• شنبه ۲۴ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 976-7390-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

ویلاهایی که سر از خاک‌های مرغوب کشاورزی بر می‌آورد!

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان البرز از تخریب 321 مورد ساخت و ساز غیرمجاز در شهرستان ساوجبلاغ خبر داد و گفت: علی‌رغم تلاش زیاد برخی سودجویان برای ایجاد اخلال در تخریب بناهای غیرمجاز، این مأموریت با موفقیت انجام شد.

به گزارش ایسنا منطقه البرز، رفیع یگانه گفت: زمین و خاک به عنوان اساسی‌ترین عنصر حیات بشری و جایگاه تکوین و رشد گیاهان، موهبتی الهی است که به رسم امانت به انسان سپرده شده است تا با حفاظت و بهره برداری بهینه از آن دوام نسل خویش را تضمین نماید.

یگانه افزود: تردیدی نیست که دستیابی به مهمترین مأموریت وزارت جهاد کشاورزی یعنی امنیت غذایی، مستلزم تداوم بهره‌برداری از اراضی کشاورزی است.

وی با اشاره به تغییر کاربری اراضی کشاورزی در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: تغییرکاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی پدیده شومی است که متأسفانه در سال‌های اخیر با آهنگی تند موجب خارج شدن بخش قابل توجهی از بهترین اراضی زراعی و باغی ازچرخه تولید کشاورزی شده است.

این مسئول ادامه داد: متأسفانه تعداد معدودی افراد سودجو و فرصت‌طلب بدون توجه به عواقب تلخ و ناگوار این عمل برکشاورزی کشور، اراضی مرغوب کشاورزی را به ساختمان و تأسیساتی که عمدتاً غیر تولیدی بوده و صرفاً تفریحی است تبدیل نموده و این امر علاوه بر کاهش سطح تولید محصولات کشاورزی، بسیاری از فرصت‌های شغلی موجود دراین بخش را نیز مورد تهدید قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر موضوع حفظ کاربری اراضی و باغات و جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری بی‌ضابطه آن در کانون توجه سیاست‌گذاران و مسئولین امر قرار گرفته و ماحصل این توجه ویژه و درک صحیح از مخاطرات آن، تصویب قانون حفظ کاربری اراضی و باغات در مجلس شورای اسلامی است.

وی عنوان کرد : در راستای اجرایی شدن این قانون، مدیریت امور اراضی استان البرز علی‌رغم محدویت منابع مالی و امکانات از همه ظرفیت‌ها وپتانسیل موجود با تلاشی جهادی جهت پیشگیری و مقابله با تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغات استفاده نموده است.

یگانه اظهار کرد: مدیریت امور اراضی جهاد کشاورزی استان البرز براساس قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها با به کارگیری نیروها و امکانات موجود، ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از محدوده قانونی شهر و بافت مصوب روستاها را مورد رصد خود قرار داده است.

وی ادامه داد:  بر اساس گزارش‌های واصله به سامانه 131  نیز مطلع شدیم که عده‌اي سودجو در منطقه سرخاب و سعيدآباد در قالب پيمانكار اقدام به خريد و فروش و تفكيك اراضي كشاورزي و سپس ساخت و ساز غير مجاز مي‌نمايند كه اين امر موجب نارضايتي مردم منطقه شده و خواستار مقابله جدي با اين امر شده‌اند.

یگانه اظهار کرد : پس از بررسي‌هاي متعدد و گشت‌زني‌هاي مداوم و شناسائي تغيير كاربري‌هاي صورت گرفته در ارديبهشت ماه سال جاري، پس از هماهنگي‌هاي لازم و تصميمات گرفته شده توسط ستاد پيشگيري از ساخت و سازهاي غير مجاز در شهرستان ساوجبلاغ و با دستور دادستان محترم شهرستان و حضور معاون دادستان، مدير امور اراضي استان، مشاور انتظامي، نيروي انتظامي (يگان امداد، پليس پيشگيري، پليس آگاهي) و نمايندگان ادارات خدمات‌رسان، علي رغم ايجاد موانع و اخلال توسط سودجويان، امر قلع و قمع گسترده ساخت و سازهاي غير مجاز در خيابان اصلي سعيد آباد معروف به خيابان امام حسين (ع) صورت گرفت و 171 مورد بناهاي تجاري، مسكوني و ديوار كشي و . . . تخريب گرديد كه بازتاب موثري در جهت پيشگيري از تغيير كاربري داشته است.

وی اضافه کرد: با پايش نيروهاي گشت در منطقه، مشاهده گرديد تعدادي از بناهاي غير مجاز كه در منطقه سعيد آباد تخريب شده بود مجدداً بازسازي و علاوه بر آن به تعداد بناهاي ساخته شده نیز افزوده شده است؛ لذا به همين منظور و با هماهنگي‌هاي به عمل آمده در شهرستان در تاریخ 18 شهریور  قلع و قمع بسيار گسترده از ابتداي خيابان اصلي سعيد آباد تا انتهاي خيابان و نيز بخشي از منطقه سرخاب صورت گرفت كه 321 مورد (80 مورد بناي تجاري-37 مورد بناي مسكوني و سرايداري و انباري-4مورد شهرك‌سازي شامل76 مورد بنا و مستحدثات-4مورد جاده سازي-20مورد محوطه سازي و 104 مورد ديوار كشي) تخريب گرديد.

وی افزود: لازم به ذكر است علي رغم حضور بيش از 500 نفر از اهالي بومي و غير بومي به خصوص حضور سود جويان منطقه كه تلاش‌هاي زيادي را در ايجاد اخلال در روند مأموريت ايجاد كردند؛ لكن با حضور به موقع مأمورين انتظامي مأموريت با موفقيت انجام گرفت.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی البرز بیان کرد: سامانه 131 پل ارتباطی مردم وجهاد کشاورزی است که درتمام شبانه روز آماده دریافت گزارش‌های مردمی و پیگیری آن خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: