• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-7090-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

کودکان زباله‌گرد برای چه کسی کار می‌کنند؛

رسمیت‌بخشی به کار کودکان در کرج!

در جلسه علنی شورای شهر کرج، مصوبه‌ای مطرح شد که به صورت تلویحی رسمیت‌بخشی به کار کودکان را مورد اشاره قرار می‌داد؛ بند ششم این مصوبه بر حذف کودکان کار و چرخ‌دستی در شرایط قراردادهای تفکیک از مبدأ تاکید داشت.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، رحیم خستو با اشاره به جمع‌آوری کودکان کار از چهارراه‌ها و محیط‌های کار، افزود: این موضوع نه تنها مشکلات موجود را رفع نمی‌کند، بلکه می‌تواند ضریب مشکلات، آزارها و تعرض و استثمار آنان را افزایش دهد؛ نباید به دنبال پاک کردن صورت مساله باشیم.

وی با بیان اینکه در قانون ممنوعیت کار کودکان گنجانده شده است؛ یادآور شد: به دلایل گوناگون نظیر مشکلات اقتصادی و اجتماعی اگر کودکان مجبور به کار کردن باشند نهادهای مسئول ضمن برخورد با مسببین، باید با همکاری نهادهای اجتماعی حداقل دردهای این کودکان را تسکین دهند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر کرج با ابراز امیدواری از برچیده شدن سایه کار از چهره تمام کودکان جهان، گفت: غذای گرم، استحمام، بهداشت و مراقبت های پزشکی و محل خواب مناسب می‌تواند ذره ای از رنج و سختی کودکان کار را بکاهد .

 به گزارش ایسنا، در جلسه علنی امروز یکشنبه 17 تیرماه شورای شهر کرج ، حسین محمدی رئیس کمیسیون محیط زیست مصوبه‌ای هفت ماده‌ای در خصوص موضوع پسماند به شورای شهر ارائه کرد که بند ششم آن در مورد کار کودکان در این حوزه بود.

طبق بند اول این مصوبه، سازمان مدیریت پسماند باید گزارشی از وضعیت نیروهای انسانی سازمان، مشخصات فردی، میزان تحصیلات و رشته تحصیلی و نوع استخدام آماده و به کمیسیون ارائه کند که این بند به اتفاق آرا به تصویب رسید .

  در بند دوم قرارداد با اشخاص حقوقی با موضوع تفکیک از مبدا باید با اشخاص دارای گواهی صلاحیت از سازمان برنامه و بودجه در رشته‌های مرتبط منعقد شود که این بند نیز به اتفاق آرا به تصویب رسید .

  بندهای سوم و چهارم با این محتوا که قرارداد خط پردازش که نزدیک به دو سال بلاتکلیف مانده است؛ ظرف یک ماه آینده تعیین تکلیف شود؛ زمان راه‌اندازی واحد پیرولیز احداث شده در حلقه دره نیز پس از تعیین تکلیف و حل مشکلات ذیربط، از یک ماه به دو ماه افزایش یافت.

  بند پنجم مبنی بر تعیین تکلیف قرارداد لندفیل، خرید سطل زباله و قرارداد مدیریت شیرابه‌ها به درخواست سرپرست سازمان مدیریت پسماند نیازمند مدت زمانی بیش از دو ماه بود و با رای اکثریت مقرر شد پس از یک ماه سرپرست سازمان گزارشی در خصوص روند این موارد توضیح دهد و پس از آن زمان تعیین تکلیف نهایی را مشخص کنند .

بند ششم بر حذف کودکان کار و چرخ‌دستی در شرایط قراردادهای تفکیک از مبدا تاکید داشت.

بند هفتم نیز با محتوای معرفی سرمایه‌گذار بازیافت نخاله‌های ساختمانی ظرف مدت دو ماه به کمیسیون با اکثریت آرا به تصویب رسید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: