• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-691-5
  • خبرنگار : 58004
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

ممنوعیت صادرات قیمت گوجه را کاهش داد/هجوم مشتریان خارجی به سمت سیب‌زمینی

رئیس اتحادیه بارفروشان البرز گفت: اگر صادرات سیب‌زمینی مانند گوجه فرنگی ممنوع نشود طی چند روز آینده شاهد افزایش قیمت این محصول نیز خواهیم بود.

سیف‌الله عسگرخانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه البرز، با اشاره به افزایش قیمت گوجه فرنگی در روزهای اخیر گفت: گوجه فرنگی به اندازه کافی در کشور  تولید می‌شود بنابراین کاهش تولید به دلایلی چون کم‌آبی دلیل گرانی این محصول نیست.

عسگرخانی افزود: علت گرانی گوجه فرنگی را باید در صادرات یافت؛ بخش زیادی از گوجه فرنگی کشور توسط مشتریان عراقی خریداری و به این کشور صادر می‌شد.

وی ادامه داد: مشتریان عراقی به طور مستقیم محصول گوجه فرنگی را با قیمتی که برای کشاورز سودآور بود خریداری می‌کردند و همین موضوع باعث شده بود گوجه فرنگی تولیدی وارد بازار داخلی نشود و قیمت آن افزایش یابد.

عسگرخانی علت فروش گوجه فرنگی به مشتریان عراقی را این گونه بیان کرد: اگر قرار باشد کشاورز محصول را در داخل کشور عرضه کند باید هزینه‌هایی مثل، بسته‌بندی محصول، جعبه، کرایه‌بار و حق العمل کاری را پرداخت کند؛ این مسائل برای کشاورز هزینه زیادی دارد.

وی در ادامه به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی از کشور اشاره و اعلام کرد: این تصمیم باعث کاهش قیمت گوجه فرنگی شده است اما با این ممنوعیت مشتریان عراقی به خرید سیب‌زمینی روی آورده‌اند.

رئیس اتحادیه بارفروشان البرز خاطرنشان کرد: اگر صادرات سیب‌زمینی مانند گوجه فرنگی ممنوع نشود طی چند روز آینده شاهد افزایش قیمت این محصول نیز خواهیم بود.

وی در پایان تصریح کرد: با ممنوع شدن صادرات گوجه فرنگی، در حال حاضر قیمت این محصول از حدود هفت هزار تومان به سه هزار و 500 تومان رسیده است؛ سیب‌زمینی نیز در بازار هر کیلو سه هزار تومان عرضه می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: