• سه شنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-3994-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

جاده چالوس پاکسازی می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از اجرای طرح پاکداشت طبیعت در جاده چالوس خبر داد.

فردین حکیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز گفت: طرح پاکداشت طبیعت که بزرگترین جنبش اجتماعی مرتبط با حوزه‌ محیط زیست در البرز محسوب می‌شود توسط اداره کل ورزش و جوانان استان و اداره کل محیط زیست استان البرز ودستگاه‌های ذیربط انجام می‌شود .

حکیمی افزود: اين طرح از سال 93 آغاز شده و تا كنون سه بار در محور كندوان و ساير شهرستان‌هاي استان البرز برگزار گرديده است.

وی ادامه داد: هر چند اداره کل ورزش و جوانان متولی اجرای این حرکت است اما هيچ دستگاهي بدنبال آن نيست كه طرح به نام آن دستگاه تمام شود بلكه هدف، حفاظت از محيط زيست و حضور مردم در اين عرصه است و ما باید زمینه مشارکت تمامی اقشار جامعه را در این فرهنگ‌سازی فراهم سازیم.

این مسئول خاطرنشان کرد: تمامي علاقمندان و دلسوزان واقعي محيط زيست نیز همانند دیگر فعالیت‌های اجتماعی خود در پویش طرح پاکداشت طبیعت حضور دارند؛ این   اقدامی نمادین و البته فرهنگ‌ساز است که می‌تواند به یک برند ملی تبدیل شود.

حکیمی اضافه کرد: پیش‌بینی می‌کنیم این کار به حرکتی ملی تبدیل و بتواند به عنوان پایه‌گذار فرهنگ عمومی مطرح شود ؛ در این زمینه باید وظایف به صورت گروهی تفکیک و هر بخش مأموریت خود را به انجام رساند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز تصریح کرد:   با اطلاع رسانی گسترده و جامع از این رویداد اجتماعی فرهنگی در راستای پاکداشت محیط زیست در چهار سال گذشته بازخورد بسیار خوبی در سطح افکار عمومی کشور داشته است که امیدواریم در این دوره نیز بتوانیم در حوزه فرهنگ سازی و آگاهی بخشی جامعه اثرگذار باشیم؛ همه شهروندان، ارگان‌ها، نهادها، اصحاب رسانه و سمن‌های مردمی، نقش بسیار موثری در اجرای این برنامه داشتند .

حکیمی با بیان اینکه امید است این روند به گونه‌ای پیش رود که به محیط زیست خود افتخار کنیم و فضا را به شکلی فراهم آوریم که گردشگران و طبيعت‌گردان   برای استفاده از آن رغبت داشته باشند و موجبات حضور گردشگران بیشتری را فراهم کنیم افزود: ما می‌دانیم زباله‌ها تمام نشده و این تنها حرکتی نمادین برای پاکداشت طبیعت بود؛ ولی باید در جهت ادامه این حرکت تلاش کرده و نقشی در حذف آلودگی محیط زیست ناشی از زباله داشته باشیم.

وی ادامه داد: در کنار برگزاری طرح، آموزش‌های لازم در رابطه با اقدامات زیست‌محیطینیز به داوطلبان شرکت کننده داده می‌شود و آنچه به عنوان ابزار می‌تواند در این اقدام به ما کمک کند فرهنگ سازی است که این ابزار به راحتی به دست نمی‌آید مگر با مشارکت کل جامعه در این اقدام زیست‌محیطی.

حکیمی تصریح کرد: ما باید در عرصه هم‌افزایی، همکاری ادارات و موسسات را طوری مدیریت ‌کنیم که تمامی دستگاه‌ها به جای موازی هم قرار گرفتن، همسو حرکت کرده و موجب مضاعف شدن و اثرگذار بودن خروجی‌ها شود؛ همچنین جریان‌‌سازی اجتماعی در عرصه‌های مختلف فرهنگی ورزشی موجب ضمانت اجرایی و تحقق برنامه‌ها شود لذا می‌خواهیم یک نهضت اجتماعی برای حفظ محیط زیست و پاکسازی آن در استان البرز شکل بگیرد و برای این مهم نیاز به مشارکت صنایع استان، دستگاه‌های اجرایی و رسانه‌ها است.

وی با گوشزد کردن خطر جدی پسماند به ويژه پلاستيك‌ در طبيعت خاطرنشان کرد: حتي اكنون حجم زيادي پلاستيك در درياها، رودخانه‌ها و اقيانوس‌ها، نگراني‌هايي را بهمراه داشته و رهاسازي پلاستيك در محيط طبيعي علاوه بر اينكه چهره زيباي طبيعت را زشت مي‌كند آثار تخريبي فراواني هم براي محيط زيست دارد كه در اين زمينه به مشاركت تمام اقشار بخصوص دلسوزان واقعي محيط زيست نياز داريم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز در پایان یادآور شد: من مطمئن هستم همه اقشار مردم و بويژه حاميان و فعالان محيط زيست فرهنگ‌سازي براي حفظ محيط زيست را جزو وظايف ذاتي خود مي‌دانند و هركس اينگونه فكر مي‌كند مسلماً در طرح پاكداشت طبيعت در روز جمعه اول تيرماه شركت خواهد كرد؛ ما می‌خواهیم این اقدام نه در یک روز بلکه به‌طور مستمر در طی سال ادامه یابد و اثر فرهنگی طولانی مدتی و بازخورد مثبت طرح پاکداشت طبیعت چراغ راه آینده باشد.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: