• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-494-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

/گزارش/

پای درد دل موسسات قرآنی البرز

موسسات قرآنی مراکزی هستند که با هدف ترویج فرهنگ دینی، آشناسازی گروه‌های سنی مختلف با آموزه‌های آخرین معجزه بشریت و مقابله با هجمه‌ها دشمنان در گوشه و کنار کشور فعالیت دارند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، این موسسات طی سال‌های گذشته نقش به سزایی در  تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه تربیت حافظان قرآن داشته‌اند و علی رغم مشکلات و موانع زیاد دست از فعالیت برنداشته و با دست خالی برای عملی کردن اهداف پیش بینی شده خود تلاش می‌کنند.

 جالب اینجاست مدیران این موسسات در مسیر خود از کمترین حمایتی از سوی مسئولان برخوردارند و حتی درد و دل‌های آنها هم شنیده نمی‌شود.

فعالیت 120 موسسه قرآنی در البرز

رییس گروه قرآن و عترت اداره کل ارشاد البرز با اشاره به تعداد موسسات قرآنی استان می‌گوید: در مجموع 120 موسسه قرآنی در استان فعالیت دارند که برای  85 مورد از آنها موافقت اصولی صادر شده  و 35 مورد از آنها نیز پروانه فعالیت دارند.

علیرضا عسگری ادامه می‌دهد:  85 موسسه قرآنی که دارای موافقت اصولی هستند باید  به سایت mfqe.telavat.com مراجعه و اگر پرونده‌شان دارای نواقصی است رفع کنند و اگر هم از زمان تشکیل پرونده مدت زمان طولانی‌ای گذشته باشد؛ مجددا درخواست تشکیل پرونده خود را ثبت کنند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تمامی موسسات قرآن و عترت  استان  مجوز خود را از دبیرخانه رسیدگی به امور موسسات قرآنی دریافت می‌کنند؛ اضافه می‌کند: پیش از این به دلیل اینکه برخی مجوزها از سوی سایر دستگاه‌ها همچون سازمان تبلیغات اسلامی صادر می‌شد آمار دقیقی از تعداد موسسات قرآنی نداشتیم و نظارت بر عملکرد آنها نیز به سادگی امکان پذیر نبود اما از زمانی‌که دبیرخانه رسیدگی به امور موسسات قرآنی تشکیل شده، همه متقاضیان از طریق این دبیرخانه درخواست‌های خود را ارائه می‌دهند و یکپارچگی و نظم خاصی در این حوزه ایجاد شده است.

وی ابراز می‌کند: بعد از ارائه درخواست به دبیرخانه، هم معاونت قرآن و عترت ارشاد و هم سازمان تبلیغات استان صلاحیت متقاضی را بررسی و پس از تایید موافقت خود را برای صدور موافقت اصولی اعلام می‌کنند.

عسگری توضیح می‌دهد: بعد از صدور موافقت اصولی،  موسسه قرآنی می‌تواند فعالیت خود را آغاز کند و بعد از چند ماه کار و تایید  کارشناسان معاونت قرآن و عترت ارشاد استان پروانه فعالیت موسسه نیز صادر می‌شود؛ معمولا از زمان صدور موافقت اصولی تا صدور پروانه فعالیت چهار تا شش ماه فاصله می‌افتد.

 رییس گروه قرآن و عترت اداره کل ارشاد البرز با بیان اینکه در نحوه حمایت ارشاد از موسسات دارای پروانه فعالیت نسبت به موسساتی که موافقت اصولی دارند تفاوت‌هایی وجود دارد؛ می‌گوید: با رایزنی ارشاد موسسات دارای پروانه فعالیت از پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز معاف هستند و در کنار آن این موسسات مشمول به شرط تکمیل اظهارنامه مالیاتی از پرداخت مالیات نیز معاف می‌شوند.

این مسئول توضیح داد: علاوه براین، کارکنان موسسات قرآنی دارای پروانه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و در کنار آن مدیر موسسه به ازای تعداد قرآن آموزانی‌که در مسابقات سراسری قرآن و عترت  قبول می‌شوند نیز اعتباری دریافت می‌کند.

نظارت دقیق بر کمیت و کیفیت  فعالیت موسسات

وی با اشاره به نظارت دقیق بر عملکرد موسسات قرآنی استان اظهار می‌کند: تیم نظارتی مشترک با سازمان تبلیغات اسلامی کمیت و کیفیت فعالیت موسسات قرآنی را از طریق بازدیدهای سرزده رصد می‌کند و درصورت مشاهده تخلف اخطارهای لازم را ابلاغ و در صورت عدم توجه نسبت به تعطیل کردن موسسه اقدام می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه با توجه رفتار نامناسب و غیراخلاقی برخی مربیان قرآنی و  تجربیات تلخ برخی قرآن آموزان آیا ارشاد نظارتی بر سلامت مربیان قرآنی دارد یا نه ابراز می‌کند: ارشاد در انتخاب مربیان دخیل نیست به همین دلیل مدیر موسسه خود موظف به بررسی میزان  تخصص، تجربه و سلامت مربیانی است که در آموزش به کار می‌گیرد.

ضرورت استفاده از روش‌ها و برنامه‌های جدید برای جذب قرآن آموزان

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه سیاست ارشاد کیفی‌سازی فعالیت‌های موسسات قرآنی است؛ ادامه می‌دهد: کیفی سازی فعالیت‌ها و جذاب کردن مفاد آموزشی مهمترین روش برای جذب افراد در گروه‌های سنی مختلف به سمت موسسات قرآنی است. دیگر دوران کمیت و تعدد برنامه‌ها به پایان رسیده و مدیران موسسات قرآنی باید به فکر راه‌های جدیدی برای جذب و نگهداری قرآن آموزان در گروه‌های سنی مختلف باشند.

موانع پیش روی موسسات قرآنی

مدیر یکی از موسسات قرآنی استان با گلایه از اینکه  وعده‌های حمایتی مسئولان از موسسات قرآنی اغلب عملی نمی‌شود؛  می‌گوید: مسیر فعالیت موسسات قرآنی نه تنها در البرز بلکه در همه جای کشور مسیر سنگلاخ و دشواری است؛ موانع زیادی پیش روی موسسات قرآنی است و با کوچکترین مشکلی می‌خواهند مجوز فعالیت را باطل کنند.

مریم دهقان ادامه می‌دهد: بیشتر موسسات قرآنی درآمد چندانی ندارند و بیشتر با هدف ترویج رفتار و فرهنگ قرآنی و به واسطه روحیه جهادی مدیران خود سرپا مانده‌اند.

وی با بیان اینکه ماهیت موسسات قرآنی با یک آموزشگاه و یا مرکز خصوصی فرق دارد، توضیح می‌دهد:  باید مبالغی که از قرآن آموزان در موسسات قرآنی دریافت می‌شود به گونه‌ای باشد که هم کارگری که حقوق وزارت کاری می‌گیرد بتواند فرزند خود را برای آموزش ثبت نام کند و هم قشر مرفه بتوانند از خدمات این موسسات بهره مند شوند در صورتی که دیگر مراکز آموزشی به هیچ وجه به این مسائل توجه نمی‌کنند و کسب سود مادی اولویت اول آنها است.

وی اظهار می‌کند: با این اوصاف موسسات قرآنی از کمترین حمایتی برخوردارند و حمایت‌های مسئولین از آنها اغلب در حرف و بخشنامه و تفاهم نامه خلاصه می‌شود؛ اکثر موسسات قرآنی استان با مشکل پرداخت مالیات و عدم حمایت‌های بیمه‌ای مواجه هستند.

وی ادامه می‌دهد: مدیران موسسات قرآنی حتی در دریافت تسهیلات بانکی برای گسترش فعالیت‌های خود نیز با مشکل مواجهند و ناچارند وام‌هایی با بهره بالا دریافت‌کنند.

حمایت‌ها در قالب بخشنامه و حرف باقی مانده است

وی ابراز می‌کند: سازمان تامین اجتماعی که بیمه فعالان قرانی را قبول ندارد و اداره مالیات نیز به بهانه این‌که هنوز بخشنامه معافیت مالیاتی موسسات قرآنی ابلاغ نشده به شکل وشیوه گذشته مالیات می‌گیرد.

این مدیر موسسه قرآنی ابراز می‌کند: اعتباری وزارت ارشاد در ازای قرآن آموزانی که در مسابقات قرآن و عترت قبول می‌شوند هم آنقدر کم است که تخصیص یا عدم تخصیص آن تاثیری در حل مشکلات این مجموعه‌ها ندارد.

دهقان اضافه می‌کند: تلاش ارشاد برای رایگان کردن هزینه‌های آب، برق و گاز موسسات هم نتیجه کاملی نداشته چون وقتی به ادارات خدمات رسان مراجعه می‌کنیم و می‌گوییم طبق بخشنامه ما نباید هزینه‌ای پرداخت کنیم می‌گویند رایگان بودن هزینه‌ها تا میزان مصرف مشخصی است و بیشتر از آن باید هزینه‌ها را پرداخت کنید.

وی ابراز می‌کند: با توجه به اینکه موسسات قرآنی درآمد چندانی ندارند باید مسئولان مربوطه حمایت بیشتری داشته باشند تا این مجموعه‌ها بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند وگرنه تا چند سال آینده بسیاری از آنها ناچار به تعطیلی هستند.

وی اظهار می‌کند: در مجموع عمده مراکزی که به فعالیت‌های فرهنگی مشغول هستند از لحاظ مالی خروجی قابل توجهی ندارند و نتیجه فعالیت‌هایشان بیشتر در ابعاد انسانی و اجتماعی نمود پیدا می‌کند به همین دلیل این مجموعه ها سزاوار توجه و حمایت بیشتری برای ادامه حیات هستند.

وی می گوید: بدون شک در جامعه ای فرهنگ و منش قرآنی رواج داشته باشد جرم و آسیب های اجتماعی کاهش می یابد و مردم بر اساس اصول و اموزه های دینی  مناسبات خود را شکل می‌دهند و جامعه در مسیر سلامت سیر توسعه و پیشرفت را طی می‌کند.

گزارش از المیرا دادمهر، خبرنگار  ایسنا منطقه البرز


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: