• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-6390-5
  • خبرنگار : 58002
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا منطقه البرز

اختصاص بیش از 51 میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های آبخیرداری در البرز

مدیرکل منابع طبیعی البرز گفت: تا کنون 20 محدوده آبخیز بحرانی در استان   شناسایی شده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، حامد فرضی در نشست مطبوعاتی پیش از ظهر امروز دوشنبه 16 مهرماه اظهار کرد: امسال به دستور مقام معظم رهبری 200 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای ا جرای طرح‌های منابع طبیعی کشور اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: این اعتبار برای فعالیت‌هایی همچون جنگل‌کاری، بیابان زدایی، گشت و پایش و اصلاح هندسی عرصه‌های طبیعی اختصاص خواهد یافت.

این مسئول با اشاره به سهم البرز از این اعتبارات توضیح داد: امسال در مجموع 516 میلیارد و 300 میلیون ریال برای طرح‌های آبخیزداری استان اختصاص یافته است.

وی افزود:   از این رقم ، 178 میلیارد ریال از محل صندوق ذخیره ارزی، هشت میلیارد و572 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی، 170 میلیارد ریال مربوط به تفاهم نامه استانداری(در صورت تحقق) و 108 میلیارد ریال از طریق مشارکت‌های مردمی و دولتی محقق شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به ضرورت شناسایی محدوده‌های بحرانی آبخیز استان اشاره کرد و گفت: تا کنون 20 محدوده آبخیز بحرانی و نیازمند اجرای طرح‌های آبخیزداری در این استان شناسایی شده است.

این مسئول ابراز کرد: در رفع این محدوده‌های بحرانی مشارکت جوامع محلی تأثیر به سزایی داشته و این نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته حساسیت مردم در این حوزه به میزان قابل توجهی افزایش داشته است.

مدیرکل منابع طبیعی البرز توضیح داد: سهم مردم در اجرای پروژه‌های منابع طبیعی اغلب مالی نیست و به همکاری برای بذرکاری، کپه کاری، پی کنی ، راه سازی و ...محدود می‌شود.

وی گفت: البته نزدیک به 30 درصد منابع مالی مورد نیاز برای اجرای پروژه‌های منابع طبیعی از مشارکت مردمی تأمین می‌شود.

  وی اظهار کرد: در اجرای طرح‌های شناسایی محدوده‌های بحرانی آبخیزداری اولویت با مناطق سیل خیز است چون وقوع سیل به جز خسارات مادی زیاد باعث از بین رفتن پوشش گیاهی شده و به ویژه در مناطق کوهستانی آثار مخربی در پی دار د.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: