• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-493-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

جهاد دانشگاهی با ایجاد شهرک‌های تحقیقاتی رسالت خود را تکمیل کند

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به توانمندی جهاد دانشگاهی برای ایجاد شهرک‌های تحقیقاتی در کنار شهرک‌های صنعتی توضیح داد: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی از آغاز فعالیت تا کنون نقش به سزایی در اجرای طرح‌های پژوهشی، علمی و تحقیقاتی داشته است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، رحیم بنا مولایی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه نهم مرداد در بازدید از جهاد دانشگاهی استان اظهار کرد: حدود چهار دهه از انقلاب می‌گذرد و طی این مدت برنامه‌ و استراتژی مناسبی برای پیوند علم با صنعت و اجرا پیدا نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: در ابتدای انقلاب در مجموع کشور 300 هزار فارغ التحصیل مقطع لیسانس داشت ولی در حال حاضر تعداد آنها به 15 میلیون رسیده که همگی به کار مناسب نیاز دارند.

وی افزود: متاسفانه رویکرد دانشگاه‌ها در این چند دهه بر مدرک گرایی استوار بوده و همین باعث شده فارغ التحصیلان آن طور که باید و شاید با اجرا آشنا نباشند و بیشتر داشته‌هایشان تئوری باشد.

وی توضیح داد: در حال حاضر ایران از لحاظ تولید مقاله در رتبه دوم یا سوم جهان قرار دارد ولی بخش اندکی از این مقالات به تولید ثروت منتهی می‌شود.

این مسئول با اشاره به پیشینه نادرست ایرانیان در خصوص جایگاه علم و ثروت ابراز کرد: از گذشته تا کنون به ما تلقین کرده‌اند که علم بهتر از ثروت است و همین نگرش مشکلات زیادی به بار آورده است.

وی ابراز کرد: واقعیت این است ثروت بدون علم فایده دارد و همچنین علمی که به ثروت منتهی نشود ارزشی نیز ندارد به همین دلیل باید نگرش قدیمی در این خصوص را از دوران کودکی تغییر دهیم.

رییس اتاق بازرگانی البرز با تاکید بر اینکه باید زمینه پیوند علم و صنعت فراهم شود گفت: در همه دنیا در کنار شهرک‌های صنعتی، شهرک‌های تحقیاتی بنا شده ولی این امر در کشور ما به ندرت پیش آمده است.

بنا مولایی در ادامه با اشاره به توانمندی جهاد دانشگاهی برای ایجاد شهرک‌های تحقیقاتی توضیح داد: جهاد دانشگاهی به عنوان نهادی انقلابی از آغاز فعالیت تا کنون نقش به سزایی در اجرای طرح‌های پژوهشی، علمی و تحقیقاتی داشته است.

وی اظهار کرد: حالا وقت آن رسیده این نهاد به ایجاد شهرک‌های تحقیقاتی در کنار شهرک‌های صنعتی نیز ورود کند تا بتواند رسالت انقلابی خود که همان بسترسازی برای توسعه کشور است را بیش از پیش عملی کند.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر 900 شهرک صنعتی در کشور فعال است و جهاد دانشگاهی می‌تواند با ایجاد شهرک‌های تحقیقاتی برای آنها زمینه پیوند علم با عمل را فراهم کند.

این مسئول با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی تا کنون در بسیاری از مسائل پیش رو بوده و نقش محوری داشته گفت: ایجاد پژوهشگاه رویان، تاسیس دانشگاه‌های علمی کاربردی و ... تنها بخشی از اقدامات این نهاد طی چند دهه گذشته بوده است.

بنا مولایی ابراز کرد: اقدامات جهاد دانشگاهی صرفا به حوزه علم و پژوهش محدود نیست و این مجموعه جهادگر طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی اجرایی کرده است.

وی افزود: هیچ یک از مسئولان با فرهنگ جهادی مشکل ندارند و از طرح‌های جهادی حمایت می‌کنند تا اهداف پیش بینی شده نظام محقق شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: