• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-293-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

آمادگی موسسه رازی برای همکاری در تشکیل شبکه ملی زیست بانک ذخایر ژنتیکی

  معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آمادگی این موسسه برای همکاری در تشکیل شبکه زیست بانک ذخایر ژنتیکی کشور توسط کارگروه زیست فناوری ریاست جمهوری خبر داد و گفت: این دو مجموعه می‌توانند در بخش حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیکی به یکدیگر کمک کنند.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، به نقل از روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مجتبی محرمی در حاشیه بازدید هیئتی از کارگروه زیست فناوری ریاست جمهوری از موسسه رازی گفت: این بازدید با هدف جمع آوری اطلاعات درباره ذخایر ژنتیکی موسسه رازی به منظور تشکیل شبکه بانک‌های ژن و ایجاد زیست بانک ذخیره ملی کشور انجام شد.

  وی با بیان اینکه این شبکه قرار است توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل بگیرد؛ افزود: هدف این کارگروه تشکیل شبکه بانک‌های ژن و ایجاد زیست بانک ذخیره ملی به منظور شناسایی و احیای ذخایر ژنتیکی کشور، ساماندهی شبکه‌های اطلاعاتی ذخیره‌های ژنتیکی و زیستی، بهره برداری شرکت‌های دانش بنیان خصوصی یا دولتی از منابع موجود زیست بانک، جلوگیری از موازی کاری، برقراری تعامل بین زیست بانک‌های کشور و رسیدن به راهکارهایی برای حل مشکلات عنوان شده است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی همچنین با اشاره به ماهیت این موسسه و وجود میکروارگانیسم‌های متنوع برای فعالیت‌های تحقیقاتی و تولیدی، وجود مرکز زیست بانک را از اولویت‌های مهم از  همان بدو تاسیس موسسه خواند و گفت:  با توجه به اهمیت موضوع، ارتباط‌هایی برای تشکیل این مرکز با سازمان بهداشت جهانی انجام دادیم و مشاوران این سازمان از موسسه بازدید کردند که در نهایت در سال‌های گذشته منجر به تصویب طرح احداث زیست بانک در این موسسه شد.

به گفته دکتر محرمی، موسسه رازی برای احداث ساختمان زیست بانک، اعتباری از محل درآمدهای اختصاصی خود هزینه کرده و تا کنون نیز ساخت این مرکز پیشرفت خوبی داشته است اما برای بهره برداری سریع تر این طرح به حمایت های مراکز مرتبط نیاز است.

  وی تاکید کرد: موسسه رازی آمادگی دارد برای تشکیل شبکه زیست بانک ذخایر ژنتیکی کشور هر گونه مساعدتی با کارگروه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشد و متقابلا نیز از حمایت های این ستاد برای پیشبرد برنامه هایش بهره مند شود.

گفتنی است؛ کارگروه زیست بانک و ذخایر ژنتیکی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1384 با حمایت از چهار زیست بانک فعال کشور کار خود را شروع کرد و از سال های گذشته بازدیدهایی را برای گردآوری اطلاعات ذخایر ژنتیکی مراکز و موسسات مختلف در دستور کار قرار داده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: