واقعیت این است در بودجه‌های استانی هیچ اعتباری برای ساخت سینما تعریف نشده و وزارت ارشاد هم مستقیما در ساخت سینما ورود نمی‌کند.

وی توضیح می‌دهد: با همکاری مسئولان صاحب این پروژه برای دریافت تسهیلات به چند بانک معرفی شده ولی بعد از مدتی از عهده بازپرداخت اقساط نیز برنیامده و بدهی بانکی اش زیاد شده است.

این مسئول اظهار می‌کند: به گفته بهره بردار این پروژه دو میلیارد دیگر لازم است تا این سینما بتواند فعالیت خود را آغاز کند ولی هزینه تکمیل آن بیش از این مبلغ برآورد شده و همین مساله را کمی پیچیده کرده است.

سرپرست معاونت هنری سینمایی اداره کل ارشاد البرز با اشاره به اهمیت افتتاح این سینما می‌گوید: برای مجموعه این سینما در واحدهای مختلفی چون کتابخانه، سالن تئاتر، واحدهای تجاری و ... در نظر گرفته شده است یعنی مردم می‌توانند در کنار رفع نیازهای فرهنگی خود خرید هم داشته باشند و نفع اقتصادی زیادی به دست اندرکاران این مجموعه برسانند.

حمایت مسئولان از بهره‌بردار پروژه

فولادوند با اشاره به حمایت ارشاد از این پروژه ابراز می کند: برای  صاحب سینما سپنتا به اندازه مساحت سالن‌های اکران ، مساحت تجاری رایگان در نظرگرفته شده که خود کمک بزرگی محسوب می‌شود .

وی می‌گوید: در برنامه سوم توسعه  کسانی که سینما می‌ساختند می‌توانستند به متراژ سالن‌های اکران فضای تجاری رایگان داشته باشند که این طرح در برنامه‌های بعدی توسعه اعمال نشد.

وی ابراز می‌کند: متاسفانه پیش فروش این فضای تجاری رایگان نیز دردی از صاحب این سینما دوا نکرده و این پروژه هنوز با مشکلات مالی زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

کمتر از 60 درصد سینما تکمیل شده است

وی توضیح می‌دهد: در حال حاضر حدود 60 درصد از این سینما تکمیل شده و با تزریق اعتبار با سرعت می‌توان بقیه را تکمیل کرد.

وی با اشاره به حمایت ارشاد از بخش خصوصی برای ساخت سینما ادامه می‌دهد: وزارت ارشاد چندین سال است به طور مستقیم در بحث ساخت سینما ورود نمی‌کند چون این کار هزینه زیادی داشته و با توجه به اعتبارات محدود امکان مانور در این حوزه وجود ندارد ولی حمایت خود از علاقه مندان به ساخت سینما را به نوع دیگری انجام می‌دهد؛ به عنوان مثال هر سینمایی که ساخته شود وزارت ارشاد 150 میلیون تومان بلاعوض برای تجهیز سالن در اختیار بهره بردار قرار می‌دهد.

این مسئول اظهار می‌کند: به نظر می‌رسد صاحب این سینما برای تکمیل آن باید از کمک سایر سرمایه‌گذاران بهره بگیرد تا شاید گره کور افتتاح این پروژه در آینده‌ای نزدیک باز شود و کرجی‌ها بتوانند در سالن‌های مجهز آن فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنند.

وی اضافه می‌کند: بدون شک  از خاک خوردن طولانی مدت چنین پروژه‌هایی در نهایت هم بهره بردار، هم مردم و هم مسئولان ضرر خواهند کرد بنابراین باید تا دیر نشده  برای رفع مشکل سینما سپنتا  فکری اساسی کرد.

گزارش از المیرا دادمهر خبرنگار ایسنا منطقه البرز

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: